Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

MenstrUlka


Dość ubóstwa menstruacyjnego

MenstrUlkę tworzy sześć kobiet w różnym wieku. Są mamami, społeczniczkami i wolontariuszkami, które niepokoi problem ubóstwa menstruacyjnego w ich mieście i w Polsce. Problem ten to nie tylko brak dostępu do produktów higienicznych przez osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej. To również brak wiedzy o menstruacji, wstyd i tabu wokół okresu. „Wiemy, że dziewczynki i kobiety z domów dziecka, podopieczne świetlic środowiskowych, miejskich ośrodków pomocy społecznej zmagają się z problemem ubóstwa menstruacyjnego. Poznałyśmy takie osoby i postanowiłyśmy działać”, mówi MenstrUlka.

 

MenstUlka uważa, że dostęp do podstawowych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej to konieczność. Działa w ramach szerszej akcji „Różowa skrzyneczka” – zaczęły od tego, że postawiły 5 skrzyneczek z produktami higienicznymi dla potrzebujących: w 4 oddziałach MOPS i w siedzibie Fundacji Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Obecnie różowe skrzyneczki są rozsiane po całej Polsce: w szkołach, przy jadłodzielniach, na skłotach, w uniwersytetach, w przestrzeni publicznej.

 

 

Okres bez tabu – warsztaty o miesiączkowaniu

W ramach minigrantu Funduszu Feministycznego MenstrUlka miała zamiar przeprowadzić 5 warsztatów menstruacyjnych dla dziewczynek. Ze względu na pandemię w realu udało się zrobić jedne. „Dziewczynki opowiadały, a my słuchałyśmy i dyskutowałyśmy o mitach wokół miesiączki. Najważniejsze było zasianie ziarnka refleksji” – mówią Ada, Bożena i Lucyna. Po zajęciach dziewczynki dzwoniły do swoich koleżanek i opowiadały o warsztatach. „Było fajnie. Kiedy będą następne? Przyjdziemy z koleżankami”.

Kolaż zdjęć czterech kobiet patrzących w obiektyw, każda trzyma kartkę z rysunkiem dziewczyny z różowym kucykiem i podpisami „hejo” „cześć” i „menstrulka”. Na obrazku różowo-czerwone wzory i plamy.

 

Grupa postanowiła, że ze względu na lockdown zamiast kolejnych spotkań na żywo stworzy proste i krótkie animacje wyjaśniające, czym jest miesiączka. Główną bohaterką i narratorką opowiadającą o okresie jest właśnie MenstrUlka. „Nauczycielki, pedagożki i pielęgniarki, do których trafiły te filmiki, mówią nam o tym, że w podręcznikach jest „sucha” wiedza, a te filmiki pokazują okres takim, jakim on jest. Bez wstydu, bez strachu”, podkreśla zespół MenstrUlki.

 

 

 

Kwota dotacji: 4 380 zł

Autorka grafiki: Lurysy – rysująca ręka Pani Lu

Fot.: Agata Kubis/ .kolektyw