Żeński Pierwiastek

Rzeszów

Feminizm to troska o siebie i siebie nawzajem

Ania, Ania i Jola to trzy kobiety, które w różny sposób doświadczają stresu związanego z opieką nad osobami zależnymi. Ania opiekuje się mamą chorująca na Alzheimera, Jola pracuje jako pielęgniarka na psychogeriatrii, a Anka założyła fundację zajmującą się osobami niepełnosprawnymi i chorymi. Czują się feministkami, bo wspierają się codziennie w codziennym życiu. „To, co robimy dla siebie, dla znajomych, jest ciągłą walką o siebie. Chcemy czuć przynależność do grupy kobiet, które udzielą sobie wsparcia, podadzą rękę i pójdą dalej wzmocnione siłą grupy”.

Biało-łososiowy rysunek profilu kobiecej głowy i napis „żeński pierwiastek” kursywą

 

„Brakuje systemowego wsparcia dla opiekunek osób niesamodzielnych”

Według badań aż jedna trzecia osób opiekujących się osobami zależnymi robi to samodzielnie. Tylko co dwunasta osoba korzysta ze wsparcia innych organizacji, a połowa w ogóle nie ma do niego dostępu. „Nic dziwnego, że 50% opiekunów cierpi na depresję, a aż 70% – na przewlekły stres”, mówią dziewczyny. Zauważają, że w ich regionie, na Podkarpaciu, systemowy program wsparcia dla takich osób (głównie kobiet) praktycznie nie istnieje. Tymczasem badania pokazują, że wsparcie społeczne jest czynnikiem obniżającym stres.

 

Turnus wytchnieniowy. „Chcemy obalić mit siłaczki”

W ramach minigrantu Żeński Pierwiastek planuje turnus wytchnieniowy dla jednej z członkiń grupy. „Chcemy obalić mit siłaczki, która przedkłada obowiązki względem najbliższych na czas dla siebie. Nasz program jest drogą do odciążenia psychicznego i fizycznego uczestniczek”. Wymaga to opłacenia opieki zastępczej dla osoby zależnej.

Drugą częścią minigrantu są spotkania wspierające inne opiekunki osób chorujących i niepełnosprawnych: warsztaty i porady dotyczące dobierania diety, zabiegów rehabilitacyjnych, radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem w codziennym życiu.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki: Żeński Pierwiastek

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw