Fundusz Feministyczny to instytucja, która wspiera wyłącznie działania realizowane przez kobiety, dziewczyny oraz osoby niebinarne, trans, queer i interpłciowe z całej Polski. Finansujemy inicjatywy, które zmieniają świat, by każda z nas mogła decydować o sobie, była wolna i bezpieczna!
W naszych programach grantowych można otrzymać pieniądze na realizację inicjatyw feministycznych, na nagłe i pilne sytuacje, a także na stabilny rozwój organizacji. O tym, do kogo trafia kasa z Funduszu, decydują przede wszystkim same osoby uczestniczące w naborze do programów. Ufamy grupom kobiecym, dziewczyńskim i feministycznym, bo to one wiedzą najlepiej, jakie działania są potrzebne.
Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem tego, co wydarzyło się w czwartym roku Funduszu. Znajdziesz tu informacje o naszych najważniejszych działaniach w 2021 roku: pobierz (pdf, 4 MB)
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych strategicznych planach i wizji zmiany, do której dążymy? Pobierz i przeczytaj nasz Plan strategiczny (pdf, 7 MB)
Pomysłodawczyni, współzałożycielka i członkini zarządu Funduszu. W FemFundzie zajmuje się, między innymi, współpracą międzynarodową z darczyńcami instytucjonalnymi i organizacjami partnerskimi. Z wykształcenia psycholożka międzykulturowa, feministka zaangażowana w rozwój partycypacyjnej i progresywnej filantropii w Polsce (FemFund), w Europie (FundAction) i na świecie (FRIDA The Young Feminist Fund), współautorka i współredaktorka raportów z realizacji Konwencji ONZ w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) w Polsce. Osoba biseksualna+. Pochodzi z przedmieść Warszawy.
Współzałożycielka i członkini zarządu Funduszu. W FemFundzie zajmuje się m.in. programem grantowym i relacjami z grantobiorczyniami. Z wykształcenia politolożka i absolwentka Gender Studies IBL PAN. Aktywistka, edukatorka antydyskryminacyjna, feministka, była członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca i współorganizatorka warszawskich Manif, działaczka na rzecz praw uchodźczyń i uchodźców. Pracowała m.in. w Fundacji Batorego, Fundacji Ocalenie, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pochodzi z Krosna.
Współzałożycielka i członkini zarządu Funduszu. W FemFundzie zajmuje się przede wszystkim ewaluacją i monitoringiem. Socjolożka, badaczka społeczna, feministka, współzałożycielka Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA), lesbijka. Jako badaczka i wykładowczyni pracuje też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pochodzi z Bydgoszczy.
W FemFundzie zajmuje się konkursem grantowym oraz relacjami z grantobiorczyniami. Jest też członkinią Zarządu. Trenerka, animatorka i koordynatorka działań związanych z tematyką równości i różnorodności społeczno-kulturowej, przeciwdziałania dyskryminacji. Pracowała w Centrum Edukacji Obywatelskiej m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W wolnym czasie angażuje się w sprawy sąsiedzkie na warszawskim Osiedlu „Przyjaźń” i gra na trąbce.
W Funduszu zajmuje się konkursem grantowym oraz utrzymywaniem relacji z grantobiorczyniami. Pierwsze feministyczne kroki stawiała w Ośrodku Informacji Środowisk Kobiecych OŚKa pod koniec lat 90. Trenerka, animatorka, koordynatorka projektów i działań w organizacjach pozarządowych. Współzałożycielka Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Współpracuje ze Stowarzyszeniem BORIS i Fundacją Wspomagania Wsi. Pasjonatka kajakowania i zanurzania się w lodowatej wodzie.
W FemFundzie zajmuje się sprawami administracyjnymi i finansowymi, począwszy od podpisywania umów, poprzez współpracę z księgowymi, aż po zakup megafonu. Trenerka antydyskryminacyjna i WenDo, aktywistka, koordynatorka projektów i działań w organizacjach pozarządowych. Związana z kilkoma kolektywami aktywistycznymi, Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacją Wspomagania Wsi. Pochodzi z Cieszyna i to z tego wielokulturowego miasta objazdem przez Gliwice przywiozła do Warszawy otwartość i wrażliwość na różnorodność.
W FemFundzie zajmuje się mediami społecznościowymi. Zrobiła magisterkę z Cultural Encounters & Communication na RUC w Danii, a wcześniej studiowała filologię polską ze specjalizacją antropologiczno-kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poza FemFundem, pracuje też w restauracji. Lubi piec chleby na zakwasie i gotować polskie wegańskie jedzonko dla innych. Marzy o tym, aby w odległej przyszłości stworzyć miejsce, gdzie wspólne gotowanie i jedzenie będzie przestrzenią aktywizmu i dialogu. Mieszka w Kopenhadze, pochodzi z Ostródy.
W Funduszu zajmuje się fundraisingiem indywidualnym i koordynacją komunikacji. Kreatywna strateżka zarządzająca projektami, z doświadczeniem pracy z I i II sektorem. Z rodzinnych Wronek, przez Poznań i Kraków, przyjechała do Warszawy – ale to nie jest jej ostatnie przeprowadzkowe słowo. Kocha Azję, a zwłaszcza Japonię, praktykuje ruch zgodny z oddechem, wielbi przyrodę.
Nie wierzy w obiektywizm, tylko w zaangażowany obiektyw. Od dziecka biega z nim po ulicy, bo zawsze tam się działo najwięcej.
Fotografia jest tym, co wychodzi jej w życiu najlepiej, dlatego trzyma się tego zajęcia, dzięki pracy dla FemFund’u ma z czego żyć. Obecnie bez stałego zatrudnienia; zyskany dzięki temu czas stara się poświęcać na feministyczne inicjatywy. Na co dzień mieszka w kolektywie, pali w kozie i karmi kury.
Aktywistka, kamerzystka, pedagożka. Lubi pracować w grupach tworzonych oddolnie, pielęgnujących wytwarzane w nich relacje. W Funduszu Feministycznym zajmuje się realizacją wideo, która łączy się z poznawaniem wielu wspaniałych osób i różnorodnych obliczy feminizmu. W trybie ciągłym uczy się kłirować rzeczywistość – prywatną i publiczną.
Trener i konsultant fundraisingu. Skończył historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Charity Marketing and Fundraising (MSc) w Cass Business School/City University. Śpiewa w chórze Collegium Musicum UW. Pochodzi z Gliwic, ale urodził się w Bytomiu.
Projektantka komunikacji wizualnej (współpracuje głównie z organizacjami pozarządowymi), aktywistka. Członkini Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza (MNW).
Doktorantka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, aktywistka, feministka, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Team’u, członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca.
Pisarka, feministka, działaczka społeczna, współzałożycielka Fundacji MaMa, doktora Instytutu Kultury Polskiej UW.
Prawniczka i socjolożka, dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, była Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.
Socjolożka, feministka pracująca w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, współzałożycielka i koordynatorka projektów badawczych w Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.
Historyczka, współzałożycielka i dyrektorka Koalicji KARAT, od ponad 20 lat zaangażowana w rozwój ruchu feministycznego, reprezentująca perspektywą Europy Centralnej i Wschodniej na forum organizacji międzynarodowych, w tym ONZ i Unii Europejskiej.
Socjolożka, działaczka antyfaszystowska, aktywistka związku zawodowego wspierająca nowe osoby członkowskie.
Socjolożka, feministka, edukatorka antydyskryminacyjna i herstoryczna, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA), twórczyni inicjatywy „RegenerAkcja” dla zmęczonych i wypalonych aktywistek. Lesbijka, pochodzi ze Szczawnicy, 20 lat mieszkała w Krakowie, obecnie w Warszawie.
Zaangażowana w pracę na rzecz praw kobiet, wspieranie ruchów feministycznych i rzecznictwo w wymiarze międzynarodowym. Prowadziła program ds. praw kobiet w Amnesty International oraz ActionAid w Londynie, wcześniej pracowała z organizacjami kobiecymi w Ugandzie, Brukseli i Europie Środkowej i Wschodniej. Autorka licznych publikacji nt. praw ekonomicznych kobiet, finansowania organizacji kobiecych i feministycznych, i przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć. Po latach za granicą, mieszka w Warszawie.
Antropolożka polityczności, członkini związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w którym działa w komisji zrzeszającej pracowników i pracownice organizacji pozarządowych, alterglobalistka działająca na rzecz bardziej sprawiedliwych relacji globalnych.
(członkostwo w latach 2018-2019)
Prawniczka, była Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problemu przemocy w rodzinie, a także kwestii równego traktowania i dyskryminacji.
(członkostwo w latach 2018-2019)
Prawnik, trener prawa antydyskryminacyjnego i praw człowieka Rady Europy, członek Europejskiej Sieci Ekspertów Prawnych w Dziedzinie Niedyskryminacji, współzałożyciel i honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA).
Superwizorka, trenerka, animatorka. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem BORIS, członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Od 2004 roku pracuje rozwojowo z przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji i organizacji, grup nieformalnych, sąsiedztw, partnerstw, wspiera ich w tworzeniu sytuacji edukacyjnych, które uczą, wzmacniają, budują więzi. Lubi ludzi i życie.
Od wielu lat związana ze środowiskiem NGOsów, głownie w ramach rozliczeń finansowych funduszy pochodzących ze środków unijnych, EOG, amerykańskich. Prywatnie…nie lubi się dzielić informacjami, więc pozostaje trochę tajemnicza.
Aktywistka LGBT+, w latach 2016-2018 członkini zarządu i współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. Od ponad 9 lat zajmuje się zarządzaniem finansami organizacji pozarządowych i rozwojem przedsiębiorczości społecznej.