Neuroqueer

Warszawa

„Osoby, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską, mają trudności w dostępie do diagnozy autyzmu i ADHD ze względu na nieaktualne, seksistowskie kryteria diagnostyczne”

O grupie

Neuroqueer to kolektyw niebinarnych, queerowych, neuroodmiennych osób. Część z nich prowadzi zajęcia w ramach Alternatywnej Przestrzeni Edukacyjnej (APE) i działania wspierające.
Niedawno osoby te postanowiły połączyć siły i zająć się pomocą rzeczową dla osób autystycznych i z ADHD. Kolektyw dostrzega bowiem systemową dyskryminację tych grup ze względu na płeć metrykalną i wynikający z niej brak diagnozy. To z kolei często prowadzi do sytuacji, w której wiele osób nie korzysta z żadnych wspierających je dostosowań.

„Przedmioty takie jak zabawki sensoryczne wspomagają regulację układu nerwowego, samoregulację emocjonalną i regulację funkcji uwagowych wśród osób neuroodmiennych”

Osoby an kanabie na tle flagi LGBTQ plus

O działaniu

Kolektyw chce przeznaczyć wsparcie dla kobiet i osób transpłciowych, które są osobami autystycznymi i/lub z ADHD – sfinansuje i rozpowszechni przedmioty dostosowawcze (zabawki sensoryczne, słuchawki wyciszające i kołdry obciążeniowe). Jednocześnie Neuroqueer poprowadzi w mediach społecznościowych działania edukacyjne dotyczące: spektrum autyzmu i ADHD, typowych trudności, których doświadczają autystyczne osoby i osoby z ADHD, oraz sposobów, w jakie wymienione przedmioty mogą wspierać osoby neuroodmienne.

Kwota grantu: 4 900 zł
Fot. z materiałów własnych grupy

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw