Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
Polski Język Migowy
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom


Łódź

Od ruchu ulicznego do prężnego stowarzyszenia

Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom powstały w 2016 roku w reakcji na próbę zaostrzenia prawa aborcyjnego przez rząd. Dziś są intensywnie rozwijającym się stowarzyszeniem. Organizują demonstracje, ale nie ograniczają się do akcji ulicznych: „doświadczenie nauczyło nas, że protestowanie nie zawsze dociera do ludzi. (…) Chcemy edukować, rozmawiać z ludźmi i się z nimi spotykać”, mówią Dziewuchy. Organizują pokazy filmowe, warsztaty, wydają materiały edukacyjne. Stowarzyszenie skupia różnorodne osoby – dla jednych kluczowy jest dostęp do aborcji, dla innych prawa LGBTQ+ albo walka z przemocą. Działają razem pod sztandarem feminizmu i chcą docierać z nim szerzej, poza krąg osób już zaangażowanych.

Siedem kobiet siebie siedzi na podłodze blisko siebie i uśmiecha się, patrząc w obiektyw; osoby są w różnym wieku, różnie ubrane, w tle biała ściana i jasna podłoga

 

Warsztaty ciałopozytywne

Według raportu ONZ aż 61 proc. 15-latek nie akceptuje swojego wyglądu (2018). Dziewuchy odczuły ten problem namacalnie, kiedy dwuletnia córka jednej z nich stwierdziła, że jest za gruba. „Tak być nie może!”, mówią głośno Dziewuchy.

W ramach minigrantu Dziewuchy zorganizowały warsztaty dotyczące ciałopozywności – wizerunkowi ciała w popkulturze i w sztuce. Dla grupy ważne było też zorganizowanie spotkania z rodzicami, którzy chcieliby wspierać dobrą relację swojego dziecka z ciałem. „Chcemy pokazać kobietom, że zasługują na akceptację, a rodzicom – jak nie zaszczepiać w dzieciach nienawiści do swoich ciał”, mówią Dziewuchy.

 

Dziesięć osób trzymających duży, biało-różowy transparent z napisem „Siostrzeństwo” zrobiony na drutach, w tle stare budynki z czerwonej cegły

 

 

Siła solidarności – aperiodyk „Silne”

Dziewuchy pokryły z minigrantu także wydanie trzeciego numeru czasopisma „Silne. Aperiodyk społeczny” z dodatkiem o ciałopozytywności. Czasopismo mieści różne przeżycia różnych kobiet i osób, bez podziału na te, które piszą lepiej lub gorzej. „Za sukces uznajemy fakt, iż coraz więcej nowych autorów i autorek dzieli się różnymi historiami. Wśród tych osób są artystki, poetki, pisarze i ilustratorki, ale także młode osoby bez dorobku publicystycznego, za to z emocjami, wkurwem i całą masą spostrzeżeń na temat feminizmu i otaczającego nas świata”, podkreśla grupa.

Silne to, jak mówią Dziewuchy, wyraz radykalnej solidarności wobec różnych doświadczeń.

Okładka: Silne. Aperiodyk społeczny numer 3 w 2020 roku. Ilustracja Joanny Mazur – kobiece ciała w różnych kształtach i kolorach, ustawione na swoich ramionach w trzech kolumnach, napis: Jesteśmy piękne!

(po kliknięciu w zdjęcie okładki możesz pobrać czasopismo)

 

 

MiniGrant+

Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał Łódzkim Dziewuchom dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w latach 2021-2022.

 

Kwota MiniGrantu: 4 400 zł
Kwota MiniGrantu+: 8800 zł

Fot.: Tomek Ogrodowczyk