Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kim jesteśmy

Fundusz Feministyczny powstał w 2018 roku. Był to czas, kiedy w Polsce rządziła skrajna prawica i systematycznie dochodziło do kolejnych zamachów na prawa kobiet i innych marginalizowanych grup. Był to również czas niesamowitego przebudzenia feministycznego – kilkanaście miesięcy wcześniej setki tysięcy kobiet i osób wyszły na ulice miast i miasteczek w całej Polsce, protestując przeciwko rządowym próbom wprowadzania całkowitego zakazu aborcji. Magda, Justyna i Marta – założycielki Funduszu – były częścią tego ruchu. Znałyśmy się z pracy i z aktywizmu, a połączyło nas pragnienie wspierania ruchów i grup feministycznych w Polsce na partnerskich zasadach.

Marzyłyśmy, by ruch feministyczny w Polsce był silny, niezależny, różnorodny i solidarny. Nie spodziewałyśmy się jednak, że powstanie Funduszu spotka się z tak ogromnym entuzjazmem! Przez ostatnie 6 lat wsparłyśmy tysiące osób, przekazując ponad 5 mln złotych dla 335 inicjatyw z całej Polski. Działamy razem z dziewczynkami, kołami gospodyń wiejskich, aktywistkami aborcyjnymi, kobietami z niepełnosprawnościami, uchodźczyniami, byłymi siostrami zakonnymi, osobami pracującymi seksualnie, sportowczyniami, lokalnymi działaczkami i osobami queerowymi. Razem zmieniamy świat, by każda z nas mogła decydować o sobie, była wolna i bezpieczna!

Ania Deryło (ona/jej)

W FemFundzie zajmuję się fundraisingiem indywidualnym i komunikacją – od współtworzenia strategii do planowania kampanii, przez zagrzebywanie się w czeluściach CRM’a. Skończyłam magisterkę z Cultural Encounters & Communication w Danii, a wcześniej studiowałam filologię polską ze specjalizacją antropologiczno-kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Całe swoje po-studenckie życie zawodowe związana jestem z Funduszem Feministycznym, choć wcześniej zajmowałam się prowadzeniem social-mediów i codzienną komunikacją ze społecznością. Pochodzę z Ostródy.

Ewa Hotloś (ona/jej)

W FemFundzie zajmuję się komunikacją, głównie projektowaniem i publikacją treści na social mediach oraz kontaktem z naszą społecznością. Mam tytuł magistry sztuki po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, aktualnie studiuję też na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wyrosłam na queerowym aktywizmie, dzięki któremu zaczęłam pracę w trzecim sektorze. W przeszłości organizowałam toruńskie marsze równości, uczestniczyłam w konsultacjach nad projektem ustawy o związkach partnerskich i pracowałam w Krytyce Politycznej, którą nadal kocham całym sercem. Obecnie wychowuję z moją partnerką stado złożone z dwóch kotów i psa, dla przyjemności projektuję i wracam do malowania po kilkuletnim wypaleniu. W przyszłości chciałabym założyć otwartą, queerową chatę na wsi z moimi przyjaciółmi. Pochodzę z Torunia i mieszkam w nim pół na pół z Warszawą.

Gosia Dymowska (ona/jej)

W FemFundzie pracuję w programie grantowym, zajmuję się przede wszystkim MiniGrantami i relacjami z Grantobiorczyniami. Całe życie zawodowe związana jestem z 3. sektorem. Pracowałam m.in. jako trenerka umiejętności społecznych i antydyskryminacyjna, koordynatorka projektów, menadżerka organizacji i animatorka. Praca w FemFundzie jest dla mnie powrotem do feministycznego zaangażowania, od którego zaczęłam swoją aktywistyczno-zawodową drogę i możliwością realizacji ważnych dla mnie wartości. Mieszkam w Warszawie z kotką Heleną.

Gosia Leszko (ona/jej)

W FemFundzie zajmuję się grantami, zwłaszcza Grantami Mocy. Na co dzień dbam o to, by kasa na feminizm szybko i sprawnie trafiała tam, gdzie trzeba, a poza tym rozwijam relacje z Grantobiorczyniami, czyli dużo rozmawiam przez telefon. Jestem też członkinią zarządu FemFundu. Sercem w pół drogi między aktywizmem i edukacją – przez wiele pracowałam jako trenerka antydyskryminacyjna i zajmowałam się edukacją na rzecz różnorodności i równości m.in. w Muzeum POLIN i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dla przyjemności jeżdżę rowerem, grywam na trąbce i fantazjuję o końcu patriarchatu. Jestem z Osiedla Przyjaźń w Warszawie.

Ilia Makówka (ono/ich)

W FemFundzie zajmuję się koordynacją finansów – przez układanie Exceli i przelewy, po sprawdzanie księgowań i współpracę przy audycie. Wspieram też zespół przy fundraisingu. Obecnie cenię sobie prywatność i wolę nie podawać za dużo prywatnych informacji w biogramach. Jestem ze Śląska, mieszkam z Węglem, który jest kotem mojego życia.

Justyna Frydrych (ona/jej)

W FemFundzie łączę zadania z różnych obszarów, pracując w zespole grantowym oraz w zespole komunikacji i fundraisingu. Zajmuję się relacjami z Grantobiorczyniami (przede wszystkim w ramach Pogotowia Feministycznego) oraz z Darczyniami, rozwijając fundraising indywidualny. Jestem współzałożycielką Funduszu i członkinią Zarządu. Studiowałam politologię, a podyplomowo również Gender Studies i Porozumienie bez Przemocy. Pracowałam m.in. w Fundacji Batorego, Fundacji Ocalenie, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jestem także autorką materiałów nt. równości płci w edukacji. Swoje doświadczenie aktywistyczne zdobywałam w Porozumieniu Kobiet 8 Marca, współorganizując warszawskie Manify, a także w kolektywach działających na rzecz uchodźców i uchodźczyń oraz na rzecz dostępu do aborcji. Od kilku lat realizuję się również jako edukatorka i animatorka przyrody. Wolny czas spędzam w lesie, w ogródku lub z książką. Pochodzę z Krosna.

Magda Pocheć (ona/jej)

W FemFundzie zajmuję się, między innymi, strategicznymi partnerstwami międzynarodowymi, a także troską o rozwój i bezpieczeństwo finansowe organizacji. Jestem pomysłodawczynią, autorką koncepcji, współzałożycielką i członkiną zarządu Funduszu. Jestem psycholożką międzykulturową, angażuję się w rozwój partycypacyjnej i progresywnej filantropii w Polsce (FemFund), w Europie (FundAction) i na świecie (Fenomenal Funds). W czasie wolnym od pracy, regeneruję się, praktykuję slow jogging, nadrabiam zaległości w czytaniu dla przyjemności i czerpię moc z kontaktu z przyrodą. Urodziłam się w Bagdadzie, wychowywałam na przedmieściach Warszawy, od lat żyję na warszawskim Muranowie.

Magda Wróbel (ona/jej)

W FemFundzie zajmuję się administracją, pilnuję porządku w dokumentach i dbam, by przyziemne sprawy szybko znikały z listy zadań zespołu. Całe moje dotychczasowe życie zawodowe związane było z zarządzaniem projektami w biznesie. W Funduszu realizuję marzenie o działaniu w trzecim sektorze na rzecz spraw dla mnie najważniejszych. Prywatnie opiekuję się ludzko-psio-kocim stadem i sadzę warzywa. Pochodzę z Sosnowca, mieszkam pod ukochaną Warszawą.

Martyna Leśniak (ona/jej)

W FemFundzie zajmuję się komunikacją, szczególnie tą dotyczącą tematów polityczno-społecznych. Skończyłam licencjat z Political Science w Amsterdamie, a z wizją magisterki i dalszej akademickiej rozkminy wygrała (póki co) potrzeba działania. Od czasów liceum i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego jestem związana z ruchem klimatycznym, a obecnie w wolne od pracy siadam na ulicy z Ostatnim Pokoleniem. Na studiach byłam zaangażowana w działania przeciw przemocy seksualnej, choć feministką jestem odkąd potrafię mówić (lub dłużej). W wolnym czasie poszukuję randkowego reality TV z queerową reprezentacją, chodzę na rave’y z przyjaciółkami i na długie spacery sama. Z urodzenia (i serca) wrocławianka, obecnie mieszkam na warszawskiej Woli.

Marta Henzler (ona/jej)

Superwizorka, trenerka, animatorka. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem BORIS, członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Od 2004 roku pracuje rozwojowo z przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji i organizacji, grup nieformalnych, sąsiedztw, partnerstw, wspiera ich w tworzeniu sytuacji edukacyjnych, które uczą, wzmacniają, budują więzi. Lubi ludzi i życie.

Aneta Kluszczyńska (ona/jej)

Od wielu lat związana ze środowiskiem NGOsów, głownie w ramach rozliczeń finansowych funduszy pochodzących ze środków unijnych, EOG, amerykańskich. Prywatnie…nie lubi się dzielić informacjami, więc pozostaje trochę tajemnicza.

Aleksandra Muzińska (ona/jej)

Aktywistka LGBT+, w latach 2016-2018 członkini zarządu i współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. Od ponad 9 lat zajmuje się zarządzaniem finansami organizacji pozarządowych i rozwojem przedsiębiorczości społecznej.