FemX

Gdańsk

„W sytuacji imigracji każda osoba doświadcza podwójnej, potrójnej – a nawet pomnożonej przez X dodatkowych zawiłości – dawki codziennego stresu. Dlatego nazwałyśmy naszą grupę FemX”

O grupie

Grupę inicjatywną FemX tworzą trzy kobiety, które przyjechały do Polski z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Po przeprowadzeniu się do Polski musiały stawić czoła licznym wyzwaniom związanym z adaptacją i towarzyszącym temu procesowi lękom. Borykały się z izolacją społeczną, niezrozumieniem, brakiem znajomości języka polskiego czy koniecznością wykonywania niskopłatnych prac, często „na czarno”.
Członkinie grupy wiedzą, że takie sytuacje stwarzają ryzyko dyskryminacji ze względu na narodowość (lub po prostu są dyskryminacją). Dlatego zdecydowały się wspierać inne kobiety, które niedawno przyjechały do Polski.

„Motto teatru brzmi: historia każdej kobiety zasługuje na wysłuchanie”

Grupa kobiet na próbie do performensu, rozbawione pozują z tkaninami

O działaniu

FemX zaprosi imigrantki do wspólnego przygotowania performensu metodą Teatru Playback. Jest to nowoczesny kierunek teatru społecznego, którego głównym zadaniem jest łączenie prawdziwych historii ludzi. To na takich osobistych opowieściach opierają się performensy, a aktorki improwizują poprzez grę dramatyczną, ruch i śpiew.
Praca nad performensem to swoista grupa wsparcia psychologicznego i wzajemnej pomocy. Udział w Playbacku pomaga kobietom rozluźnić się, odreagować emocje, ale także znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

Kwota grantu: 4 900 zł
Fot. z materiałów własnych grupy

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw