Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”

Łapy-Dębowina

„Spotkania na kawę i ploteczki przestały nam wystarczać. Zawiązałyśmy organizację społeczną i czujemy swoją sprawczość”

Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” powstało, kiedy sąsiadki z podlaskiej wsi poczuły, że chciałyby robić coś jeszcze poza rolami żon, matek i gospodyń domowych – dla siebie oraz innych osób. Jest ich 15 – każda zawodowo osobliwa – i podkreślają, że ta różnorodność jest ich zasobem. Koło wspiera lokalne środowisko kobiece, promuje osiągnięcia lokalnych działaczek. Starają się wyciągać kobiety z domów i podbudowywać je psychicznie, by czuły się silne. „Próbujemy – na ile jest to możliwe na zaściankowym gruncie – zwiększyć świadomość, że role społeczne kobiet i mężczyzn wynikają nie tylko z natury, że dziewczyny nie muszą rezygnować z własnych planów, aspiracji. (…) Doświadczamy siły naszej mobilizacji i widzimy siebie jako sprawczą grupę społeczną” – mówią.

 

 

Bezpieczny azyl – miejsce mocy i pomocy

Kołu doskwiera brak miejsca– knajpy, baru, klubu, w którym kobiety mogłyby się spotykać i rozmawiać. Wiedzą, że boleśnie odczuwają to zwłaszcza osoby doświadczające przemocy: „Zdarza nam się w letnie dni, z otwartych okien słyszeć krzyki wytrząsających się facetów i płaczących dziewczyn”, wkurzają się łapianki i mówią – dość!

Pięć butów na obcasie ustawionych w rzędzie na drewnianej belce i napis „KGW”

Dlatego w ramach minigrantu planują stworzyć kobiecy azyl w wiejskim domu kultury. „Chcemy zorganizować miejsce ogólnodostępne dla kobiet, gdzie każda dziewczyna będzie mogła uciec od domowych „obowiązków”, zrelaksować się i naładować akumulatory. Schronić się w kryzysie. Przyjść na spotkanie z psychologiem, prawnikiem, masażystą, wypić kawę, pobyczyć się, zaprosić jakaś mega babkę i posłuchać o jej poczynaniach. Gdzie poczują się dowartościowane, dostaną wsparcie i kopa do działania”.

Łapianki potrzebują wyposażenia kobiecego klubu: szafek, nowych lamp, siedzisk oraz szyldu na budynek, „żeby dziewuchy wiedziały, gdzie nas szukać” i baneru, z którym ruszą w teren. To ich zakup sfinansują z minigrantu Funduszu Feministycznego. O resztę się nie martwią – spotkania dla dziewczynek i kobiet zorganizują we własnym zakresie, z remontem dadzą sobie radę. A niechęć do feministek? „Już my wiemy, jak przedstawić idee FemFundu w sposób akceptowalny na podlaskiej wsi”, śmieją się łapianki.

 

Kolaż 9 zdjęć przedstawiających m.in. grupę kobiet, oko, dłonie oraz napis „KGW Łapianka na obcasach” w centrum

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki, zdjęć: Ewelina Roszkowska, KGW „Łapianka na obcasach”

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw