Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Lista Grantobiorczyń 7. edycji MiniGrantów Funduszu Feministycznego

 

Wybory wnioskodawczyń – MiniGranty społecznościowe (te inicjatywy w procesie partycypacyjnym wybrały grupy biorące udział w 7. edycji):

 

1. Dziewczyńskie Centrum Mocy w Ełku, Ełk, warmińsko-mazurskie.
Grupa, którą współtworzy 5 kobiet i 12 dziewczynek, zorganizuje warsztaty menstruacyjne dla dziewczynek i ich mam.

2. Frelki Obywatelki, Siemianowice Śląskie, śląskie.
Grupa mieszkanek Siemianowic Śląskich w różnym wieku (ok. 15 osób), zorganizuje warsztaty (panele) dla ok. 50 nastolatek dotyczące seksu, świadomej zgody, randek i związków.

3. Fundacja CzaSami, Bolesławiec, dolnośląskie.
Grupa 3 kobiet zorganizuje wyjazd wytchnieniowy dla ok. 20 matek dzieci z niepełnosprawnościami, z warsztatem dot. emocji, robieniem ekokosmetyków i wspólną kolacją.

4. Fundacja Pełnia, Lublin, lubelskie.
Grupa kobiet (5 założycielek fundacji wraz z wolontariuszkami) zorganizuje warsztaty kreatywne i rękodzielnicze oraz koncerty dla ok. 200 kobiet w kryzysie bezdomności, mieszkanek schronisk i przytulisk.

5. FUNDACJA ROLL-NA, Chludowo, wielkopolskie.
Grupa 6 kobiet mieszkających na wsi zorganizuje „Kobiece Spotkania ze Sztuką”: warsztaty malarskie, ceramiczne, fotograficzne oraz wyjazd na wydarzenie kulturalne dla ok. 40 kobiet.

6. Grupa Nieformalna Żywioły, Kalsk, lubuskie.
Grupa 3 kobiet mieszkających na wsi zorganizuje wzmacniające warsztaty z psycholożką dla ok. 20 osób kobiet, a także sesję fotograficzną, z której powstanie wystawa.

7. Kolektyw Obłęd, Krosno, podkarpackie.
Kolektyw złożony z 5 młodych osób queerowych i sojuszniczych zorganizuje II Marsz Równości w Krośnie oraz wydarzenia towarzyszące: pokaz feministycznych i queerowych filmów, warsztaty robienia transparentów.

8. Koło Gospodyń Wiejskich „Kotowice nad Rozlewiskiem”, Kotowice, dolnośląskie.
Grupa 30 zaangażowanych społecznie kobiet skupionych wokół wsi Kotowice zorganizuje odpoczynkowy wyjazd międzypokoleniowy do Sobótki dla 34 kobiet z trzech pokoleń: wejście na górę Ślężę, ognisko, zwiedzanie winiarni, warsztaty z zielarstwa.

9. Koło Gospodyń Wiejskich „Szczypta Lubczyku”, Lubcz, kujawsko-pomorskie.
Koło liczące 16 członkiń w różnym wieku zorganizuje cykl spotkań w świetlicy dla ok. 60 kobiet – członkiń KGW z Lubcza i gminy Rogowo: profilaktyka raka piersi i szyjki macicy, samoobrona, spotkanie z doradczynią zawodową, rozmowy o kobietach w polityce, wyjazd do spa.

10. Koło Gospodyń Wiejskich w Bystrzycy, Bystrzyca, dolnośląskie.
Koło liczące ponad 50 Gospodyń zwoła całodniowy kobiecy krąg oraz zorganizuje warsztat WenDo dla 16 kobiet.

11. Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy „Dobrzyczanki – Cuda Wianki”, Dobrzyca, wielkopolskie.
Koło liczące blisko 45 członkiń kupi książki do „motywacyjnej biblioteki” oraz zorganizuje wyjazd na spotkanie sieciująco-rozwojowe z grupą nieformalną Wiedźmy z Kolska, a także taneczno-muzyczne spotkania dla członkiń Koła i mieszkanek wsi Dobrzyca.

12. Mamy! Siebie mamy, Krosno, podkarpackie.
Grupa 9 mam dzieci i osób pełnoletnich w spektrum autyzmu wznowi grupę wsparcia z psycholożką dla ok. 15 mam osób w spektrum autyzmu, a także zorganizuje spotkania dla kobiet i dziewczynek z osobami zajmującymi się zawodowo spektrum autyzmu dziewczynek i kobiet oraz z samymi kobietami w spektrum autyzmu.

13. MoKKKa, Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie.
Grupa 4 mam dzieci z niepełnosprawnościami zorganizuje cykl warsztatów i spotkań (zielarskie, malarskie, ruchowe, poradniczo-informacyjne, wyjście do teatru/na koncert) dla 20 matek osób z niepełnosprawnościami w Bydgoszczy. Spotkaniom będzie towarzyszyła opieka i animacja oraz zajęcia sensoryczne dla dzieci.

14. QueerWithoutBorders, Warszawa, mazowieckie.
Kolektyw współtworzony przez 5 osób zaangażowanych badawczo, rzeczniczo i aktywistycznie we wsparcie osób uchodźczych LGBTQI+ zapewni wsparcie interwencyjne dla osób uchodźczych LGBTI+, wychodzących ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców (pakiety pomocowe dla ok. 15-20 osób).

15. Sensorycznie Wrażliwe, Bytom, śląskie.
Grupa kobiet z niepełnosprawnością sensoryczną (wzroku i słuchu) oraz sojuszniczek zorganizuje tłumaczony na Polski Język Migowy warsztat WenDo dla ok. 10 kobiet z niepełnosprawnością sensoryczną i kobiet je wspierających (asystentki, wolontariuszki).

16. Stowarzyszenie feministyczne Ciotki Klotki, Głuchołazy, opolskie.
Grupa 4 emerytek zorganizuje i opłaci cytologię na podłożu płynnym LBC dla ok. 15 kobiet z okolic miejscowości Głuchołazy.

17. Stowarzyszenie Wolna Edukacja, Koszalin, zachodniopomorskie.
3 mamy-feministki zorganizują dwa warsztaty nastolatek w wieku 13-17 lat, dotyczące świadomej zgody i seksualności, a także kupią książki dotyczące dorastania/dojrzewania dla każdej uczestniczki.

18. Tęczowa Bezprzemocowa, Kraków, małopolskie.
Grupa 8 aktywistycznych osób prowadzących podcast edukacyjny Tęczowa Bezprzemocowa Podcast nagra dwa odcinki podcastu dotyczące sytuacji społeczności osób g/Głuchych LGBTQ+.

19. To dla Nas ważne!, Włocławek, kujawsko-pomorskie.
Grupa 4 nauczycielek – pedagożek specjalnych zorganizuje 3 dniowe warsztaty wyjazdowe nad morzem, dotyczące edukacji seksualnej, połączone z jogą i treningiem uważności (mindfulness) dla 10 dziewczyn z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Wybory Grupy Decyzyjnej – MiniGranty strategiczne:

 

20. Fundacja „Dwa Skrzydła UA”, Olsztyn, warmińsko-mazurskie.
Grupa uchodźczyń zorganizuje spotkania integracyjno-sieciujące dla kobiet – uchodźczyń z Ukrainy, mające na celu wzajemne wsparcie i budowanie społeczności.

21. Łódzkie Stowarzyszenie Lokatorów, Łódź, łódzkie.
Grupa lokatorek i lokatorów z Łodzi i okolic sfinansuje z grantu stałe działania organizacji np. telefon interwencyjny, dyżury lokatorskie, demonstracje w obronie praw lokatorów.

22. NeuroQueerPGR, Małówka, podkarpackie.
Kolektyw 4 neuroqueerowych osób aktywistycznych postawi stronę internetową swojej inicjatywy oraz zorganizuje infotour: dwa spotkania informacyjno-warsztatowe dla ok. 60 osób aktywistycznych i neuroqueerowych.

23. Sztumski Strajk Kobiet, Sztum, pomorskie.
Grupa 8 osób aktywistycznych stworzy sztumską Sambę – dla grupy ok. 15 młodych dziewczyn ze Sztumu i okolicznych wsi oraz zorganizuje dla nich warsztaty WenDo.

24. tranzycja.pl, cała Polska, online.
Zespół 8 osób tworzący bazą wiedzy dot. transpłciowości i procesu tranzycji w Polsce, zorganizuje kampanię społecznościową skierowaną do młodych osób transpłciowych na temat bezpiecznego podawania hormonów.

 

Wybór zespołu FemFundu – MiniGranty strategiczne:

 

25. Konfederacja Pracy Młodych, Warszawa, mazowieckie.
Grupa osób działających w związku zawodowym zorganizuje minikampanię informacyjno-edukacyjną, zachęcającą młode kobiety do organizowania się w związki zawodowe.

 

Uzasadnienie wyboru MiniGrantów strategicznych

 

Grupa Decyzyjna i zespół FemFundu wybrały 6 dodatkowych grantów strategicznych, które uzupełniają wybory Wnioskodawczyń o tematy i perspektywy bliskie priorytetom Funduszu.

W tym toku granty strategiczne otrzymują:

1. Fundacja Dwa Skrzydła UA (Olsztyn) – ze względu na to, że wśród 19 wniosków wybranych przez społeczność nie było żadnego wniosku na oddolne działania podejmowane przez migrantki i uchodźczynie w Polsce, w szczególności poza największymi miastami. Grupa Decyzyjna uznała, że Fundacja Dwa Skrzydła działa w lokalnej społeczności migrantek w Olsztynie i ma dobrze rozpoznane potrzeby tej konkretnej grupy kobiet.

2. Łódzkie Stowarzyszenie Lokatorów (Łódź) – ze względu na to, że feministki działające w ruchach lokatorskich zazwyczaj nie mają możliwości pozyskiwania pieniędzy z innych źródeł. Grupy takie jak ŁSL działają na rzecz podstawowych praw socjalnych, takich jak prawo do mieszkania, i wspierają osoby szczególnie mocno doświadczające dyskryminacji ze względu na status materialny.

3. Konfederacja Pracy Młodych (Warszawa) – ze względu na to, że widzimy potrzebę wspierania działań na rzecz praw pracowniczych kobiet i innych osób narażonych na wielokrotną dyskryminację. Choć kwestia warunków pracy dotyczy ogromnej większości kobiet i osób w Polsce, widzimy, że temat ten jest rzadko podejmowany przez Grantobiorczynie FemFundu i mało obecny w mainstreamowych przekazach dotyczących feminizmu.

4. NeuroQueer PGR (Małówka) – ze względu na to, że wśród grantów wybranych przez społeczność brakowało inicjatyw anarchistycznych, kwestionujących kapitalistyczne modele działania i nastawionych na tworzenie alternatywnych, samowystarczalnych społeczności.

5. Sztumski Strajk Kobiet (Sztum) – ze względu na to, że dostrzegamy potrzebę wsparcia lokalnych grup aktywistek, które powstały na fali strajków kobiet, szczególnie w małych miastach. Grupa Decyzyjna uznała, że działania Sztumskiego Strajku Kobiet (warsztaty WenDo, warsztaty bębniarskie – samba protestowa) są szansą na wzmocnienie działaczek i zaangażowanie nowych osób, przez co mogą się przyczynić do długofalowej zmiany na poziomie lokalnym.

6. tranzycja.pl (cała Polska, działania online) – ze względu na to, że społeczność Wnioskodawczyń nie wybrała żadnego wniosku osób transpłciowych i niebinarnych, które są ważną częścią społeczności FemFundu. Grupa Decyzyjna zdecydowała się wesprzeć działanie tranzycji.pl, ponieważ opiera się na wartościach samopomocy w ramach swojej społeczności i wypełnia ważną lukę w dostępie do wiedzy na temat bezpiecznego podawania hormonów w procesie tranzycji.