Kadr na Równość

Zabrze

Od grupy wsparcia do zespołu filmowego

Grupę tworzą Jasza, Piotrek, Sonia, Tomek i Zuza – osoby biseksualne, niebinarne, panseksualne oraz transpłciowe, których wspólnym celem jest wpływanie na świadomość społeczną dotycząca tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Działają lokalnie, prowadzą warsztaty, uczestniczą w spotkaniach Żywej Biblioteki. Połączyła ich grupa wsparcia dla osób transpłciowych, a wszystko zaczęło się od Tomka, który jest członkiem zespołu youtuberskiego kanału Transbros. To właśnie w jego głowie zrodził się pomysł, by pójść krok dalej i zrealizować serię filmów krótkometrażowych dotyczących transpłciowości.

Osoba pochyla się nad twarzą drugiej osoby i wykonuje makijaż. W tle flagi: osób transpłciowych oraz tęczowa

„Gdy my szukaliśmy informacji w sieci o nas samych – była ich szczątkowa ilość. Chcemy wypełnić tę lukę”

Zależy im na tym, żeby osoby transpłciowe i nieheteronormatywne poczuły się pewniej w swojej skórze. Sami, jak podkreślają, musieli na własną rękę szukać informacji o sobie i było to sporym wyzwaniem. Także obecnie mało jest aktywnych kanałów, które poruszają tematykę osób transpłciowych, a kanału z filmami fabularnymi nie ma wcale. „Pragniemy, aby osoby zagubione, szukające wsparcia, trafiły na nasze filmy” – mówią.

Na pierwszym planie osoba z rózowej koszulce, w tle dwie osoby operujące kamerą

W ramach minigrantu grupa przygotuje serię filmów krótkometrażowych o charakterze dokumentów fabularyzowanych (trzy filmy w 2020 roku) – zakupi sprzęt, opłaci licencje i promocję. Grupa przygotowała już pierwszy film dotyczący coming outu, ale ma nadzieję, że dzięki pieniądzom z minigrantu ich materiały zyskają nową jakość. Filmy, dostępne w sieci, będą przybliżać sylwetki osób transpłciowych i pokazywać różne aspekty ich życia w sposób zrozumiały dla osób spoza społeczności trans. „Chcemy, by osoby transpłciowe mogły bez problemu udostępnić ten film bliskim, wśród których szukają wsparcia”, podkreśla grupa.

Rysunek aparatu fotograficznego oraz pięciu osób i podpis „Kadr na Równość” w kolorach tęczy

Kwota dotacji: 4 300 zł
Fot. Emilia Oksentowicz/ .kolektyw

Autor grafiki: Kadr na Równość

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw