Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

GRRRLZ GET LOUD


Nowa, dziewczyńsko-queerowa przestrzeń twórcza w Lublinie

GRRRLZ GET LOUD to lubelski projekt społeczno-artystyczny, którego trzonem są Weronka, Asia, Marta i Szymon (Simona Kozi Drag). Wspólnie organizują wydarzenia twórcze z udziałem kobiet i osób niebinarnych – artystek, pisarek, aktywistek i animatorek kultury.
GGL powstało, by przełamywać ograniczenia stawiane przed twórczyniami i organizatorkami na scenie niezależnej. „W zmaskulinizowanym środowisku muzycznym potencjał kobiet jest nieustannie pomijany, a ich działalność uważana za kontrowersyjną, infantylizowana lub wyszydzana”, mówią autorki pomysłu. Tworzą więc własną, otwartą przestrzeń, w której mogą wybrzmieć głosy i formy ekspresji marginalizowane w tzw. mainstreamie. Do tej pory GGL zorganizowały koncerty, na których zagrały m.in. Siksa, Hanako i Moira, spotkania autorskie z Alex Freiheit i Agatą Wnuk i projekcję filmu „Stabat Mater Dolorosa”.

Kilka osób stojących w rzędach w różnych pozach tanecznych, nad nimi kula dyskotekowa

 

„Nie pozwolimy, by nasze miasto zostało zawłaszczone przez homofobiczną i transfobiczną narrację”

Grupa zorganizowała szczególną edycję cyklu pod hasłem Queerz Get Loud – trzydniowy, interdyscyplinarny festiwal prezentujący zjawiska artystyczne z nurtu polskiej kultury queerowej. Minigirant FemFundu przeznaczony został na organizację festiwalu: odbyły się dyskusje, warsztaty, wystawa, pokazy filmów (dzięki współpracy z Camera Femina), a także drag show, pokaz tańca „vogue”, queerowe karaoke i disco. W sumie we wszystkich wydarzeniach wzięło udział około 200 osób!  O festiwalu możesz posłuchać podcastu w Radiu Kapitał.

Ważnym punktem zaczepienia dla festiwalu był kontekst lubelski. „Nie pozwolimy, aby Lublin został zawłaszczony przez homofobiczną i transfobiczną narrację. Nasze miasto nie słynie niestety z szerokiej gamy wydarzeń dot. tematyki queerowej i skierowanej do społeczności LGBTQ+, więc bardzo się cieszymy, że mogłyśmy dołożyć swoją cegiełkę aby poprawić tą sytuację”, mówi grupa.

 

Trzy osoby w kawiarni, w różnokolotowych strojach, w tle girlanda, barek, lada z produktami spożywczymi

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki: GRRRLZ GET LOUD

Fot.: Emilia Oksentowicz/ .kolektyw