Ubiegaj się o grant!

Trwa nabór do nowego programu grantowego FemFundu! Dowiedz się szczegółów tutaj i złóż wniosek do 20 września!

Nowy program grantowy FemFundu różowy baner z biało-czarnym napisem Granty Mocy. Y w słowie Mocy jest zakończone błyskawicą. Baner znajduje się w obszarze delikatnych kropek-kresek czarnych, szarych, różowych.

 


 

 

Potrzebujecie pieniędzy teraz? To nagła nieprzewidziana sytuacja? Pojawiło się pilne feministyczne działanie lub interwencja, która nie może czekać? Sprawdźcie tutaj:

Czarny baner z napisem na rózowym tle: Pogotowie Feministyczne FemFund. Bo feminizm to pilna sprawa!

 


 

Minigranty

Obecnie nie prowadzimy naboru wniosków – termin ich składania upłynął 15 lutego 2021 roku. Jednak jeśli macie pomysł na feministyczne działanie, zapraszamy do udziału w następnej edycji minigrantów Funduszu Feministycznego, którą planujemy na początku 2022 roku. O minigranty w maksymalnej kwocie 4 400 zł będą mogły ubiegać się organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Poniżej możecie zapoznać się z warunkami udziału w edycji 2021 roku, priorytetami Funduszu, a także ze wzorem wniosku w formacie docx i pdf:

Warunki konkursu i priorytety Funduszu – pdf

Zasady konkursu – pdf

Wniosek o minigrant – docx; Wniosek o minigrant – pdf

Zależy nam na wspieraniu różnorodnych inicjatyw, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz praw kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce.

Ważne jest dla nas wspieranie grup i organizacji, działających na zasadach samoorganizacji, które podejmują decyzje wspólnie o nich dyskutując, są aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi.

Środki Funduszu Feministycznego można przeznaczyć na dowolne działania. O tym, kto otrzyma wsparcie zadecydują przede wszystkim same uczestniczki konkursu. Dlatego też ubieganie się o minigrant oznacza udział w ocenie innych pomysłów zgłoszonych w konkursie.

Więcej informacji na temat ubiegania się o minigranty, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na stronie Masz pytanie?

***

 

OGŁOSZENIE WYNIKÓW EDYCJI „MINIGRANTY 2021”

Z dumą i radością przedstawiamy Grantobiorczynie IV edycji minigrantów! Ta lista to wspólne decyzje społeczności Funduszu Feministycznego: wnioskodawczyń oraz Zespołu FemFundu i Rady Konsultacyjnej! Serdecznie gratulujemy 25 grupom i organizacjom, które otrzymają wsparcie finansowe od Funduszu Feministycznego i zrealizują swoje pomysły na feministyczne działania. Wszystkim uczestniczkom tej edycji – grupom, kolektywom i organizacjom –  dziękujemy za zainteresowanie Funduszem i Wasz wkład w wybór najlepszych pomysłów.

Lista wybranych pomysłów wraz z opisami jest dostępna tutaj: Lista przyznanych minigrantów. Poniżej zamieszczamy krótkie wyjaśnienie, jak przebiegł proces ich wyboru.

Przypominamy, że na tę edycję minigrantów wpłynęło 327 wniosków ze 192 miejscowości z całej Polski. Do drugiego etapu przeszło 99 wniosków, spośród których to same uczestniczki wybierały najlepsze pomysły.

Fundusz Feministyczny w IV konkursie przyznał 25 minigrantów*.

Decyzją społeczności – uczestniczek edycji 2021 – minigranty na feministyczne działania otrzymuje następujących 19 inicjatyw (kolejność alfabetyczna):

 1. Aequalitatem – Kolektyw dla równych szans, Krotoszyn
 2. Bezpestkowe, Warszawa
 3. Bydgoskie Siostrzeństwo, Bydgoszcz
 4. Fundacja Centrum Praw Kobiet – oddział w Toruniu
 5. Dzikie Dobro – Społeczne Centrum Pomocy, Rzeszów
 6. Fundacja #Saystop, Warszawa
 7. Fundacja Ładne Historie, Świdnica
 8. Fundusz solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz, akcja ogólnopolska
 9. Grupa Nieformalna Inicjatywa Pomo(rz/ż)e, Debrzno
 10. Kolektyw ANKA, Lublin
 11. Koło Gospodyń Wiejskich, Sołki
 12. Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzyczanki – Cuda Wianki”, Dobrzyca**
 13. Lato Buntowniczek, Zielona Góra, Poznań
 14. Obiady w Czasach Zarazy, Kraków
 15. Otwarty Sochaczew/ Kultura Działania, Sochaczew
 16. Sensorycznie wrażliwe, Bytom
 17. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Siódemka”, Katowice
 18. Stowarzyszenie Niebieskie Serducho, Strzelno
 19. Wiedźmy, Kolsko

Decyzją zespołu oraz Rady Konsultacyjnej Funduszu*** minigranty na feministyczne działania otrzymują następujące grupy i organizacje (kolejność alfabetyczna):

 1. 3D, Gdańsk
 2. Brokatowa Wstęga Mobiusa, inicjatywa ogólnopolska
 3. Dziewuchy Węgorzewo, Węgorzewo
 4. Kolektyw Wilczyce, Puszcza Karpacka
 5. Nieformalna Grupa Aktywistek Podkarpackich, Radymno
 6. Pełnoprawna, Warszawa

*Fundusz kieruje się zasadą, że minimum 75% grantów wybiera społeczność – przy 25 minigrantach oznacza to 19 grantów wybranych przez wnioskodawczynie i 6 wybranych przez Radę oraz Zespół.

**Decyzją społeczności – uczestniczek konkursu – 6 wniosków zamykających listę najwyżej ocenionych pomysłów otrzymało identyczną liczbę głosów. Były to pomysły następujących grup i organizacji:

 1. Dziewczyny na stolarnie (Łódź)
 2. Fundacja EndoMama (Świdnica)
 3. Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzyczanki – Cuda Wianki” (Dobrzyca)
 4. Radicalzz (Podolanka)
 5. Sołtyski (Poświętne)
 6. Stowarzyszenie Kobieta Szczęśliwa (Bielsko-Biała).

Decyzją Zespołu oraz Rady Konsultacyjnej Funduszu, minigrant otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzyczanki – Cuda Wianki”. Kierowałyśmy się tym, że spośród wielu wniosków złożonych przez kobiety mieszkające na wsi (będące priorytetową dla FemFundu grupą) wnioskodawczynie wybrały tylko jeden. Uzupełniłyśmy więc listę minigrantów o jeszcze jeden pomysł grupy wiejskiej.

***Podejmując decyzję o tzw. minigrantach strategicznych, kierujemy się priorytetami Funduszu oraz uzupełniamy ewentualne luki tematyczne i geograficzne z puli wniosków wybranych przez wnioskodawczynie. Wiele wniosków z II etapu spełniało jednocześnie kilka priorytetów FemFundu.

Po pierwsze jako Rada i Zespół uzupełniłyśmy listę minigrantów o działania wychodzące bezpośrednio od grup szczególnie narażonych na dyskryminację. Chodzi m.in. o kobiety z doświadczeniem migracji, które złożyły kilka wniosków, jednak nie zostały one wybrane przez społeczność – z tego względu zdecydowałyśmy o wyborze minigrantu (1) grupy 3D. Uznałyśmy także, że strategiczne jest wspieranie samoorganizacji i działań kobiet z niepełnosprawnościami, dlatego jednym z wybranych minigrantów strategicznych jest wniosek (2) Pełnoprawnej – dotyczący dostępu do aborcji wśród tej grupy.

Po drugie w tegorocznym konkursie wyraźnie wybrzmiała potrzeba wsparcia lokalnych grup feministycznych, które działają poza największymi ośrodkami miejskimi (zwłaszcza w Polsce wschodniej). Dlatego zdecydowałyśmy się przyznać minigrant (3) Nieformalnej Grupie Aktywistek Podkarpackich oraz (4) Dziewuchom Węgorzewo.

Po trzecie, kierowałyśmy się również chęcią uzupełnienia grona grantobiorczyń o grupy, które działają niehierarchicznie, proponując przy tym niestandardowe i nowe podejścia do rozwiązywania problemów. W szczególności zależało nam na wsparciu grup, które działają na styku różnych aktywizmów (anarchofeministycznego, ekofeministycznego, queerowego) i budują między nimi połączenia: (5) Brokatowa Wstęga Mobiusa (wcześniejsza nazwa Dragowe Równanie) i (6) kolektyw Wilczyce.

Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za udział w 4. edycji minigrantów!

Chcemy dodać, że sześć grup, które przeszły do drugiego etapu, nie przystąpiło do partycypacyjnego wyboru pomysłów (2 grupy wycofały się z konkursu, 4 grupy nie wzięły udziału w wyborze). Oznacza to, że automatycznie zrezygnowały z możliwości otrzymania minigrantu.

Zapraszamy wszystkie uczestniczki konkursu do pozostania z nami w kontakcie i do zgłoszenia swojego pomysłu w kolejnym konkursie na minigranty. V edycja konkursu zostanie ogłoszona w styczniu 2022 roku. Działa już także nowy program grantowy na pilne, interwencyjne działania. Zostańcie z nami!

***

 

Do tej pory zorganizowałyśmy cztery edycje minigrantów, w ramach których wpłynęło do nas łącznie 955 wniosków z kilkuset miejscowości. Więcej informacji o grantobiorczyniach Funduszu znajdziecie na stronie Kogo wspieramy.

Co same wnioskodawczynie myślą o minigrantach? Zapraszamy do przeczytania wniosków z ewaluacji III edycji minigrantów tutaj: Raport ewaluacyjny 3. konkursu FemFundu.

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw