Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kiedy rodzi się matka


Pruszków

„Jesteśmy różne, ale każda z nas spotkała się z stereotypami i ocenianiem”

Grupę tworzą kobiety, które łączy doświadczenie macierzyństwa. Trzonem zespołu jest kilkanaście dziewczyn, ale wirtualną społeczność tworzy ok. 400 osób, które regularnie spotykają się w mniejszych lub większych podgrupach. Każda z nich rodziła inaczej, w innych warunkach i okolicznościach, jednak każda borykała się ze zmianami ciała, psychiki, relacji po porodzie. Zorganizowały się oddolnie, szukając osób o podobnym doświadczeniu, aby być dla siebie wsparciem. „Często musiałyśmy się zmagać się ze stereotypami dominującymi w społeczeństwie, niesprawiedliwymi ocenami, brakiem zrozumienia i pomocy. Zdarzało się, że z kontaktów z osobami, które powinny nas w tym wspierać, wychodziłyśmy jeszcze bardziej pokiereszowane”, mówią. Tworzą krąg matek, które dają sobie nawzajem empatię, dzielą się doświadczeniem, a przy tym są odskocznią od codziennych problemów.

Z lewej strony: kobieta z małym dzieckiem w chuście, u dołu: trzy osoby leżą na podłodze na wznak z zamkniętymi oczami

 

Dziewczyny dążą do tego, by wszystkie matki miały świadomość swoich praw, czuły się pełnoprawnymi obywatelkami. Żeby nie były narażone na wykluczenie z powodu płci i pełnienia roli matki. „Dopiero tutaj dostałyśmy zrozumienie i wzmocnienie, którego potrzebowałyśmy – chcemy, by inne osoby też mogły tego doświadczyć”, podkreśla grupa.

Grupa kobiet w kręgu, na podłodze. Na pierwszym planie osoba pokazuje coś na laptopie pozostałym uczestniczkom

 

Warsztaty wspierające matki

W ramach grantu grupa zorganizowała 18 spotkań (9 dla każdej z dwóch grup) dotyczących rehabilitacji po porodzie oraz wsparcia psychologicznego dla młodych mam. „Spotkania w kręgu bardzo dobrze zrobiły mi na głowę i na życie. Chciałabym jeszcze raz móc w tym uczestniczyć”, napisała jednak z uczestniczek. Dla grupy najważniejszym efektem działania jest stworzenie więzi między uczestniczkami, które po spotkaniach przeniosły się do codziennego życia.

Grupa kobiet siedzących w kręgu na podłodze, w jasnym pokoju z oknami. Jedna z osób jest w zaawansowanej ciąży, w grupie są dzieci

 

 

MiniGrant+

Po zakończeniu MiniGrantu FemFund przyznał grupie Kiedy rodzi się matka dodatkowe wsparcie na kontynuację działań w latach 2021-2023.

 

Kwota MiniGrantu: 4 340zł
Kwota MiniGrantu+: 26 400 zł

Fot.: Agata Kubis/ .kolektyw