Z dumą i radością przedstawiamy Grantobiorczynie 5. edycji MiniGrantów!
Ta lista to wspólne decyzje społeczności Funduszu Feministycznego: wnioskodawczyń oraz Zespołu FemFundu i Rady Konsultacyjnej! Serdecznie gratulujemy 28 grupom i organizacjom, które otrzymają wsparcie finansowe od Funduszu Feministycznego i zrealizują swoje pomysły na feministyczne działania. Wszystkim uczestniczkom 5. edycji – grupom, kolektywom i organizacjom – dziękujemy za zainteresowanie Funduszem i Wasz wkład w wybór najlepszych pomysłów.
Lista wybranych pomysłów wraz z opisami jest dostępna tutaj: femfund.pl/wyniki-minigranty
Przypominamy, że w tej edycji wpłynęły do nas 164 wnioski z 51 miejscowości z całej Polski. Do drugiego etapu przeszło 99 wniosków, spośród których to same uczestniczki wybierały najlepsze pomysły.
W tym roku zdecydowałyśmy się w zwiększyć liczbę MiniGrantów do 28. Otrzymałyśmy wyjątkowo dużo pomysłów na działania od grup, które dotychczas nie składały wniosków do FemFundu lub ich doświadczenia i perspektywy nie były dotąd wystarczająco reprezentowane w społeczności Funduszu (a także w ruchu feministycznym) – m.in. migrantki i uchodźczynie, osoby interpłciowe, aktywistki lokatorskie i pracownicze, osoby pracujące seksualne. Podjęłyśmy decyzję, że chcemy wesprzeć jeszcze więcej feministycznych, strategicznych działań i zaprosić jak najwięcej z tych grup do społeczności FemFundu. Dlatego zwiększyłyśmy pulę MiniGrantów przy zachowaniu proporcji grantów wybranych przez społeczność (min. 75%) i tych wybranych przez Radę oraz Zespół (maks. 25%) jako uzupełnienie wyborów wnioskodawczyń.
Oznacza to, że ostateczna liczba Minigrantów to 21 pomysłów wybranych przez wnioskodawczynie i 7 dodatkowych grantów strategicznych.
Decyzją społeczności – uczestniczek 5. edycji – MiniGranty na feministyczne działania otrzymuje następujących 21 inicjatyw (kolejność alfabetyczna):
Listę wyborów społecznościowych zamykały cztery wnioski z równą liczbą punktów: Fundacja Interakcja, Patchwork, Neuroqueer oraz Na Nowo. Z tych wniosków ex aequo Rada mogła wybrać trzy, tak by zmieścić się w liczbie 21 MiniGrantów. Kierując się priorytetami Funduszu, wybrałyśmy wnioski trzech pierwszych grup jako te najbardziej intersekcjonalne – wnioski migrantek opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami, osób interpłciowych oraz queerowych osób neuroróżnorodnych.
MiniGranty strategiczne, wybierane przez Radę Konsultacyjną Funduszu i zespół, są uzupełnieniem wyborów Wnioskodawczyń. Ponieważ Wnioskodawczynie dokonują swoich wybór na podstawie lektury wniosków z jednego koszyka, nie widzą ostatecznego efektu głosowania w wyborach społecznościowych. Rada i Zespół oglądają więc listę wybranych wniosków i starają się uzupełnić „luki”, by ostateczna lista MiniGrantów odzwierciedlała zróżnicowane ruchu i umożliwiała dostęp do pieniędzy grupom, które doświadczają wielokrotnej opresji i dyskryminacji.
Decyzją Rady i zespołu MiniGranty na feministyczne działania otrzymują następujące grupy i organizacje (kolejność alfabetyczna):
Większość wybranych MiniGrantów strategicznych uzupełnia ważne luki tematyczne o dotyczy działań, które:
Na liście MiniGrantów strategicznych nie ma w tym roku pomysłów pochodzących od ważnych dla FemFundu grup, takich jak migrantki i uchodźczynie lub osoby queerowe, aktywistki działające na wsi i w małych miejscowościach. Stało się tak, ponieważ wnioski te zostały już w tym roku wybrane przez społeczność. Zauważamy, że wszystkie granty strategiczne wesprą grupy zlokalizowane w dużych miastach, jednak ich działania mają często charakter ogólnopolski.
***
Obecnie nie prowadzimy naboru wniosków. Jednak jeśli macie pomysł na feministyczne działanie, zapraszamy do udziału w następnej edycji MiniGrantów Funduszu Feministycznego, którą planujemy na początku 2023 roku. O MiniGranty wysokości 4900 zł będą mogły ubiegać się organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Poniżej możecie zapoznać się z zasadami udziału w edycji 2022 roku:
O MiniGranty mogą się ubiegać feministyczne organizacje i grupy nieformalne. Zależy nam na wspieraniu różnorodnych inicjatyw, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz praw kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce.
Ważne jest dla nas wspieranie grup i organizacji, działających na zasadach samoorganizacji, które podejmują decyzje wspólnie o nich dyskutując, są aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi.
Środki Funduszu Feministycznego można przeznaczyć na dowolne działania. O tym, kto otrzyma wsparcie zadecydują przede wszystkim same uczestniczki kolejnych edycji MiniGrantów. Dlatego też ubieganie się o MiniGrant oznacza udział w wyborze innych zgłoszonych pomysłów.
Więcej informacji na temat ubiegania się o minigranty, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na podstronie „Masz pytanie?”.
***
Do tej pory zorganizowałyśmy 5 edycji MiniGrantów, w ramach których wpłynęło do nas łącznie 1119 wniosków z kilkuset miejscowości. Więcej informacji o grantobiorczyniach Funduszu znajdziecie na stronie „Kogo wspieramy”.
Co same wnioskodawczynie myślą o MiniGrantach? Zapraszamy do przeczytania wniosków z ewaluacji 3. edycji tutaj: Raport ewaluacyjny – MiniGranty 2020 (pdf 1,1 MB) (ewaluację prowadzimy w odstępach kilkuletnich – ten raport jest najświeższy).
***
Jeśli potrzebujecie pieniędzy teraz, wydarzyła się nagła nieprzewidziana sytuacja lub pojawiło się pilne feministyczne działanie lub interwencja, która nie może czekać – mamy na to grant! Sprawdźcie na femfund.pl/pogotowie:
***
Jeśli działacie min. 2 lata i potrzebujecie pieniędzy na codzienne wydatki organizacji/grupy/kolektywu – mamy dla Was Granty Mocy!