Nie-słodkie dziewczyny

Legionowo, Pruszków, Gdańsk

„Feminizm to mocne słowo, które broni mnie przed niesprawiedliwością”

Nie-słodkie dziewczyny to grupa młodych uchodźczyń pochodzących z Czeczenii, Inguszetii i Dagestanu. W Polsce jest im trudno – choć uciekły ze swojego kraju przed przemocą, to często nadal podlegają kontroli mężczyzn. Dziewczyny chcą żyć w świecie, w którym prawo do bezpieczeństwa, edukacji i własnych wyborów kobiet jest czymś oczywistym. Dlatego uważają się za część ruchu feministycznego i chcą uczestniczyć w tej wspólnocie. „Feminizm to łączenie się z innymi kobietami, uczenie się od bardziej doświadczonych. Feminizm to dla mnie mocne słowo, które broni mnie przed niesprawiedliwością”, mówi Fatima.

Dziewczyna w maseczce na twarzy i chuście na głowie spoglądająca spomiędzy gałęzi kwitnącego drzewa

 

„Chcemy przełamać izolację”

Dziewczyny czują się trochę odosobnione – nie znają polskiego środowiska feministycznego. Dlatego chcą nawiązać z nim kontakt oraz zacząć współpracę z aktywnymi i bardziej doświadczonymi uchodźczyniami (np. Fundacją Kobiety Wędrowne). Przede wszystkim jednak potrzebują lepiej się poznać, by móc się wspierać i rozwijać: „Działanie chcemy zorganizować dla siebie samych, ponieważ oprócz nauki polskiego nie miałyśmy dotąd możliwości udziału w projektach edukacyjnych czy integracyjnych”.

Minigrant przeznaczą na 5-dniowy wyjazd do Gdańska. Cieszą się na spotkanie z działaczkami lokalnych organizacji równościowych (m.in. Centrum Praw Kobiet, Krytyka Polityczna). Wezmą też udział w warsztacie ze stawiania granic oraz konsultacjach psychologicznych, a także w warsztatach rozwojowych, które pomogą im zaplanować działania. Równie ważne jest dla nich, by przy tej okazji przyjemnie spędzić czas nad morzem i w kinie, bo potrzebują wspólnego przeżywania pozytywnych emocji, z dala od swojej codzienności.

 

Liderki w społeczności

Mają nadzieję, że w ten sposób pomogą nie tylko sobie, ale też innym młodym kobietom z Kaukazu. Dziewczyny zauważają, że polskie instytucje pomocowe nie do końca rozumieją ich problemy oraz dyskryminację, z którą się stykają. Dlatego chcą być liderkami w swojej społeczności: „Chcę zbudować wiarę w siebie i na swoim przykładzie pokazać innym dziewczynom, że mają prawo do decydowania o sobie i obrony swoich granic. Czuję obowiązek, żeby chronić inne kobiety, tak jak ochroniłyśmy siebie, prosząc o ochronę w Polsce”, mówi Fatima.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Fatima

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw