Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kim jesteśmy

Od 2018 roku Fundusz Feministyczny nieprzerwanie wspiera działania realizowane przez kobiety, dziewczyny oraz osoby niebinarne, trans, queer i interpłciowe z całej Polski. Dokładamy się finansowo do inicjatyw, które zmieniają świat, by każda z nas mogła decydować o sobie, była wolna i bezpieczna!

Jak dotąd z naszego wsparcia skorzystało ponad 260 grup i organizacji, którym przekazałyśmy łączną kwotę prawie 4 mln zł. W naszych programach grantowych można otrzymać pieniądze na realizację inicjatyw feministycznych, na nagłe i pilne sytuacje, a także na stabilny rozwój organizacji.

O tym, do kogo trafia kasa z Funduszu, decydują przede wszystkim same osoby uczestniczące w naborze do programów. Ufamy grupom kobiecym, dziewczyńskim i feministycznym, bo to one wiedzą najlepiej, jakie działania są potrzebne.

Od początku istnienia FemFundu do 2023 roku wspierała nas Rada Konsultacyjna. Z jej pomocą podejmowałyśmy decyzje strategiczne dotyczące grantodawania. Miała też udział w tworzeniu podwalin naszych działań. Tutaj możesz poznać osoby, które nas wspierały.

Zespół

Ania Deryło

W FemFundzie zajmuję się social mediami i codzienną komunikacją z naszą społecznością. Skończyłam magisterkę z Cultural Encounters & Communication w Danii, a wcześniej studiowałam filologię polską ze specjalizacją antropologiczno-kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie lubię piec chleby na zakwasie i gotować wegańskie jedzonko dla innych. Marzę o tym, by kiedyś w odległej przyszłości stworzyć miejsce, gdzie wspólne gotowanie i jedzenie będzie przestrzenią aktywizmu i dialogu. Pochodzę z Ostródy, mieszkam w Kopenhadze.

Gosia Dymowska

W FemFundzie pracuję w programie grantowym, zajmuję się przede wszystkim MiniGrantami i relacjami z Grantobiorczyniami. Całe życie zawodowe związana jestem z 3. sektorem. Pracowałam m.in. jako trenerka umiejętności społecznych i antydyskryminacyjna, koordynatorka projektów, menadżerka organizacji i animatorka. Praca w FemFundzie jest dla mnie powrotem do feministycznego zaangażowania, od którego zaczęłam swoją aktywistyczno-zawodową drogę i możliwością realizacji ważnych dla mnie wartości. Jestem członkinią-założycielką Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Jestem sezonową, średniopraktykującą wyznawczynią ruchu na świeżym powietrzu. Latem pływam na supie, zimą oglądam seriale. Wierzę w moc zanurzania się w lodowatej wodzie. Mieszkam w Warszawie z kotką Heleną, pochodzę z Legionowa.

Gosia Leszko

W FemFundzie zajmuję się grantami, zwłaszcza Pogotowiem Feministycznym oraz dłuższą współpracą z grupami po zrealizowaniu MiniGrantu. Na co dzień dbam o to, by kasa na feminizm szybko i sprawnie trafiała tam, gdzie trzeba, a poza tym rozwijam relacje z Grantobiorczyniami, czyli dużo rozmawiam przez telefon. Jestem też członkinią zarządu FemFundu. Sercem w pół drogi między aktywizmem i edukacją – przez wiele pracowałam jako trenerka antydyskryminacyjna i zajmowałam się edukacją na rzecz różnorodności i równości m.in. w Muzeum POLIN i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dla przyjemności jeżdżę rowerem, grywam na trąbce i fantazjuję o końcu patriarchatu. Jestem z Osiedla Przyjaźń w Warszawie.

Ilia Makówka

W FemFundzie zajmuję się koordynacją finansów i strategią – przez układanie Exceli i analizę dokumentów po ułatwianie życia zespołowi przez usprawnienia. W feministycznych hajsach robię z ciekawości i pasji do rozumienia trudnych rzeczy. Robię aktywizm i edukuję, a wszystko to widzę jako działanie polityczne. Pracowałom w analizie ryzyka i przeciwdziałaniu przestępstw finansowych, skończyłom politologię. Identyfikuję się jako niebinarna osoba panseksualna. W czasie wolnym czytam książki w hamaku i gotuję ekstrawaganckie wegańskie dania. Większość życia mieszkam w Katowicach, jestem ze Śląska z serca i wyboru. Mieszkam z Węglem, który jest kotem mojego życia.

Justyna Frydrych

W FemFundzie pracuję w zespole grantowym, gdzie zajmuję się planowaniem programów grantowych, partycypacyjnymi modelami podejmowania decyzji oraz relacjami z Grantobiorczyniami –  zwłaszcza w ramach Grantów Mocy i Grantów Feministycznej PoMOcy. Jestem również współzałożycielką Funduszu i członkinią Zarządu. Z wykształcenia jestem politolożką, podyplomowo studiowałam również Gender Studies i Porozumienie bez Przemocy. Pracowałam m.in. w Fundacji Batorego, Fundacji Ocalenie, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Swoje doświadczenie aktywistyczne zdobywałam w Porozumieniu Kobiet 8 Marca, współorganizując warszawskie Manify, a także w kolektywach działających na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Od czasu do czasu pracuję jako trenerka antydyskryminacyjna, autorka materiałów nt. równości płci w edukacji a także jako edukatorka i animatorka przyrody. Wolny czas spędzam w lesie, na rowerze luz z książką. Pochodzę z Krosna.

Magda Pocheć

Jestem pomysłodawczynią, autorką koncepcji, współzałożycielką i członkiną zarządu Funduszu. W FemFundzie zajmuję się, między innymi, współpracą międzynarodową z darczyńcami instytucjonalnymi i organizacjami partnerskimi, a także troską o rozwój i bezpieczeństwo finansowe FemFundu. Jestem psycholożką międzykulturową, angażuję się w rozwój partycypacyjnej i progresywnej filantropii w Polsce (FemFund), w Europie (FundAction) i na świecie (Fenomenal Funds). W czasie wolnym od pracy, regeneruję się, praktykuję slow jogging, wegańskie gotowanie i czerpię moc z kontaktu z przyrodą. Urodziłam się w Bagdadzie, wychowywałam na przedmieściach Warszawy, od lat żyję na warszawskim Muranowie.

Marta Rawłuszko

Jestem współzałożycielką i członkinią zarządu Funduszu. W FemFundzie zajmuję się przede wszystkim ewaluacją i pracą zarządową. Jestem socjolożką i badaczką społeczną, pracuję i wykładam w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem lesbijką. Mieszkam w Warszawie, czasem w Krakowie, opiekuję się psem Hańczą – wspólne spacery zajmują dużą część mojego czasu wolnego. Pochodzę z Bydgoszczy.

Mona Szychowiak

W Funduszu jestem odpowiedzialna za fundraising indywidualny i koordynację komunikacji. Lubię nazywać siebie kreatywną strateżką zarządzającą projektami, z doświadczeniem pracy z I i II sektorem. Kocham Azję Południowo-Wschodnią, a także – zwłaszcza!– Japonię. Praktykuję ruch zgodny z oddechem, wielbię przyrodę. Z rodzinnych Wronek, przez Poznań i Kraków, przyjechałam do Warszawy – ale to nie jest moje ostatnie przeprowadzkowe słowo.

Rada Konsultacyjna

Natalia Broniarczyk

Doktorantka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, aktywistka, feministka, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Team’u, członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca.

dr Sylwia Chutnik

Pisarka, feministka, działaczka społeczna, współzałożycielka Fundacji MaMa, doktora Instytutu Kultury Polskiej UW.

prof. dr hab. Małgorzata Fuszara

Prawniczka i socjolożka, dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, była Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

dr Magdalena Grabowska

Socjolożka, feministka pracująca w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, współzałożycielka i koordynatorka projektów badawczych w Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Kinga Lohmann

Historyczka, współzałożycielka i dyrektorka Koalicji KARAT, od ponad 20 lat zaangażowana w rozwój ruchu feministycznego, reprezentująca perspektywą Europy Centralnej i Wschodniej na forum organizacji międzynarodowych, w tym ONZ i Unii Europejskiej.

Katarzyna Rakowska

Socjolożka, działaczka antyfaszystowska, aktywistka związku zawodowego wspierająca nowe osoby członkowskie.

Natalia Sarata

Socjolożka, feministka, edukatorka antydyskryminacyjna i herstoryczna, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA), twórczyni inicjatywy „RegenerAkcja” dla zmęczonych i wypalonych aktywistek. Lesbijka, pochodzi ze Szczawnicy, 20 lat mieszkała w Krakowie, obecnie w Warszawie.

Kasia Staszewska

Zaangażowana w pracę na rzecz praw kobiet, wspieranie ruchów feministycznych i rzecznictwo w wymiarze międzynarodowym. Prowadziła program ds. praw kobiet w Amnesty International oraz ActionAid w Londynie, wcześniej pracowała z organizacjami kobiecymi w Ugandzie, Brukseli i Europie Środkowej i Wschodniej. Autorka licznych publikacji nt. praw ekonomicznych kobiet, finansowania organizacji kobiecych i feministycznych, i przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć. Po latach za granicą, mieszka w Warszawie.

Maria Świetlik

Antropolożka polityczności, członkini związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w którym działa w komisji zrzeszającej pracowników i pracownice organizacji pozarządowych, alterglobalistka działająca na rzecz bardziej sprawiedliwych relacji globalnych.

dr Sylwia Spurek

(członkostwo w latach 2018-2019)

Prawniczka, była Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problemu przemocy w rodzinie, a także kwestii równego traktowania i dyskryminacji.

Komisja rewizyjna

Marta Henzler

Superwizorka, trenerka, animatorka. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem BORIS, członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Od 2004 roku pracuje rozwojowo z przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji i organizacji, grup nieformalnych, sąsiedztw, partnerstw, wspiera ich w tworzeniu sytuacji edukacyjnych, które uczą, wzmacniają, budują więzi. Lubi ludzi i życie.

Aneta Kluszczyńska

Od wielu lat związana ze środowiskiem NGOsów, głownie w ramach rozliczeń finansowych funduszy pochodzących ze środków unijnych, EOG, amerykańskich. Prywatnie…nie lubi się dzielić informacjami, więc pozostaje trochę tajemnicza.

Aleksandra Muzińska

Aktywistka LGBT+, w latach 2016-2018 członkini zarządu i współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. Od ponad 9 lat zajmuje się zarządzaniem finansami organizacji pozarządowych i rozwojem przedsiębiorczości społecznej.

Organizacje partnerskie