Koło Gospodyń Miejskich Brzeszczanki
Brzesko
Żeby głos kobiet był słyszalny
Koło Gospodyń Miejskich Brzeszczanki stawia sobie za cel, by głos kobiet w sprawach ważnych – zarówno lokalnie, jak i globalnie – był słyszalny. Iskrą zapalną do powstania grupy było wspólne zorganizowanie w Brzesku „Polki Niepodległej” – inicjatywy, która miała uczcić 100-lecie uzyskania prawa głosu przez Polki.
„Jesteśmy kobietami, które rozumieją wartość siły i znaczenie kobiet w społeczności – dlatego organizujemy się i jesteśmy obecne tam, gdzie głos kobiet powinien wybrzmieć”, podkreślają. Co miesiąc organizują Inspirujące Wtorki, podczas których omawiają i zachęcają do działania w obszarach takich jak zmiany klimatyczne, nowotwory, depresja, ekologia, nowe technologie. Współpracują z innymi organizacjami, m.in. kołami gospodyń wiejskich, bo wiedzą, że ważne jest wzajemne wsparcie.
.
Lepszy start dla dziewczynek
Brzeszczanki nie chcą tylko reagować na to, co się dzieje – działają długofalowo. Jednym z ich priorytetów jest edukacja młodych kobiet, zwłaszcza z rodzin dysfunkcyjnych, by umożliwić im lepszy start i pomóc w zbudowaniu poczucia własnej wartości. „Chcemy uwolnić potencjał drzemiący w nas kobietach i w naszych córkach, żebyśmy mogły żyć w zgodzie z sobą i realizować swoje marzenia”, mówią Brzeszczanki.
W ramach minigrantu Funduszu Feministycznego Koło ufundowało kursy programowania dla 5 dziewczynek w wieku szkolnym (7-14 lat), których rodziny nie mogłyby same opłacić takiego działania. Na efekty grantu nie trzeba było długo czekać. Iza, jedna z uczestniczek, napisała tak: „Z początku wydawało mi się to bardzo trudne, jednak kiedy już zobaczyłam, jak to naprawdę wygląda, to jest to proste. (…) Jestem w 7. klasie i przede mną już niedługo wybór szkoły średniej. Dzięki tym dodatkowym zajęciom wiem na pewno, że chce dalej rozwijać swoje zainteresowanie informatyką i wybiorę klasę o takim właśnie profilu. W ubiegłym roku szkolnym prowadziłam prezentacje on-line dla mojej klasy, podczas której dzieliłam się moją nową pasją. Dotąd myślałam, że programistami mogą być tylko chłopcy, ale teraz już wiem, że ja też dam radę”.
MiniGrant+
Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał Kołu Gospodyń Miejskich Brzeszczanki dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w latach 2021-2023.
Kwota MiniGrantu: 4 400zł
Kwota MiniGrantu+: 26 400 zł
Fot.: Krzysztof Flesz