Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Granty Mocy 2023 – wyniki

Oto Grantobiorczynie drugiej edycji Grantów Mocy:

Głosami społeczności, czyli dwunastu organizacji i grup, które znalazły się w drugim etapie, Granty Mocy otrzymują:

  • Fundacja Bezpestkowe wspierająca osoby z zespołem MRKH (Warszawa),
  • Fundacja Interakcja pracująca na rzecz osób interpłciowych (Kraków),
  • Fundacja PasjoDzielnia działająca na rzecz rozwoju i wzmocnienia kobiet mieszkających na wsi (Wiązownica-Kolonia),
  • Fundacja „Różowa Skrzyneczka” działająca na rzecz dostępu do bezpłatnych środków menstruacyjnych w przestrzeni publicznej (Wrocław),
  • Kolektyw SZPIL(A) wspierający osoby aktywistyczne doświadczające represji ze strony władz (Warszawa).

Ale to nie koniec dobrych wiadomości! Decyzją zespołu Funduszu dodatkowy grant strategiczny otrzymują:

  • Prawniczki Pro Abo* działające na rzecz dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji (Warszawa).

 

Serdecznie gratulujemy sześciu organizacjom i grupom, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 60 000 zł. Cieszymy się na ten nowy rozdział naszej współpracy!

Wszystkim organizacjom i grupom uczestniczącym w Grantach Mocy 2023 dziękujemy za udział. Trzymamy kciuki za Was i za to, co robicie na co dzień. Szczególne podziękowania kierujemy do dwunastu organizacji, które znalazły się w drugim etapie konkursu, za Waszą pracę i wkład w partycypacyjny proces wyboru Grantobiorczyń Grantów Mocy.

 

Jednocześnie, w osobnym procesie prowadzonym przez zespół FemFundu, trzy organizacje otrzymały Granty Mocy+ czyli przedłużenie współpracy z Grantobiorczyniami Grantów Mocy 2022 o kolejny rok. Granty w wysokości 80 000 zł otrzymują:

  • Fundacja Trans-Fuzja,
  • Stowarzyszenie „Dla Ziemi”,
  • Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności.

Gratulujemy!

 

*Grant dla Prawniczek Pro Abo jest grantem strategicznym, przyznanym – zgodnie z zasadami programu – przez zespół FemFundu. Naszą decyzję o wyborze właśnie tej grupy motywujemy przede wszystkim nieobecnością w społeczności FemFundu tak ważnego tematu, jakim jest prawo do aborcji. Wśród wszystkich 49 wniosków, które zostały złożone w tegorocznej edycji Grantów Mocy, znalazła się tylko jedna grupa działająca ściśle na rzecz dostępu do aborcji – tą grupą są właśnie Prawniczki Pro Abo. Zależy nam na wzmacnianiu stabilności finansowej organizacji i grup, które zajmują się jednym z ważniejszych dla ruchu feministycznego w Polsce tematów, czyli dostępem do aborcji, a równocześnie spotykają się z opresją ze strony państwa i fundamentalistycznych organizacji. Bardzo cenimy sobie pracę Prawniczek Pro Abo, które w swojej działalności skupiają się właśnie na prawie do aborcji oraz wspierają aktywistki na rzecz legalnej i bezpiecznej aborcji.

Mimo iż wśród dwunastu organizacji, które trafiły do drugiego etapu, znalazły się cztery organizacje działające na rzecz osób LBTQ, żadna z nich nie została wybrana w partycypacyjnym procesie. Niestety jako zespół możemy przyznać tylko jeden grant strategiczny. W związku z tym, że w zeszłym roku wśród Grantobiorczyń Grantów Mocy znalazły się organizacje queerowe i pozostaną one z nami w dłuższej współpracy w ramach Grantów Mocy+, w tym roku zdecydowałyśmy się na wybór innego ważnego, ale wciąż mało obecnego wśród społeczności Grantobiorczyń FemFundu tematu, a mianowicie aborcji.