Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Tęczowy Tarnów


Jest opresja, jest opór

Ten aktywizm zrodził się z niezgody. Trzy tarnowskie działaczki angażujące się na rzecz praw kobiet pod hasłem „Tęczowy Tarnów” przeciwstawiły się dyskryminacji osób LGBT+. Impulsem do powstania grupy były wydarzenia na Marszu Równości w Białymstoku – w odpowiedzi zorganizowano w Tarnowie wiec solidarnościowy.

Pojawiło się pytanie: co dalej? Dziewczyny postanowiły zacząć spotykać się regularnie i organizować wydarzenia związane z tematyką nieheteronormatywności. Chciały oddolnie zmieniać postawy mieszkańców i mieszkanek wobec społeczności LGBT+, bo jak mówiły, nie zgadzały się na to by ich przyjaciele, znajomi i inne osoby czuły się zagrożone we własnym domu. Pierwsze dwa spotkania odbyły się jeszcze przed przyznaniem minigrantu! Grupa zorganizowała pokaz filmu o transpłciowej aktywistce pt. „Śmierć i życie Marshy P. Johnson” oraz spotkanie dotyczące relacji rodziców z dziećmi LGBT+.

 

Trzy uśmiechnięte kobiety trzymają hasło „Życzymy sobie siostrzeństwa”, w tle starówka

 

„Nie zawsze wszystko się udaje, trzeba to zaakceptować”

Dzięki minigrantowi grupa miała zamiar zorganizować dwa kolejne spotkania: na temat aborcji (z aktywistkami z Aborcyjnego Dream Teamu) oraz przemocy ze względu na płeć. Niestety pandemia pokrzyżowała te plany i grupa się rozwiązała. „Nie zawsze wszystko się udaje i to też jest część naszej pracy, którą trzeba zaakceptować. Oczywiście odczuwamy rozczarowanie i smutek, bo nie tak miało być, ale liczymy na to, że uda się jeszcze zrobić dużo dobrych rzeczy w przyszłości” – mówią członkinie grupy.

Mimo to Tęczowy Tarnów odniósł też sukcesy! Grupa zaangażowała się w demonstracje w sprawie aborcji – z grantu wydrukowała piny „Aborcja to wolność”, które rozdawane są na manifestacjach. Członkinie kolektywu prowadzą też w walkę z uchwałami anty-LGBTQPIA w powiecie tarnowskim – we współpracy z niemieckim powiatem partnerskim Pfaffenhofen starają się doprowadzić do wycofania się powiatu z homofobicznych uchwał lub do zerwania partnerstwa. W ramach minigrantu Tęczowy Tarnów we współpracy z Pfaffenhofen opublikował ogłoszenie wspierające społeczność osób nieheteronormatywnych w lokalnej „Gazecie Wyborczej”.
Niewydana część minigrantu wróciła na konto FemFundu.

Dwie osoby w kawiarni, jedna z nich trzyma tęczową torbę z napisem „Queer Power”

 

Kwota dotacji: 3 300 zł

Fot.: 1. Przemysław Sroka, 2. Agata Kubis/.kolektyw