Ubiegaj się o grant!

Już wkrótce przekażemy tutaj więcej informacji o kolejnym konkursie na minigranty!

Tymczasem, przedstawiamy wyniki naszego pierwszego konkursu (08.01.2018 – 15.03.2018).

Serdecznie gratulujemy 20 grupom i organizacjom, które otrzymały wsparcie Funduszu Feministycznego i realizują swoje pomysły na feministyczne działania. Wszystkim uczestniczkom konkursu – grupom, kolektywom i organizacjom – dziękujemy za zainteresowanie Funduszem i Wasz wkład w wybór najlepszych pomysłów. Przypominamy, że nasz Fundusz bazuje na zaufaniu, dlatego to przede wszystkim same uczestniczki konkursu decydują o tym, gdzie trafiają pieniądze.

Decyzją społeczności – uczestniczek naszego pierwszego konkursu – minigranty na feministyczne działania otrzymały następujące grupy i organizacje (kolejność alfabetyczna):

 1. Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku, Gdańsk
 2. Grupa kobiet z Koła Nr 11 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów O/O Gdańsk
 3. Grupa nieformalna bez nazwy, Barlinek
 4. Klub Kobiet przy Bibliotece Publicznej, Hańsk Pierwszy
 5. Klub Lokalny Mamy Głos w Zielonej Górze
 6. Kobiety Wędrowne, Sopot
 7. Kolektyw Kobietostan, Wrocław
 8. Nazywam się Miliard Niepołomice
 9. Nieformalna grupa kobieca, Zajęczniki*
 10. Ruty Uwite, Łosie
 11. Stowarzyszenie Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych, Opole
 12. Stowarzyszenie Perły Lublin
 13. Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo, Kraków*
 14. Sułkowiczanki, Sułkowice
 15. wPuszczone, Warszawa, Łódź, Poznań, Teremiski

Decyzją zespołu oraz Rady Konsultacyjnej Funduszu minigranty na feministyczne działania otrzymały również następujące grupy i organizacje:

 1. Kolektyw Nurkowy Bojka, Poznań
 2. Kopacze-Diggers, Młock-Kopacze
 3. Prowincja Równości, Kielce
 4. Sex Work Polska, Warszawa
 5. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej, Warszawa

Jako zespół i Rada wybrałyśmy_liśmy powyższe wnioski z kilku powodów. Po pierwsze, chciałyśmy_liśmy przyznać minigranty grupom i organizacjom, które tworzą priorytetowe dla Funduszu grupy – kobiety z różnym stopniem sprawności oraz/lub kobiety i osoby nieheteronormatywne, a które nie otrzymały minigrantu na mocy decyzji samej społeczności. Stąd nasza decyzja dotycząca pomysłów zgłoszonych przez następujące grupy i organizacje: 1. Kopacze-Diggers, Młock-Kopacze, 2. Prowincja Równości, Kielce, 3. Kolektyw Nurkowy Bojka, Poznań. Po drugie, chcemy wspierać grupy i organizacje podejmujące tematy wyjątkowo ważne, lecz wciąż, w naszej opinii, zbyt mało obecne w feministycznym aktywizmie. Stąd nasza decyzja o przyznaniu minigrantów dla: 1. Sex Work Polska, Warszawa, 2. Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.

*Decyzją społeczności – uczestniczek Konkursu – 4 wnioski zamykające listę najwyżej ocenionych pomysłów otrzymały identyczną liczbę głosów. Były to pomysły następujących grup i organizacji: 1. Nieformalna grupa kobieca, Zajęczniki,  2. Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo, Kraków, 3. Szajn, Warszawa, 4. Stowarzyszenie „AleBabki”, Ryczywół. Decyzją zespołu oraz Rady Konsultacyjnej Funduszu, zgodnie z zasadami konkursu, feministyczne minigranty otrzymują dwa z nich. Po pierwsze, w gronie wniosków wybranych przez samą społeczności wniosek Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo z Krakowa był jedynym pomysłem dotyczącym kobiet z różnym stopniem sprawności. Stąd nasze jednomyślne poparcie dla tego pomysłu. Dodatkowo, kierując się chęcią wsparcia inicjatywy z małej miejscowości, skierowanej do nastolatek, czyli jednej z grup priorytetowych, wybrałyśmy_liśmy pomysł Nieformalnej grupy kobiecej, Zajęczniki. Wierzymy w silnie feministyczny charakter zaproponowanych działań – warsztatów WenDo oraz samej grupy, zawiązanej przez uczestniczki Strajku Kobiet.

Pełna lista wybranych 20 pomysłów jest dostępna tutaj: Wyniki konkursu. Opis wszystkich inicjatyw znajdziecie w części “Społeczność”.

Przypominamy, że na konkurs wpłynęły aż 193 wnioski z 72 miejscowości z całej Polski. Do drugiego etapu przeszło 99 wniosków, spośród których to same uczestniczki wybierały najlepsze wnioski (Lista wniosków – pdf).

Poniżej przypominamy nasze najważniejsze zasady.

W konkursach na minigranty mogą uczestniczyć feministyczne organizacje i grupy nieformalne. Zależy nam na wspieraniu różnorodnych inicjatyw, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz praw kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych, w różnych miejscach w Polsce.

Ważne jest dla nas wspieranie grup i organizacji, które podejmują decyzje wspólnie o nich dyskutując, działają w ramach konkretnej społeczności lokalnej, są aktywne poza dużymi ośrodkami miejskimi i/lub mają ograniczone możliwości uzyskania wsparcia finansowego ze względu na tematykę podejmowanych działań.

Środki Funduszu Feministycznego można przeznaczyć na dowolne działania. O tym, kto otrzyma wsparcie zadecydują, przede wszystkim, same uczestniczki konkursu. Dlatego też ubieganie się o minigrant oznacza udział w ocenie innych pomysłów zgłoszonych w konkursie.
Poniżej znajdziecie trzy najważniejsze dokumenty, dotyczące naszego ostatniego konkursu.

  1. Warunki konkursu i priorytety Funduszu – pdf
  2. Zasady konkursu – pdf
  3. Wniosek o mini-grant – word

kontakt@femfund.pl
736 060 436

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage   |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |   Zdjęcia: Agata Kubis