Stowarzyszenie Patchwork
Kraków
„Zajmujemy się samorzecznictwem – choć same jesteśmy grupą kobiet narażonych na dyskryminację i marginalizację, nie chcemy pozostawać tylko w roli odbiorczyń usług”
O grupie
Stowarzyszenie Patchwork to 10 matek-imigrantek wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz wspierająca je facylitatorka i pedagożka specjalna. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi i Rosji.
Doświadczeniem członkiń grupy są wyzwania, związane z jednej strony z życiem w obcym kraju, z drugiej – z byciem matką dziecka z niepełnosprawnością. Z powodu ograniczeń językowych mają też mniejsze możliwości otrzymania wsparcia niż polskojęzyczni rodzice.
Jako samorzeczniczki członkinie grupy doskonale wiedzą, jakie są ich potrzeby oraz jak wygląda codzienność kobiet w ich sytuacji. Dlatego chcą wspierać siebie nawzajem i inne mamy w utrzymaniu dobrej kondycji, radzeniu sobie ze stresem i przeciwdziałaniu wypaleniu. Grupa wsparcia działa już od 2 lat, w tej chwili prowadzi także czat wsparcia dla matek w podobnej sytuacji – korzysta z niego 40 osób.
„Działania te będą miały bezpośredni wpływ na stan psychologiczny,
fizyczny, emocjonalny nas jako matek-imigrantek wychowujących dzieci
i młodzież z niepełnosprawnością”
O działaniu
Grantobiorczynie zdecydowały się na zorganizowanie wyjazdowego szkolenia psychologicznego do SPA dla kobiet z grupy inicjatywnej. Kontynuacją szkolenia będzie cykl 10 spotkań grupy wsparcia. Wszystkie spotkania zaplanowano w nurcie podejścia narracyjnego jako grupę wzajemnego wsparcia przy miękkiej moderacji. Prowadzone będą przez facylitatorkę, członkinię grupy.
MiniGrant+
Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał Stowarzyszeniu Patchwork dodatkowe wsparcie na kontynuację działań (wsparcie osób uchodźczych z niepełnosprawnością i ich rodzin) w 2023 i 2024 roku.
Kwota MiniGrantu: 4890 zł
Kwota MiniGrantu+: 20 000 zł
Fot. z materiałów własnych grupy