Kadr na Równość
Zabrze, Sosnowiec
Od grupy wsparcia do zespołu filmowego
Grupę stworzyli Jasza, Piotrek, Sonia, Tomek i Zuza – osoby biseksualne, niebinarne, panseksualne oraz transpłciowe, których wspólnym celem jest wpływanie na świadomość społeczną dotycząca tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Działają lokalnie, prowadzą warsztaty, uczestniczą w spotkaniach Żywej Biblioteki. Połączyła ich grupa wsparcia dla osób transpłciowych, a wszystko zaczęło się od Tomka, który jest członkiem zespołu youtuberskiego kanału Transbros. To właśnie w jego głowie zrodził się pomysł, by pójść krok dalej i zrealizować serię filmów krótkometrażowych dotyczących transpłciowości.
„Gdy my szukaliśmy informacji w sieci o nas samych – była ich szczątkowa ilość. Chcemy wypełnić tę lukę”
Grupie zależy, żeby osoby transpłciowe i nieheteronormatywne poczuły się pewniej w swojej skórze. Sami, jak podkreślają, musieli na własną rękę szukać informacji o sobie i było to sporym wyzwaniem. Także obecnie mało jest aktywnych kanałów, które poruszają tematykę osób transpłciowych, a kanału z filmami fabularnymi nie ma wcale. „Pragniemy, aby osoby zagubione, szukające wsparcia, trafiły na nasze filmy” – mówią.
W ramach minigrantu grupa stworzyła jeden z kilku planowanych filmów krótkometrażowych przedstawiających doświadczenia osób trans, zatytułowany „Wiadomość”. Filmy przybliżają sylwetki osób transpłciowych i pokazywać różne aspekty ich życia w sposób zrozumiały dla osób spoza społeczności trans. „Chcemy, by osoby transpłciowe mogły bez problemu udostępnić ten film bliskim, wśród których szukają wsparcia”, podkreśla grupa. W procesie tworzenia odcinka wzięło udział sporo zaprzyjaźnionych, ale też i nowych osób, które weszły w role aktorskie, a lokalna kwiaciarnia udostępniła przestrzeń na nagranie jednej ze scen.
Choć pierwszy film pt. „Out” powstał jeszcze przed przyznaniem grantu, Kadr na Równość podkreśla, że dzięki pieniądzom z FemFundu ich materiały zyskały nową jakość. Grupa kupiła sprzęt, opłaciła licencje i promocję filmów. „Najważniejszym efektem działania jest dla nas to, że film został pozytywnie przyjęty przez społeczność, oraz że widzowie zauważyli pozytywną różnicę co do aspektów technicznych”, mówi grupa.
MiniGrant+
Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał grupie Kadr na Równość dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w latach 2021-2023.
Kwota MiniGrantu: 4 300zł
Kwota MiniGrantu+: 26 400 zł
Fot. Emilia Oksentowicz/ .kolektyw
Autor grafiki: Kadr na Równość