Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Siódemka”

Katowice

„Siódemkę” założyła i prowadzi grupa matek opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami. Prowadzą dwa ośrodki pobytu dziennego dla osób w spektrum autyzmu i ze sprzężeniami w stopniu głębokim, które w wieku dorosłym, po ukończeniu edukacji nie znajdują innego wsparcia. Członkinie „Siódemki” identyfikują się jako feministki, bo jak piszą, na pierwszym miejscu stawiają dobro i rozwój mam – odciążenie ich od całodobowej opieki, zapewnienie prawa do rozwoju i samorealizacji, umożliwienie im wyjścia z domu. „Chcemy też zmienić obraz matek w społeczeństwie. Nie tylko bierzemy, ale też potrafimy coś dać od siebie”, podkreśla „Siódemka”.

Na scenie stoi radosna grupa i trzyma duży baner „Możesz wszystko”.„Zapomniałyśmy, że my też jesteśmy ważne. Jako matki zawsze jesteśmy na końcu”

Ich pomysł na działanie wynika wprost z rozmów z matkami oraz obserwacji życia codziennego. „Powołując do życia stowarzyszenie, zajęłyśmy się polepszeniem bytu swoich dzieci, zapomniałyśmy, że też jesteśmy ważne”. Członkinie „Siódemki” wiedzą, jak to jest, gdy matki, w obawie przed oceną społeczną, coraz głębiej popadają w samowykluczenie, wycofują się z życia społecznego i zamykają się w domu. I chcą to zmienić!

Śmiejące się działaczki stowarzyszenia „Siódemka”.

„Chcemy wreszcie zrobić coś dla siebie”

W ramach minigrantu przeprowadzą cykl warsztatów tanecznych, by rozładować stres życia codziennego i wyzwolić swoje emocje i energię. Wezmą też udział w zajęciach z samoobrony, bo chcą wzmocnić swoją asertywność i umieć reagować na zaczepki słowne i fizyczne, z którymi się spotkają. Chcą też zorganizować spotkania z psycholożką i specjalistą ds. żywienia. „Chcemy wreszcie zrobić coś dla siebie”, podkreślają członkinie stowarzyszenia. „Być silniejsze, pewniejsze, poznać swoje możliwości, przypomnieć sobie, że istnieje coś poza opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem. Aby nasze dzieci były szczęśliwe, my też musimy”.

Matki z dziećmi bawią się, tańczą i śmieją się.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Fot. Materiały własne grupy

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw