MiniGranty

Obecnie nie prowadzimy naboru wniosków. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji MiniGrantów na początku 2023 roku!

A jeśli potrzebujecie kasy na pilną sprawę, która wymaga działania właśnie teraz – skorzystajcie z Pogotowia Feministycznego!

 

 

***

OGŁOSZENIE WYNIKÓW 5. EDYCJI MINIGRANTÓW

Z dumą i radością przedstawiamy Grantobiorczynie 5. edycji MiniGrantów!

результаты на русском языке

 

Ta lista to wspólne decyzje społeczności Funduszu Feministycznego: wnioskodawczyń oraz Zespołu FemFundu i Rady Konsultacyjnej! Serdecznie gratulujemy 28 grupom i organizacjom, które otrzymają wsparcie finansowe od Funduszu Feministycznego i zrealizują swoje pomysły na feministyczne działania. Wszystkim uczestniczkom 5. edycji – grupom, kolektywom i organizacjom –  dziękujemy za zainteresowanie Funduszem i Wasz wkład w wybór najlepszych pomysłów.

Lista wybranych pomysłów wraz z opisami jest dostępna tutaj: femfund.pl/wyniki-minigranty

 

Przypominamy, że w tej edycji wpłynęły do nas 164 wnioski z 51 miejscowości z całej Polski. Do drugiego etapu przeszło 99 wniosków, spośród których to same uczestniczki wybierały najlepsze pomysły.

W tym roku zdecydowałyśmy się w zwiększyć liczbę MiniGrantów do 28. Otrzymałyśmy wyjątkowo dużo pomysłów na działania od grup, które dotychczas nie składały wniosków do FemFundu lub ich doświadczenia i perspektywy nie były dotąd wystarczająco reprezentowane w społeczności Funduszu (a także w ruchu feministycznym) – m.in. migrantki i uchodźczynie, osoby interpłciowe, aktywistki lokatorskie i pracownicze, osoby pracujące seksualne. Podjęłyśmy decyzję, że chcemy wesprzeć jeszcze więcej feministycznych, strategicznych działań i zaprosić jak najwięcej z tych grup do społeczności FemFundu. Dlatego zwiększyłyśmy pulę MiniGrantów przy zachowaniu proporcji grantów wybranych przez społeczność (min. 75%) i tych wybranych przez Radę oraz Zespół (maks. 25%) jako uzupełnienie wyborów wnioskodawczyń.

Oznacza to, że ostateczna liczba Minigrantów to 21 pomysłów wybranych przez wnioskodawczynie i 7 dodatkowych grantów strategicznych.

 

Decyzją społeczności – uczestniczek 5. edycji – MiniGranty na feministyczne działania otrzymuje następujących 21 inicjatyw (kolejność alfabetyczna):

 1. Córy, Warszawa, mazowieckie
 2. Czuj Bezpiecznie, Warszawa, mazowieckie
 3. FemX, Gdańsk, pomorskie
 4. FORK – Feministyczna Organizacja Radykalnego Klikania, Wrocław, dolnośląskie
 5. Fundacja Interakcja, Kraków, małopolskie
 6. GirlTech 2.0, Opole, opolskie
 7. girlpower belarus lodz, Łódź, łódzkie
 8. Grupa Nieustającej Pomocy, Warszawa, mazowieckie
 9. Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Wronie „Wronianki”, Stara Wrona, mazowieckie
 10. Marcistanki, Stanowice/Marcinkowice, dolnośląskie
 11. Neuroqueer, Warszawa, mazowieckie
 12. Nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy”, Cieszyn, śląskie
 13. Opiekunki Dębaku, Podkowa Leśna, mazowieckie
 14. Patchwork, Kraków, małopolskie
 15. Ratujmy kleszczowskie wąwozy, Morawica, małopolskie
 16. Samotna Mama, Wrocław, dolnośląskie
 17. Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia, Koteże
 18. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin Omnes, Piekary Śląskie, śląskie
 19. Teatr Zielona Gęś, Świdnica, dolnośląskie
 20. Teraz Ulica, Bielsko-Biała, śląskie
 21. Tranzycja.pl – repozytorium wiedzy o transpłciowości i tranzycji, Poznań, wielkopolskie

 

Listę wyborów społecznościowych zamykały cztery wnioski z równą liczbą punktów: Fundacja Interakcja, Patchwork, Neuroqueer oraz Na Nowo. Z tych wniosków ex aequo Rada mogła wybrać trzy, tak by zmieścić się w liczbie 21 MiniGrantów. Kierując się priorytetami Funduszu, wybrałyśmy wnioski trzech pierwszych grup jako te najbardziej intersekcjonalne – wnioski migrantek opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami, osób interpłciowych oraz queerowych osób neuroróżnorodnych.

 

MiniGranty strategiczne, wybierane przez Radę Konsultacyjną Funduszu i zespół, są uzupełnieniem wyborów Wnioskodawczyń. Ponieważ Wnioskodawczynie dokonują swoich wybór na podstawie lektury wniosków z jednego koszyka, nie widzą ostatecznego efektu głosowania w wyborach społecznościowych. Rada i Zespół oglądają więc listę wybranych wniosków i starają się uzupełnić „luki”, by ostateczna lista MiniGrantów odzwierciedlała zróżnicowane ruchu i umożliwiała dostęp do pieniędzy grupom, które doświadczają wielokrotnej opresji i dyskryminacji.

 

Decyzją Rady i zespołu MiniGranty na feministyczne działania otrzymują następujące grupy i organizacje (kolejność alfabetyczna):

 1. Bohynie, Makowa, podkarpackie
 2. Ciocia Czesia, Cieszyn, śląskie
 3. Kolektyw Chemia, Warszawa, mazowieckie
 4. Smart but cold. Zimny dom, Warszawa, mazowieckie
 5. Trzy kobiety, Warszawa, mazowieckie
 6. Vingardium Grubiosa, Działanie w sieci, łódzkie
 7. Zespół Urlop Menstruacyjny, Warszawa, mazowieckie

 

Większość wybranych MiniGrantów strategicznych uzupełnia ważne luki tematyczne o dotyczy działań, które:

 • dotyczą „flagowych tematów” ruchu feministycznego, takich jak aborcja (Ciocia Czesia) czy przemoc seksualna (Kolektyw Chemia), które jednak rzadko są podejmowane w ramach MiniGrantów FemFundu jako oddolne działania młodych kolektywów i grup nieformalnych,
 • sytuują się na pograniczu ruchów społecznych, łącząc perspektywę feministyczną i socjalną, np. lokatorską (Smart but cold – zimny dom) czy pracowniczą (Zespół Urlop Menstruacyjny), jak również klimatyczną / ekofeministyczną (Bohynie),
 • pochodzą bezpośrednio od osób doświadczających systemowej opresji, często także w ramach ruchu feministycznego (np. wniosek osób pracujących seksualne Trzy kobiety – jest to pierwszy od trzech lat MiniGrant realizowany przez pracownice seksualne)
 • reprezentują nowe perspektywy i podejścia w ruchu feministycznym (np. Vingardium Grubiosa – temat grubancypacji).

Na liście MiniGrantów strategicznych nie ma w tym roku pomysłów pochodzących od ważnych dla FemFundu grup, takich jak migrantki i uchodźczynie lub osoby queerowe, aktywistki działające na wsi i w małych miejscowościach. Stało się tak, ponieważ wnioski te zostały już w tym roku wybrane przez społeczność. Zauważamy, że wszystkie granty strategiczne wesprą grupy zlokalizowane w dużych miastach, jednak ich działania mają często charakter ogólnopolski.

 

***

 

Ubiegaj się o grant

Obecnie nie prowadzimy naboru wniosków. Jednak jeśli macie pomysł na feministyczne działanie, zapraszamy do udziału w następnej edycji MiniGrantów Funduszu Feministycznego, którą planujemy na początku 2023 roku. O MiniGranty wysokości  4900 zł będą mogły ubiegać się organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Poniżej możecie zapoznać się z zasadami udziału w edycji 2022 roku:

 

O MiniGranty mogą się ubiegać feministyczne organizacje i grupy nieformalne. Zależy nam na wspieraniu różnorodnych inicjatyw, które utożsamiają się z ruchem feministycznym i działają na rzecz praw kobiet, osób queer, niebinarnych, interpłciowych i/lub transpłciowych w różnych miejscach w Polsce.

Ważne jest dla nas wspieranie grup i organizacji, działających na zasadach samoorganizacji, które podejmują decyzje wspólnie o nich dyskutując, są aktywne w ramach konkretnej społeczności lokalnej i poza dużymi ośrodkami miejskimi.

Środki Funduszu Feministycznego można przeznaczyć na dowolne działania. O tym, kto otrzyma wsparcie zadecydują przede wszystkim same uczestniczki kolejnych edycji MiniGrantów. Dlatego też ubieganie się o MiniGrant oznacza udział w wyborze innych zgłoszonych pomysłów.

Więcej informacji na temat ubiegania się o minigranty, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na podstronie „Masz pytanie?”.

 

***

Do tej pory zorganizowałyśmy 5 edycji MiniGrantów, w ramach których wpłynęło do nas łącznie 1119 wniosków z kilkuset miejscowości. Więcej informacji o grantobiorczyniach Funduszu znajdziecie na stronie „Kogo wspieramy”.

 

Co same wnioskodawczynie myślą o MiniGrantach? Zapraszamy do przeczytania wniosków z ewaluacji 3. edycji tutaj: Raport ewaluacyjny – MiniGranty 2020 (pdf 1,1 MB) (ewaluację prowadzimy w odstępach kilkuletnich – ten raport jest najświeższy).

 

***

 

Jeśli potrzebujecie pieniędzy teraz, wydarzyła się nagła nieprzewidziana sytuacja lub pojawiło się pilne feministyczne działanie lub interwencja, która nie może czekać – mamy na to grant! Sprawdźcie na femfund.pl/pogotowie:

Czarny baner z napisem na rózowym tle: Pogotowie Feministyczne FemFund. Bo feminizm to pilna sprawa!

***

 

Jeśli działacie min. 2 lata i potrzebujecie pieniędzy na codzienne wydatki organizacji/grupy/kolektywu – mamy dla Was Granty Mocy!

Baner z czarno-różowym napisem Granty Mocy. Przychodzimy z dużym wzmocnieniem!

 

Granty Mocy to przyjazna i elastyczna kasa na podstawowe potrzeby organizacji feministycznych, ich stabilność i bezpieczeństwo finansowe. Właśnie trwa nabór wniosków – zapraszamy od 1 do 16 września! Sprawdźcie na femfund.pl/granty-mocy, czym są Granty Mocy oraz do jakie grupy i organizacje mogą w nich wziąć udział!

 

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw