Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom


Od ruchu ulicznego do prężnego stowarzyszenia

Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom powstały w 2016 roku w reakcji na próbę zaostrzenia prawa aborcyjnego przez rząd. Dziś są intensywnie rozwijającym się stowarzyszeniem. Organizują demonstracje, ale nie ograniczają się do akcji ulicznych: „doświadczenie nauczyło nas, że protestowanie nie zawsze dociera do ludzi. (…) Chcemy edukować, rozmawiać z ludźmi i się z nimi spotykać”, mówią Dziewuchy. Organizują pokazy filmowe, warsztaty, wydają materiały edukacyjne. Stowarzyszenie skupia różnorodne osoby – dla jednych kluczowy jest dostęp do aborcji, dla innych prawa LGBTQ+ albo walka z przemocą. Działają razem pod sztandarem feminizmu i chcą docierać z nim szerzej, poza krąg osób już zaangażowanych.

Siedem kobiet siebie siedzi na podłodze blisko siebie i uśmiecha się, patrząc w obiektyw; osoby są w różnym wieku, różnie ubrane, w tle biała ściana i jasna podłoga

 

Warsztaty ciałopozytywne

Według raportu ONZ aż 61 proc. 15-latek nie akceptuje swojego wyglądu (2018). Dziewuchy odczuły ten problem namacalnie, kiedy dwuletnia córka jednej z nich stwierdziła, że jest za gruba. „Tak być nie może!”, mówią głośno Dziewuchy.

W ramach minigrantu Dziewuchy zorganizowały warsztaty dotyczące ciałopozywności – wizerunkowi ciała w popkulturze i w sztuce. Dla grupy ważne było też zorganizowanie spotkania z rodzicami, którzy chcieliby wspierać dobrą relację swojego dziecka z ciałem. „Chcemy pokazać kobietom, że zasługują na akceptację, a rodzicom – jak nie zaszczepiać w dzieciach nienawiści do swoich ciał”, mówią Dziewuchy.

 

Dziesięć osób trzymających duży, biało-różowy transparent z napisem „Siostrzeństwo” zrobiony na drutach, w tle stare budynki z czerwonej cegły

 

 

Siła solidarności – aperiodyk „Silne”

Dziewuchy pokryły z minigrantu także wydanie trzeciego numeru czasopisma „Silne. Aperiodyk społeczny” z dodatkiem o ciałopozytywności. Czasopismo mieści różne przeżycia różnych kobiet i osób, bez podziału na te, które piszą lepiej lub gorzej. „Za sukces uznajemy fakt, iż coraz więcej nowych autorów i autorek dzieli się różnymi historiami. Wśród tych osób są artystki, poetki, pisarze i ilustratorki, ale także młode osoby bez dorobku publicystycznego, za to z emocjami, wkurwem i całą masą spostrzeżeń na temat feminizmu i otaczającego nas świata”, podkreśla grupa.

Silne to, jak mówią Dziewuchy, wyraz radykalnej solidarności wobec różnych doświadczeń.

Okładka: Silne. Aperiodyk społeczny numer 3 w 2020 roku. Ilustracja Joanny Mazur – kobiece ciała w różnych kształtach i kolorach, ustawione na swoich ramionach w trzech kolumnach, napis: Jesteśmy piękne!

(po kliknięciu w zdjęcie okładki możesz pobrać czasopismo)

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Tomek Ogrodowczyk