Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Salamandry


Toruń

MiniGrant: Grupa aktywistek wyda serię autorskich pocztówek pt. “Kopernik tego nie wiedział/a” prezentujących sylwetki kobiet, których odkrycia i dorobek naukowy dotyczą kosmosu.

 

O grupie

W związku z naszymi doświadczeniami dotyczącymi dyskryminacji kobiet na różnych etapach edukacji i w pracy, nasze myśli krążą dookoła nadal niedostatecznego promowania udziału kobiet w nauce i sztuce. Chcemy, aby udział kobiet w historii i współczesności był coraz wyraźniejszy i stał się naturalną wiedzą na równi z wiedzą nt. udziału mężczyzn.

Salamandry to grupa założona przez trzy przyjaciółki – Julię, Justynę i Martynę – które poznały się w trakcie studiów i działań aktywistycznych. Do tej pory udzielały się m.in. w Toruńskiej Brygadzie Feministycznej, Fundacji Nie tylko Matka Polka i przy organizacji Marszy Równości. Łączą je feministyczne wartości i niezgoda na otaczającą rzeczywistość, w której rola kobiet wciąż jest niedoceniania, a ich osiągnięcia umniejszane lub pomijane. Chcą to zmieniać poprzez popularyzowanie herstorii i dbanie o pamięć o naukowczyniach.

Wyraźnie dostrzegamy brak widoczności kobiet w historii oraz współczesnym przekazie medialnym dotyczącym odkryć naukowych, zwłaszcza w zakresie nauk ścisłych. Wiedza o kobietach osiągających sukcesy w naukach ścisłych pomoże m.in. odkryć niektórym dziewczynkom ich potencjał w dziedzinach zdominowanych do tej pory przez mężczyzn.

 

Pluszowa salamandra opiera się o pień drzewa, w tel trzy osoby przyglądają się zwierzęciu

 

O działaniu

Salamandry chcą promować herstorię poprzez alternatywne obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, które przypadają w tym roku. Planują wydać i rozpowszechnić serię autorskich pocztówek „Kopernik tego nie wiedział/a”. Będą one przedstawiały sylwetki kobiet, które nie znalazły zaszczytnych miejsc na kartach historii, choć ich odkrycia i dorobek naukowy znacznie wpłynęły na stan wiedzy dotyczącej astronomii i astrofizyki.

 

Kwota grantu: 4500 zł

Fot. z materiałów własnych grupy