Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kadr na Równość


Zabrze, Sosnowiec

Od grupy wsparcia do zespołu filmowego

Grupę stworzyli Jasza, Piotrek, Sonia, Tomek i Zuza – osoby biseksualne, niebinarne, panseksualne oraz transpłciowe, których wspólnym celem jest wpływanie na świadomość społeczną dotycząca tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Działają lokalnie, prowadzą warsztaty, uczestniczą w spotkaniach Żywej Biblioteki. Połączyła ich grupa wsparcia dla osób transpłciowych, a wszystko zaczęło się od Tomka, który jest członkiem zespołu youtuberskiego kanału Transbros. To właśnie w jego głowie zrodził się pomysł, by pójść krok dalej i zrealizować serię filmów krótkometrażowych dotyczących transpłciowości.

 

 

„Gdy my szukaliśmy informacji w sieci o nas samych – była ich szczątkowa ilość. Chcemy wypełnić tę lukę”

Grupie zależy, żeby osoby transpłciowe i nieheteronormatywne poczuły się pewniej w swojej skórze. Sami, jak podkreślają, musieli na własną rękę szukać informacji o sobie i było to sporym wyzwaniem. Także obecnie mało jest aktywnych kanałów, które poruszają tematykę osób transpłciowych, a kanału z filmami fabularnymi nie ma wcale. „Pragniemy, aby osoby zagubione, szukające wsparcia, trafiły na nasze filmy” – mówią.

Osoba pochyla się nad twarzą drugiej osoby i wykonuje makijaż.W tle flagi: osób transpłciowych oraz tęczowa

 

W ramach minigrantu grupa stworzyła jeden z kilku planowanych filmów krótkometrażowych przedstawiających doświadczenia osób trans, zatytułowany „Wiadomość”. Filmy przybliżają sylwetki osób transpłciowych i pokazywać różne aspekty ich życia w sposób zrozumiały dla osób spoza społeczności trans. „Chcemy, by osoby transpłciowe mogły bez problemu udostępnić ten film bliskim, wśród których szukają wsparcia”, podkreśla grupa. W procesie tworzenia odcinka wzięło udział sporo zaprzyjaźnionych, ale też i nowych osób, które weszły w role aktorskie, a lokalna kwiaciarnia udostępniła przestrzeń na nagranie jednej ze scen.

 

 

Choć pierwszy film pt. „Out” powstał jeszcze przed przyznaniem grantu, Kadr na Równość podkreśla, że dzięki pieniądzom z FemFundu ich materiały zyskały nową jakość. Grupa kupiła sprzęt, opłaciła licencje i promocję filmów. „Najważniejszym efektem działania jest dla nas to, że film został pozytywnie przyjęty przez społeczność, oraz że widzowie zauważyli pozytywną różnicę co do aspektów technicznych”, mówi grupa.

Rysunek aparatu fotograficznego oraz pięciu osób i podpis „Kadr na Równość” w kolorach tęczy

 

 

MiniGrant+

Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał grupie Kadr na Równość dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w latach 2021-2023.

 

Kwota MiniGrantu: 4 300zł
Kwota MiniGrantu+: 26 400 zł

 

Fot. Emilia Oksentowicz/ .kolektyw

Autor grafiki: Kadr na Równość