Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kim jesteśmy

Od 2018 roku Fundusz Feministyczny nieprzerwanie wspiera działania realizowane przez kobiety, dziewczyny oraz osoby niebinarne, trans, queer i interpłciowe z całej Polski. Dokładamy się finansowo do inicjatyw, które zmieniają świat, by każda z nas mogła decydować o sobie, była wolna i bezpieczna!

Jak dotąd z naszego wsparcia skorzystało ponad 160 grup i organizacji, którym przekazałyśmy łączną kwotę ponad 3 mln zł. W naszych programach grantowych można otrzymać pieniądze na realizację inicjatyw feministycznych, na nagłe i pilne sytuacje, a także na stabilny rozwój organizacji.

O tym, do kogo trafia kasa z Funduszu, decydują przede wszystkim same osoby uczestniczące w naborze do programów. Ufamy grupom kobiecym, dziewczyńskim i feministycznym, bo to one wiedzą najlepiej, jakie działania są potrzebne.

Zespół

Ania Deryło

W FemFundzie zajmuję się social mediami i codzienną komunikacją z naszą społecznością. Skończyłam magisterkę z Cultural Encounters & Communication w Danii, a wcześniej studiowałam filologię polską ze specjalizacją antropologiczno-kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie lubię piec chleby na zakwasie i gotować wegańskie jedzonko dla innych. Marzę o tym, by kiedyś w odległej przyszłości stworzyć miejsce, gdzie wspólne gotowanie i jedzenie będzie przestrzenią aktywizmu i dialogu. Pochodzę z Ostródy, mieszkam w Kopenhadze.

Gosia Dymowska

W FemFundzie pracuję w programie grantowym, zajmuję się przede wszystkim MiniGrantami i relacjami z Grantobiorczyniami. Całe życie zawodowe związana jestem z 3. sektorem. Pracowałam m.in. jako trenerka umiejętności społecznych i antydyskryminacyjna, koordynatorka projektów, menadżerka organizacji i animatorka. Praca w FemFundzie jest dla mnie powrotem do feministycznego zaangażowania, od którego zaczęłam swoją aktywistyczno-zawodową drogę i możliwością realizacji ważnych dla mnie wartości. Jestem członkinią-założycielką Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Jestem sezonową, średniopraktykującą wyznawczynią ruchu na świeżym powietrzu. Latem pływam na supie, zimą oglądam seriale. Wierzę w moc zanurzania się w lodowatej wodzie. Mieszkam w Warszawie z kotką Heleną, pochodzę z Legionowa.

Gosia Leszko

W FemFundzie zajmuję się grantami, zwłaszcza Pogotowiem Feministycznym oraz dłuższą współpracą z grupami po zrealizowaniu MiniGrantu. Na co dzień dbam o to, by kasa na feminizm szybko i sprawnie trafiała tam, gdzie trzeba, a poza tym rozwijam relacje z Grantobiorczyniami, czyli dużo rozmawiam przez telefon. Jestem też członkinią zarządu FemFundu. Sercem w pół drogi między aktywizmem i edukacją – przez wiele pracowałam jako trenerka antydyskryminacyjna i zajmowałam się edukacją na rzecz różnorodności i równości m.in. w Muzeum POLIN i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dla przyjemności jeżdżę rowerem, grywam na trąbce i fantazjuję o końcu patriarchatu. Jestem z Osiedla Przyjaźń w Warszawie.

Ilia Makówka

W FemFundzie zajmuję się koordynacją finansów i strategią – przez układanie Exceli i analizę dokumentów po ułatwianie życia zespołowi przez usprawnienia. W feministycznych hajsach robię z ciekawości i pasji do rozumienia trudnych rzeczy. Robię aktywizm i edukuję, a wszystko to widzę jako działanie polityczne. Pracowałom w analizie ryzyka i przeciwdziałaniu przestępstw finansowych, skończyłom politologię. Identyfikuję się jako niebinarna osoba panseksualna. W czasie wolnym czytam książki w hamaku i gotuję ekstrawaganckie wegańskie dania. Większość życia mieszkam w Katowicach, jestem ze Śląska z serca i wyboru. Mieszkam z Węglem, który jest kotem mojego życia.

Justyna Frydrych

W FemFundzie pracuję w zespole grantowym, gdzie zajmuję się planowaniem programów grantowych, partycypacyjnymi modelami podejmowania decyzji oraz relacjami z Grantobiorczyniami –  zwłaszcza w ramach Grantów Mocy i Grantów Feministycznej PoMOcy. Jestem również współzałożycielką Funduszu i członkinią Zarządu. Z wykształcenia jestem politolożką, podyplomowo studiowałam również Gender Studies i Porozumienie bez Przemocy. Pracowałam m.in. w Fundacji Batorego, Fundacji Ocalenie, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Swoje doświadczenie aktywistyczne zdobywałam w Porozumieniu Kobiet 8 Marca, współorganizując warszawskie Manify, a także w kolektywach działających na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Od czasu do czasu pracuję jako trenerka antydyskryminacyjna, autorka materiałów nt. równości płci w edukacji a także jako edukatorka i animatorka przyrody. Wolny czas spędzam w lesie, na rowerze luz z książką. Pochodzę z Krosna.

Magda Pocheć

Jestem pomysłodawczynią, autorką koncepcji, współzałożycielką i członkiną zarządu Funduszu. W FemFundzie zajmuję się, między innymi, współpracą międzynarodową z darczyńcami instytucjonalnymi i organizacjami partnerskimi, a także troską o rozwój i bezpieczeństwo finansowe FemFundu. Jestem psycholożką międzykulturową, angażuję się w rozwój partycypacyjnej i progresywnej filantropii w Polsce (FemFund), w Europie (FundAction) i na świecie (Fenomenal Funds). W czasie wolnym od pracy, regeneruję się w międzygatunkowej nieheteronormatywnej rodzinie (dwie osoby ludzkie i dwie osoby psie), praktykuję slow jogging i czerpię siłę z kontaktu z przyrodą. Urodziłam się w Bagdadzie, wychowywałam na przedmieściach Warszawy, od lat żyję na warszawskim Muranowie.

Marta Rawłuszko

Jestem współzałożycielką i członkinią zarządu Funduszu. W FemFundzie zajmuję się przede wszystkim ewaluacją i pracą zarządową. Jestem socjolożką i badaczką społeczną, pracuję i wykładam w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jestem lesbijką. Mieszkam w Warszawie, czasem w Krakowie, opiekuję się psem Hańczą – wspólne spacery zajmują dużą część mojego czasu wolnego. Pochodzę z Bydgoszczy.

Mona Szychowiak

W Funduszu jestem odpowiedzialna za fundraising indywidualny i koordynację komunikacji. Lubię nazywać siebie kreatywną strateżką zarządzającą projektami, z doświadczeniem pracy z I i II sektorem. Kocham Azję Południowo-Wschodnią, a także – zwłaszcza!– Japonię. Praktykuję ruch zgodny z oddechem, wielbię przyrodę. Z rodzinnych Wronek, przez Poznań i Kraków, przyjechałam do Warszawy – ale to nie jest moje ostatnie przeprowadzkowe słowo.

Rada Konsultacyjna

Natalia Broniarczyk

Doktorantka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, aktywistka, feministka, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Team’u, członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca.

dr Sylwia Chutnik

Pisarka, feministka, działaczka społeczna, współzałożycielka Fundacji MaMa, doktora Instytutu Kultury Polskiej UW.

prof. dr hab. Małgorzata Fuszara

Prawniczka i socjolożka, dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, była Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

dr Magdalena Grabowska

Socjolożka, feministka pracująca w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, współzałożycielka i koordynatorka projektów badawczych w Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Kinga Lohmann

Historyczka, współzałożycielka i dyrektorka Koalicji KARAT, od ponad 20 lat zaangażowana w rozwój ruchu feministycznego, reprezentująca perspektywą Europy Centralnej i Wschodniej na forum organizacji międzynarodowych, w tym ONZ i Unii Europejskiej.

Katarzyna Rakowska

Socjolożka, działaczka antyfaszystowska, aktywistka związku zawodowego wspierająca nowe osoby członkowskie.

Natalia Sarata

Socjolożka, feministka, edukatorka antydyskryminacyjna i herstoryczna, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA), twórczyni inicjatywy „RegenerAkcja” dla zmęczonych i wypalonych aktywistek. Lesbijka, pochodzi ze Szczawnicy, 20 lat mieszkała w Krakowie, obecnie w Warszawie.

Kasia Staszewska

Zaangażowana w pracę na rzecz praw kobiet, wspieranie ruchów feministycznych i rzecznictwo w wymiarze międzynarodowym. Prowadziła program ds. praw kobiet w Amnesty International oraz ActionAid w Londynie, wcześniej pracowała z organizacjami kobiecymi w Ugandzie, Brukseli i Europie Środkowej i Wschodniej. Autorka licznych publikacji nt. praw ekonomicznych kobiet, finansowania organizacji kobiecych i feministycznych, i przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć. Po latach za granicą, mieszka w Warszawie.

Maria Świetlik

Antropolożka polityczności, członkini związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w którym działa w komisji zrzeszającej pracowników i pracownice organizacji pozarządowych, alterglobalistka działająca na rzecz bardziej sprawiedliwych relacji globalnych.

dr Sylwia Spurek

(członkostwo w latach 2018-2019)

Prawniczka, była Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących problemu przemocy w rodzinie, a także kwestii równego traktowania i dyskryminacji.

Komisja rewizyjna

Marta Henzler

Superwizorka, trenerka, animatorka. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem BORIS, członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. Od 2004 roku pracuje rozwojowo z przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji i organizacji, grup nieformalnych, sąsiedztw, partnerstw, wspiera ich w tworzeniu sytuacji edukacyjnych, które uczą, wzmacniają, budują więzi. Lubi ludzi i życie.

Aneta Kluszczyńska

Od wielu lat związana ze środowiskiem NGOsów, głownie w ramach rozliczeń finansowych funduszy pochodzących ze środków unijnych, EOG, amerykańskich. Prywatnie…nie lubi się dzielić informacjami, więc pozostaje trochę tajemnicza.

Aleksandra Muzińska

Aktywistka LGBT+, w latach 2016-2018 członkini zarządu i współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. Od ponad 9 lat zajmuje się zarządzaniem finansami organizacji pozarządowych i rozwojem przedsiębiorczości społecznej.

Organizacje partnerskie

Jesteśmy członkiniami sieci Prospera, The International Network of Women’s Funds.
Wspierają nas:

Logotyp Fondation CHANEL

Fondation CHANEL

Logotyp Channel Foundation

Channel Foundation

Logotyp Choose Love

Choose Love

Logotyp Equality Fund

Equality Fund

Logotyp Federal Foreign Office

Federal Foreign Office

Logotyp Fenomenal Funds

Fenomenal Funds

Logotyp filia.die frauenstiftung

filia.die frauenstiftung

Logotyp Global Fund for Community Foundations

Global Fund for Community Foundations

Logotyp Global Fund for Women

Global Fund for Women

Logotyp Guerrilla Foundation

Guerrilla Foundation

Logotyp Mama Cash

Mama Cash

Logotyp medico international

medico international

Logotyp Oak Foundation

Oak Foundation

Logotyp Open Society Initiative for Europe

Open Society Initiative for Europe

Logotyp Prospera

Prospera

Logotyp The Sigrid Rausing Trust

The Sigrid Rausing Trust

Logotyp The Unitarian Universalist Service Committee

The Unitarian Universalist Service Committee

Logotyp Urgent Action Fund

Urgent Action Fund