Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Wyniki 8. edycji MiniGrantów

Lista Grantobiorczyń 8. edycji MiniGrantów Funduszu Feministycznego

Wybory wnioskodawczyń – MiniGranty społecznościowe (te inicjatywy w procesie partycypacyjnym wybrały grupy biorące udział w 8. edycji):

1. Czarny Protest Bielsko-Biała, Bielsko-Biała, śląskie

Grupa aktywistek planuje spotkanie dot. menopauzy oraz warsztaty samoobrony i asertywności WenDo dla osób w okresie okołomenopauzalnym z Bielska-Białej i okolic oraz udział w szkoleniu „Wszystko o menopauzie” dla jednej z członkiń grupy.

2. Fundacja „MAMY Huśtawkę”, Zduńska Wola, łódzkie

Fundacja założona przez matki osób z niepełnosprawnościami planuje dwudniowy regeneracyjny wyjazd wytchnieniowy połączony z warsztatami rozwojowymi, dla 15 matek dzieci/ osób z niepełnosprawnościami.

3. Fundacja Cylinder, Rybnik, małopolskie

Fundacja w partnerstwie z zespołem szkół budowlanych zorganizuje cykl warsztatów rozwijających umiejętności reagowania na przemoc dla 12 dziewczyn w wieku 16-17 lat.

4. Fundacja Grupa Migawki, Kraków, małopolskie

Fundacja tworzona przez tłumaczki, lektorki i pasjonatki języka migowego (PJM) planuje prowadzone w PJM wzmacniające warsztaty z Głuchą psycholożką, przeznaczone dla ok. 16 kobiet i dziewcząt słabosłyszących oraz kulturowo Głuchych.

5. Fundacja Kolektyw Chemia, Warszawa, mazowieckie

Grupa zajmująca się problemem tzw. pigułki gwałtu i wspierająca osoby z doświadczeniem odurzeń przeznaczy grant na stałe działania Fundacji: dystrybucję materiałów edukacyjnych, szkolenia lokali, organizację stoisk partyworkerskich w sezonie letnim, postawienie strony www oraz wynagrodzenie księgowej.

6. KAM – Klub Aktywnych Mam, Hajnówka, podlaskie

Grupa matek dzieci z niepełnosprawnościami zorganizuje comiesięczne spotkania, szkolenia psychologiczne i warsztaty twórcze oraz zajęcia relaksacyjne i arteterapeutyczne dla mam dzieci z niepełnosprawnościami.

7. Kolektyw Krwawnik, Poznań, wielkopolskie

Kolektyw feministyczny liczący 9 osób, który stworzył Festiwal Krwawnik – wydarzenie w całości poświęcone menstruacji, zorganizuje lipcową edycję festiwalu: warsztaty, panele dyskusyjne, wystawy i performanse, a także działania edukacyjne i artystyczne nt. energii, seksualności, społecznych i kulturowych aspektów owulacji.

8. Kolektyw Rewolucja Kobiet, Warszawa, mazowieckie

Grupa składająca się z członkiń dwóch kolektywów: Warszawa dla Rojavy oraz kurdystan.info, które działają na rzecz wsparcia kurdyjskiego ruchu kobiecego, planuje 2 warsztaty dot. historii i metod działania kurdyjskiego ruchu kobiecego, dla ok. 30 osób aktywistycznych.

9. Koło Gospodyń Wiejskich Załęże Duże, Załęże Duże, mazowieckie

Koło liczące ok. 15 członkiń zorganizuje kurs samoobrony z instruktorem dla kobiet i dziewcząt ze wsi Załęże Duże oraz okolicznych miejscowości.

10. Międzykulturowy Klub Seniorek, Gdańsk, pomorskie

Grupa licząca ok. 30 kobiet 60+ z Polski i Ukrainy zorganizuje spotkania o ciele i piersiach, kurs j. polskiego oraz „potańcówkę bez stanika” celebrującą ciało i wolność, dla kobiet 60+ i młodszych kobiet i dziewczyn z Polski i Ukrainy.

11. Polish Center for Torture Survivors, Białystok, podlaskie

Grupa kobiet, które połączyły swoje siły w związku z eskalacją wojny w Ukrainie planuje warsztaty terapeutyczne dla 10 kobiet z doświadczeniem przemocy seksualnej z ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku.

12. Toruńska Brygada Feministyczna, Toruń, kujawsko-pomorskie

Grupa aktywistek, autorek „władki-zakładki” z informacją o prawie do darmowego założenia i wyjęcia wkładki domacicznej, zorganizuje warsztaty dotyczące zdrowia reprodukcyjnego, profilaktyki chorób ginekologicznych i metod antykoncepcji oraz wsparcie psychologiczne dla 10 kobiet w kryzysie bezdomności.

Wybory Grupy Decyzyjnej – MiniGranty strategiczne:

13. Fundacja Interakcja, Kraków, małopolskie

Organizacja dedykowana wsparciu osób interpłciowych i ochronie ich praw planuje kontynuację indywidualnego wsparcia psychologicznego dla ok. 10 osób ze swojej społeczności.

14. Klub Kobiet w Dębaku, Podkowa Leśna, mazowieckie

Grupa kobiet z doświadczeniem migranckim i uchodźczym planuje kontynuację spotkań i warsztatów (rękodzieło, wspólne gotowanie, rozmowy w kręgu) dla kobiet przebywających w Dębaku – ośrodku recepcyjno-pobytowym.

15. Multifrenie, Warszawa, mazowieckie

Czwórka dziewczyn, które organizują comiesięczne spotkania czytelnicze dla kobiet z niepełnosprawnościami zorganizuje warsztaty samoobrony i asertywności WenDo dla kobiet z niepełnosprawnościami z tłumaczeniem na PJM (polski język migowy).

16. Punkt Wsparcia Ukrainek, Kraków, małopolskie

Grupa specjalistek okołoporodowych wspierających bezpłatnie osoby w ciąży z doświadczeniem uchodźctwa, zorganizuje 4 edycje szkoły rodzenia dla ok. 45 kobiet, które przyjechały do Polski po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Uzasadnienie wyboru MiniGrantów strategicznych: 

Grupa Decyzyjna, w której skład wchodzi 5 osób wyłonionych z byłych i obecnych Grantobiorczyń FemFundu, reprezentujących grupy strategiczne dla Funduszu, wybrała 4 dodatkowe granty strategiczne, które uzupełniają wybory Wnioskodawczyń o tematy i perspektywy bliskie priorytetom Funduszu.

Dwa z czterech grantów strategicznych trafiły do grup tworzonych przez uchodźczynie i migrantki – Punktu Wsparcia Ukrainek, który wspiera osoby w ciąży w dostępie do opieki okołoporodowej oraz Klubu Kobiet w Dębaku – grupy uchodźczyń działających na terenie ośrodka dla cudzoziemców pod Podkową Leśną.  

W tegorocznej edycji MiniGrantów zaobserwowałyśmy wzrost liczby wniosków złożonych przez uchodźczynie – były to grupy o wyraźnie feministycznej tożsamości, działające na rzecz konkretnych grup kobiet. Grupa Decyzyjna wzięła pod uwagę, że działania obu wymienionych kolektywów wyróżniają się na tle wielu projektów na rzecz uchodźczyń, prowadzonych przez duże organizacje humanitarne i pomocowe, nierzadko bez uwzględnienia głosu migrantek. Wobec przemocy, wymierzonej przez straż graniczną w uchodźców i uchodźczynie na granicy polsko-białoruskiej od 2021 roku, i tzw. zawieszenia prawa do azylu przez obecną koalicję, naszą postawą jest radykalna solidarność z osobami w drodze.  

Grupa Decyzyjna przyznała także grant dla Fundacji Interakcja. W uzasadnieniu Grupa zwróciła uwagę, że spośród 13 wniosków grup LBTQPIA, które znalazły się w II etapie wyboru, społeczność nie wybrała żadnego. Interakcja uzupełnia tę lukę jako jedyna organizacja w Polsce reprezentująca społeczność osób ze zróżnicowanymi cechami płciowymi. Interakcja ma specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz społeczność osób interpłciowych, których potrzeby wytyczają kierunek działań Fundacji.   

Wreszcie Grupa Decyzyjna wybrała wniosek grupy Multifrenie – kolektywu, który organizuje spotkania czytelnicze dla kobiet z niepełnosprawnościami, a w ramach MiniGrantu zorganizuje warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet z niepełnosprawnością. Jest to grupa kobiet, które doświadczają silnego wykluczenia, także w przestrzeniach feministycznych (wiele wydarzeń nie jest dostępnych dla osób z niepełnosprawnością). Uważamy, że wspieranie oddolnie organizujących się kobiet z niepełnosprawnością jest kluczowe, by tworzyć i praktykować feminizm, który jest prawdziwie intersekcjonalny.