Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Pełnoprawna


Warszawa

Pełnoprawna to trzy aktywistki i badaczki współpracujące od kilku lat w obszarze praw osób z niepełnosprawnościami: Magdalena, Agnieszka i Katarzyna. „Same jesteśmy osobami z grup mniejszościowych. Działamy zarówno sojuszniczo, jak i pracując własną tożsamością na rzecz grup szczególnie narażonych na wykluczenie, zwłaszcza kobiet, osób z niepełnosprawnościami”. Jako członkinie kolektywu Artykuł 6. zorganizowały m.in. pierwszy w Polsce Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami oraz współtworzyły raport „Przychodzi baba do lekarza” dotyczący dostępności opieki ginekologicznej dla osób z niepełnosprawnościami.


„Rozmowa o aborcji to temat feministyczny – my czujemy się jej częścią, ale głosy kobiet z niepełnosprawnościami praktycznie nie przebijają się w dyskusji publicznej”

W ramach minigrantu grupa chce opracować raport dot. potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami (KzN) w dostępie do aborcji. Chcą w ten sposób odpowiedzieć na dużą lukę, która uwidoczniła się po ogłoszeniu wyroku TK – pomijanie głosu kobiet z niepełnosprawnościami oraz nieuwzględnianie ich potrzeb w dostępie do aborcji. „Narracja KzN została sprowadzona do manipulacyjnych zestawień płodów z dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami – odartymi z seksualności, decyzyjności i szansy na pełnienie wielu ról społecznych”, mówią Kasia, Magda i Agnieszka.


„Nie chcemy kolejnej dyskusji o systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami w rozmowie o aborcji, bo to dwa niezależne od siebie tematy”

Aktywistki podkreślają, że nie chcą kolejnej dyskusji o systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami w rozmowie o aborcji, bo to dwa niezależne od siebie tematy. „Chcemy przyczynić się do słyszalności głosu kobiet z niepełnosprawnościami w rozmowie o ich prawie do godnej, bezpiecznej i dostępnej aborcji”. Raport oparty będzie na wywiadach i fokusach z KzN z doświadczeniem aborcji oraz bez takiego doświadczenia, a także z osobami z doświadczeniem wsparcia KzN w aborcji. Pełnoprawna wykorzysta minigrant m.in. na zapewnienie dostępności badania i raportu: tłumaczenia PJM, napisów i transkrypcji na żywo, stworzenie podsumowania raportu w języku łatwym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Collage 3 zdjęć, na każdym osoba z grupy Pełnoprawna.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Fot. Materiały własne grupy