Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
Polski Język Migowy
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Żeński Pierwiastek


Rzeszów

Feminizm to troska o siebie i siebie nawzajem

Ania, Ania i Jola to trzy kobiety, które w różny sposób doświadczają stresu związanego z opieką nad osobami zależnymi. Ania opiekuje się mamą chorująca na Alzheimera, Jola pracuje jako pielęgniarka na psychogeriatrii, a Anka założyła fundację zajmującą się osobami niepełnosprawnymi i chorymi. Czują się feministkami, bo wspierają się codziennie w codziennym życiu. „To, co robimy dla siebie, dla znajomych, jest ciągłą walką o siebie. Chcemy czuć przynależność do grupy kobiet, które udzielą sobie wsparcia, podadzą rękę i pójdą dalej wzmocnione siłą grupy”.

Biało-łososiowy rysunek profilu kobiecej głowy i napis „żeński pierwiastek” kursywą

„Brakuje systemowego wsparcia dla opiekunek osób niesamodzielnych”

Według badań aż jedna trzecia osób opiekujących się osobami zależnymi robi to samodzielnie. Tylko co dwunasta osoba korzysta ze wsparcia innych organizacji, a połowa w ogóle nie ma do niego dostępu. „Nic dziwnego, że 50% opiekunów cierpi na depresję, a aż 70% – na przewlekły stres”, mówią dziewczyny. Zauważyły, że w ich regionie, na Podkarpaciu, systemowy program wsparcia dla takich osób (głównie kobiet) praktycznie nie istnieje. Tymczasem badania pokazują, że wsparcie społeczne jest czynnikiem obniżającym stres opiekunek i opiekunów.

 

„Chcemy obalić mit siłaczki”

W ramach minigrantu Żeński Pierwiastek zorganizował opiekę zastępczą dla trzech osób opiekujących się osobami zależnymi (w tym dla jednej członkini grupy). „Chcemy obalić mit siłaczki, która przedkłada obowiązki względem najbliższych na czas dla siebie. Nasz program jest drogą do odciążenia psychicznego i fizycznego uczestniczek”, mówiły członkinie grupy.

Drugim ważnym działaniem grupy są spotkania wspierające inne opiekunki: warsztaty i porady dotyczące dobierania diety, zabiegów rehabilitacyjnych, radzenia sobie ze stresem i zmęczeniem w codziennym życiu. „Dzięki tym spotkaniom osoby opiekujące się uzyskały wsparcie psychiczne, merytoryczne jak również zdrowotne. (…) Poczuły się zrozumiane i że nie są same zostawione z tymi problemami. Efektem tych działań jest nieformalna grupa wsparcia, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego”, podkreśla grupa.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki: Żeński Pierwiastek