Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dłoń”

Suchorze

„Chcemy, aby młode, wiejskie, niepewne siebie nastolatki wyrosły na mądre, silne kobiety”

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dłoń” to grupa 10 nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Suchorzu, które czują się związane ze środowiskiem wiejskim i angażują się na jego rzecz. Założyły funkcjonujący do dziś punkt przedszkolny, organizują warsztaty i spotkania, doposażają szkołę w sprzęt. Będąc blisko nastolatek, obserwują ich zmagania z własnym ciałem, samooceną, zachowaniami rówieśników oraz brakiem dostępu do wiedzy o seksualności i dojrzewaniu. Dlatego uznały, że choć feminizm nie przejawiał się dotąd bezpośrednio w ich działaniach – czas to zmienić! „Chcemy aby młode, wiejskie, niepewne siebie nastolatki wyrosły na mądre, silne kobiety”, pisały we wniosku o minigrant.

 

Rysunek przedstawiający dwie dziewczynki i napis: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Dłoń – (nie)bezpieczne” oraz: „Wszystko jest możliwe... niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu”

 

Lepszy dostęp do informacji o sobie i swoim ciele

W ramach minigrantu nauczycielki przeprowadziły cykl cotygodniowych warsztatów dla uczennic o tematyce dojrzewania, ciała i menstruacji. Sfinansowały też kurs samoobrony dla dziewcząt oraz spotkania z dietetyczką oraz konsultacje z kosmetyczką, by zapewnić dziewczynom lepszy dostęp do informacji o zdrowiu w okresie dojrzewania. Dodatkowo stworzyły 100 pakietów higienicznych zawierających podpaski, płyn do higieny intymnej oraz chusteczki nawilżające. Nauczycielki widzą, jakim stresem jest dla wielu uczennic niespodziewane pojawienie się okresu – pakiety są teraz dostępne dla dziewczyn jako „pierwsza pomoc”.

„Najważniejszym efektem był widok uśmiechu na twarzach dziewczyn, otwieranie się na rozmowy, wzmocnienie wiary w siebie, większa wiedza na temat swojego ciała, pewność siebie. Dziewczyny poczuły się ważne i wyjątkowe” – mówią członkinie stowarzyszenia.

Pakiety higieniczne: podpaski, środki czystości: płyny i chusteczki do higieny

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki i zdjęcia: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dłoń”

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw