Formy współpracy zależą od potrzeb grup i organizacji
Dla osób, które dopiero zaczynają działanie i nie mają doświadczenia w zdobywaniu pieniędzy. Albo mają pomysł na dowolną feministyczną inicjatywę. Nabór odbywa się na początku każdego roku (najczęściej w styczniu):
Dla grup, które nagle potrzebują pilnej kasy. Już teraz, w ciągu najbliższych dni, muszą przeprowadzić feministyczną interwencję lub wykorzystać okazję, która nie może czekać. Nabór trwa bez przerwy, przez cały rok:
Dla grup lub organizacji, które szukają rozwojowego, długotrwałego wsparcia. Którym elastyczna kasa zapewni niezależność, stabilność i bezpieczeństwo finansowe, dzięki czemu będą mogły robić feministyczną pracę na co dzień. Nabór rozpoczyna się jesienią (najczęściej we wrześniu):
Poznaj nasze granty
W ramach trzech programów grantowych grupy, kolektywy i organizacje mogą otrzymać pieniądze na realizację dowolnego feministycznego pomysłu, na codzienne potrzeby i na pilne akcje. Dwa z tych programów mają także wersje rozszerzone, w których współpracę z Funduszem można przedłużyć o kolejne lata.
Jakie grupy wspieramy
Grantobiorczyniami FemFundu mogą zostać organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce. Zależnie od programu grantowego, Wnioskodawczynie mogą dopiero rozpoczynać działalność (MiniGranty, Pogotowie Feministyczne) lub powinny już mieć doświadczenie, w tym kompetencje, zasoby i procedury umożliwiające rzetelne zarządzanie dużym grantem (Granty Mocy).
Wspieramy grupy i organizacje, które:
- są aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi (Łódź, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław),
- zrzeszają i działają na rzecz osób szczególnie narażonych na dyskryminację,
- wierzą w głęboką, feministyczną zmianę, która uderza w struktury reprodukujące wszelkie formy opresji i burzy tradycyjne relacje władzy,
- bliski jest im feminizm oparty na sprawiedliwości społecznej, intersekcjonalności, inkluzywności, samostanowieniu osób, solidarności
- realizują feministyczne wartości w swoich codziennych praktykach i samoorganizaują się (np. poprzez kolektywne podejmowanie decyzji, troskę o dobrostan zespołu, dbanie o dostępność swoich działań),
- mają jasną wizję swojego rozwoju oraz długofalowej feministycznej zmiany,
- prowadzą niestandardowe feministyczne działania i reprezentują nowe podejście do rozwiązywania różnych problemów.
Nie wspieramy grup/organizacji, które podważają prawa niektórych kobiet, dziewcząt i/lub praw osób queer, niebinarnych, interpłciowych i transpłciowych, ze względu na to kim są, pracę, którą wykonują, lub ich pozycję w społeczeństwie.