Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Wyniki Grantów Mocy

Wybory Wnioskodawczyń – granty społecznościow:

1. Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym (działające w ramach Fundacji Przy Stole),

które wspiera byłe siostry zakonne i kobiety z doświadczeniem życia w zakonie: Dotarcie z wartościami feministycznymi do kobiet, które przez przestrzeń gdzie żyją, nie doświadczają ich. Pomoc kobietom pomijanym obecnie w ruchu feministycznym
.

2. Fundacja Bezpestkowe,

która wspiera osoby z zespołem MRKH, czyli niedorozwojem/brakiem pochwy i/lub macicy: Macica i pochwa, których nie mamy nie definiują tego kim jesteśmy, a poczucie kobiecości ulokowane jest gdzie indziej, niż w narządach płciowych.


3. Stowarzyszenie na rzecz imigranckich rodzin osób z niepełnosprawnością „Patchwork”,

które wspiera imigranckie rodziny osób z niepełnosprawnościami: Równe prawa i możliwości dla opiekunek osób z niepełnosprawnościami z doświadczeniem migracji oraz ich dzieci, a także kobiet z niepełnosprawnością, w czasie ich życia w Polsce.

4. Stowarzyszenie Tulimy Mamy,

które walczy o prawa osób rodzących na porodówkach i monitoruje ich przestrzeganie na Śląsku: 
Rozrodcze prawa kobiet to nie tylko prawo do aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej, ale też prawo do godnego porodu i opieki na najwyższym poziomie w okresie ciąży, jak i połogu.

5. Tranzycja.pl,

czyli kolektyw, który dostarcza rzetelnej wiedzy o transpłciowości i działa na rzecz społeczności osób trans: 
Godność, bezpieczeństwo, autonomia cielesna oraz pełnia praw dla każdej osoby transpłciowej i niebinarnej.

 

Wybór Zespołu FemFundu – grant strategiczny:

6. Aborcyjny Dream Team,

który walczy z aborcyjną stygmą i dba o to, by aborcja domowa (farmakologiczna) była dostępna dla każdej potrzebującej osoby
: Aborcja może być łatwym doświadczeniem, ale patriarchat chce, żeby była trudnym.

 

Uzasadnienie wyboru grantu strategicznego:

Grant dla Aborcyjnego Dream Teamu jest grantem strategicznym, przyznanym – zgodnie z zasadami programu – przez dziewięcioosobowy zespół FemFundu. Wśród grup wybranych przez społeczność nie ma żadnej, która zajmuje się tematem aborcji. Przyznając grant dla ADT chcemy wzmocnić głos, że mimo zmiany władzy problem z aborcją w Polsce nie zniknął – wciąż czekamy na jej dekryminalizację oraz wprowadzenie legalnej, bezpiecznej i dostępnej aborcji w Polsce na żądanie. Wiemy, że po zmianie rządu organizacje zajmujące się pomocą aborcyjną mierzą się ze spadkiem wsparcia finansowego z zagranicy na swoje działania. Nasz wybór jest opowiedzeniem się za aborcyjną solidarnością zawsze i wszędzie, w każdych warunkach. Przyznając grant, wzięłyśmy też pod uwagę stabilność Aborcyjnego Dream Teamu, jego osadzenie i zsieciowanie w ruchu oraz intersekcjonalne podejście w pracy.