Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Nieformalna Grupa Pracownic Seksualnych


Warszawa/Poznań

O prawa osób pracujących seksualnie

Są czynnymi zawodowo osobami pracującymi w sektorze usług seksualnych – w salonach masażu erotycznego, przez kamerki internetowe, czy w agencjach towarzyskich. Grupę tworzą cztery osoby, a pomysł na ich działania to odpowiedź na potrzeby osób zajmujących się pracą seksualną oraz tych, którzy są nią zainteresowane w przyszłości.

Haft z napisem "Praca seksualna to praca" i sercem

Osoby rozpoczynające pracę jako pracownicy/ce seksualni, niejednokrotnie uczą się poruszać w branży na zasadzie prób i błędów, co naraża te osoby na przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną. Równolegle, osoby czynne zawodowo, nieznające realiów pracy w innych miejscach i swoich praw, są narażone na wyzysk, nieuczciwość pracodawczyń/pracodawców, mogą potencjalnie wyrażać zgodę na działania ponad swoje możliwości, wykraczające poza ich strefę komfortu, zachowywać się w sposób narażający je na niebezpieczeństwo.” – wyjaśniają członkinie grupy. “Dodatkowo zawody związane ze świadczeniem usług seksualnych, obarczone są piętnem społecznym, stygmatyzacją, a także nieustannie bagatelizuje się umiejętności zawodowe osób wykonujących je.” – dodają.

kartka A4 przyklejona do ściany o tytule "Poczuj się komfortowo w dropinie Sex Work Polska"

Doświadczalnik

W ramach minigrantu zorganizowały spotkania sieciujące dla osób, które pracują lub pracowały w branży seksualnej i mogły wymienić się informacjami, doświadczeniami oraz wspólnie zastanowić się, jaka wiedza byłaby przydatna dla innych osób pracujących seksualnie.

Malunek na jasnej ścianie lub drzwiach: czerwona parasolka na czarnym tle.

Tę wiedzę przedstawią w broszurze zawierającej podstawowe informacje dotyczące m.in. zdrowia i higieny, postępowania z klientami, realnej sytuacji na rynku usług seksualnych czy praw przysługujących osobom pracującym w branży usług seksualnych. Wydanie podręcznika poprzedziły pogłębione wywiady indywidualne z osobami pracującymi w różnych gałęziach usług seksualnych.

 

MiniGrant+

Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał nieformalnej grupie pracownic seksualnych dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w latach 2019-2022.

 

Kwota MiniGrantu: 4 400 zł
Kwota MiniGrantu+: 26 400 zł

 

Fot. Agata Kubis/ .kolektyw