Wyniki 4. edycji minigrantów

Oto alfabetyczna lista 25 grup (i ich pomysłów), które otrzymają minigrant FemFundu w 2021 roku.

 

Wybory społeczności (proces partycypacyjny – te inicjatywy wybrały grupy biorące udział w konkursie):

 

1. Aequalitatem – Kolektyw dla równych szans, Krotoszyn.
Trzyosobowy kolektyw zorganizuje punkty pomocy menstruacyjnej (różowe skrzyneczki) w każdej szkole na terenie gminy oraz akcje promocyjną.

 

2. Bezpestkowe, Warszawa.
Grupa projektowa przygotuje i wyda broszurę nt. zespołu Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (brak lub niedorozwój macicy i pochwy), adresowaną do specjalistek_ów, mającą na celu zwiększenie świadomości i wiedzy o zespole MRKH.

 

3. Bydgoskie Siostrzeństwo, Bydgoszcz.
Grupa nieformalna czterech kobiet zorganizuje darmowe warsztaty nt. laktacji i karmienia piersią z indywidualnymi poradami dla młodych i przyszłych mam.

 

4. Fundacja Centrum Praw Kobiet – oddział w Toruniu, Toruń.
Zespół toruńskiego oddziału CPK zorganizuje trzymiesięczne grupy wsparcia dla kobiet i osób niebinarnych, queer, Głuchych z doświadczeniem przemocy m.in. zajęcia z samoobrony, praca z ciałem, zajęcia nt. przemocy seksualnej i ekonomicznej.

 

5. Dzikie Dobro – Społeczne Centrum Pomocy, Rzeszów.
Pięć kobiet przygotuje i umieści 25 różowych skrzyneczek w miejscach, gdzie świadczona jest pomoc dla osób w kryzysie bezdomności i dotkniętych wykluczeniem oraz dostępnych dla dziewczyn w wieku szkolnym na terenie Podkarpacia.

 

6. Fundacja #Saystop, Warszawa.
Zespół Fundacji stworzy edukacyjny film animowany i kampanię społeczną nt. mobbingu, molestowania, nierównego traktowania i dyskryminacji kobiet w służbach mundurowych.

 

7. Fundacja Ładne Historie, Świdnica.
Fundacja zorganizuje dwudniowy wyjazd wytchnieniowo-rozwojowy w góry dla 5 matek/opiekunek dzieci z niepełnosprawnościami wraz z dziećmi: warsztaty, sesja zdjęciowa. Opłaci też 5 opiekunek – fizjoterapeutek, zapewniających opiekę wytchnieniową.

 

8. Fundusz solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz, akcja ogólnopolska.
Kolektyw wesprze finansowo osoby transpłciowe (głównie transpłciowe kobiety) w godnej tranzycji oraz przygotuje stronę www.

 

9. Grupa Nieformalna Inicjatywa Pomo(rz/ż)e, Debrzno.
Cztery kobiety zorganizują otwarte spotkania-warsztaty dla kobiet z udziałem lokalnych feministek (m.in. seksuolożki/położnej, pedagożki, działaczki społecznej) nt. przemocy domowej, seksualności, niepełnosprawności, feminizmu.

 

10. Kolektyw ANKA, Lublin.
Kolektyw zaprosi młode kobiety z Lubelszczyzny na spotkania-warsztaty pt. „Akademia Dziewczyńskości” dotyczące m.in: seksualności, ciałopozytywności, mocnych stron.

 

*11. Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzyczanki – Cuda Wianki”, Dobrzyca.
Członkinie Koła przygotują i wystawią bajkę – manifest feministyczno-ekologiczny, osnutą na tradycyjnych motywach. Planowane przedstawienie będzie obalało tradycyjny, patriarchalny model wychowania dziewczynek i chłopców.

 

12. Koło Gospodyń Wiejskich, Sołki.
Członkinie Koła zorganizują dla siebie cykl szkoleń „Porozumienia bez przemocy” i warsztat sztuki zaangażowanej społecznie. Urządzą także małe Laboratorium Feministyczne – kupią książki dotyczące feminizmu i rozwoju osobistego.

 

13. Lato Buntowniczek, Zielona Góra, Poznań.
Cztery kobiety przeprowadzą warsztaty online dla nastolatek nt. wzmacniania poczucia własnej wartości, budowania pozytywnej relacji z własnym ciałem, o menstruacji, dorastaniu i zdrowiu seksualnym.

 

14. Obiady w Czasach Zarazy, Kraków.
Grupa osób (w trakcie rejestracji fundacji) kupi bilety miesięczne dla bezrobotnych kobiet z Krakowa i okolic, które nie mogą podjąć pracy z powodu barier komunikacyjnych.

 

15. Otwarty Sochaczew/ Kultura Działania, Sochaczew.
Grupa aktywistek dotrze z edukacyjno-informacyjną kampanią antyprzemocową do młodzieży ze szkół średnich, stworzy alarmowy profil antyprzemocowy, zorganizuje warsztaty dla nastolatek m.in. w temacie asertywności, reagowania na przemoc.

 

16. Sensorycznie wrażliwe, Bytom.
Grupa pięciu kobiet zorganizuje spotkania w Kręgu dla kobiet, w szczególności z niepełnosprawnościami, m.in.: joga, kąpiele leśne, masaże indywidualne dla każdej uczestniczki. Grant pokryje też koszty filmu i promocji w mediach społecznościowych.

 

17. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Siódemka”, Katowice.
Stowarzyszenie zorganizuje warsztaty taneczne i samoobrony, spotkania z psychologiem i dietetykiem dla matek osób z niepełnosprawnościami, ze spektrum autyzmu i sprzężeniami w stopniu głębokim.

 

18. Stowarzyszenie Niebieskie Serducho, Strzelno.
Stowarzyszenie zorganizuje warsztaty dla kobiet z niepełnosprawnością, w tym ze spektrum autyzmu, i dla matek osób z niepełnosprawnością np.: techniki relaksacyjne i seksualność, zajęcia z elementami samoobrony, nauka tańca towarzyskiego, pielęgnacja twarzy i ciała.

 

19. Wiedźmy, Kolsko.
Grupa nieformalna 14 kobiet zorganizuje dla siebie warsztaty np. liderski, motankowy, słowiańskiej gimnastyki; wystawi prace członkiń grupy (grafiki, ceramika, malarstwo). Zaprosi mieszkanki gminy na otwarte spotkanie dyskusyjne nt. praw kobiet.

 

 

Wybory Rady Konsultacyjnej i zespołu Funduszu Feministycznego (granty strategiczne – inicjatywy uzupełniające listę minigrantów o te priorytetowe działania i tematy, które nie znalazły się w wyborach wnioskodawczyń):

 

20. 3D, Gdańsk.
Trzy kobiety z doświadczeniem migracji zorganizują zajęcia edukacyjne (liderskie, wzmacniające) dla rosyjskojęzycznych nastolatek, przygotowujące do wyboru zawodu i ważnych życiowych decyzji.

 

21. Brokatowa Wstęga Mobiusa, akcja ogólnopolska.
Grupa osób z doświadczeniem funkcjonowania w roli kobiety zorganizuje drag show – 10 występów i streaming online, aby wzmocnić głos osób niedoreprezentowanych na dragowej scenie.

 

22. Dziewuchy Węgorzewo, Węgorzewo.
Grupa nieformalna zorganizuje spotkanie sieciujące nt. wspólnego działania i współpracy dla aktywistek z woj. warmińsko-mazurskiego. Przewidziane są także sesje jogi i warsztaty relaksacyjno-medytacyjne.

 

23. Kolektyw Wilczyce, Puszcza Karpacka.
Intersekcjonalny kolektyw działający na rzecz ochrony Puszczy Karpackiej zorganizuje 10-dniowe warsztaty dotyczące budowy leśnych blokad, wspinaczki i samoorganizacji, przygotowujące do aktywizmu na rzecz Puszczy Karpackiej i innych obszarów przyrodniczych zagrożonych zniszczeniem.

 

24. Nieformalna Grupa Aktywistek Podkarpackich, Radymno.
Pięć lokalnych liderek i działaczek społecznych planuje zawiązać grupę aktywistek podkarpackich i zorganizować dla nich szkolenie z edukacji seksualnej oraz z aktywistycznego self-care i komunikacji równościowej.

 

25. Pełnoprawna, Warszawa.
Trzy aktywistki współpracujące ze sobą w obszarze praw osób z niepełnosprawnościami, w ramach inicjatywy Pełnoprawna zrealizują badanie i opracują raport dotyczący potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami w dostępie do aborcji. Grupa planuje także wydarzenie online związane z publikacją raportu.

 

 

*Decyzją społeczności, 6 wniosków zamykających listę najwyżej ocenionych pomysłów otrzymało identyczną liczbę głosów. Decyzją Zespołu oraz Rady Konsultacyjnej Funduszu, minigrant otrzymała jedna z tych grup – Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzyczanki – Cuda Wianki”.

 

Gratulujemy i już się cieszymy na ten rok, pełny feministycznego dobra! A wszystkim innym grupom życzymy powodzenia w kolejnych konkursach – nie przestawajcie działać <3

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw