Grupa kobiet Polskiego Związku Emerytów

Gdańsk

Charyzmatyczne emerytki

Grupa kobiet z Koła Nr 11 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów O/O Gdańsk powstała 30 marca 2016 r. z potrzeby „budowania poczucia wspólnoty, bezpieczeństwa i podtrzymywania dobrych relacji. To, co nas łączy, to też potrzeba wzmocnienia swojej asertywności.” Koło skupia seniorki z całego Pomorza, również z mniejszych miejscowości m.in. z Chwaszczyna, Tczewa, Wyspy Sobieszewskiej, Osowa.

Grupa spotyka się regularnie, prowadzi kącik poetycki, organizuje spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki ze zwiedzaniem, grzybobrania i potańcówki. „Brałyśmy też udział w nagraniu feministycznego filmu o reformatorce damskiego ubioru Clarze Baedeker (na planie m.in. paliłyśmy gorsety i krzyczałyśmy hasła wyzwolenia).”

Uwolnić swój oddech i głos, doświadczyć własnej siły fizycznej

Dzięki wsparciu Funduszu Feministycznego odbyły się warsztaty samoobrony i asertywności WenDo dla seniorek z Trójmiasta. „Często doświadczamy przemocy psychicznej. Dostaje się nam za to, że jesteśmy chore, niesprawne, wolniej przyswajamy wiedzę. Dlatego potrzebujemy praktycznych zajęć z asertywności. Chcemy, aby każda z nas czuła się pełnowartościową członkinią społeczeństwa. Chcemy czuć się potrzebne, bezpieczne, zauważone i wysłuchane. Chcemy też przestać czuć się bezbronne wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w domu.”

Seniorki potrzebowały wiedzy i umiejętności reagowania na przemoc, na różne formy przekraczania granic, chciały poczuć pewność siebie, odzyskać poczucie własnej wartości. „Program warsztatów zostanie dostosowany do naszych możliwości fizycznych. Jedyne, czego się obawiamy to to, że otoczenie nie zrozumie naszych warsztatów, ale ponieważ są to warsztaty z asertywności, nie będzie nas to obchodziło ;-)” – deklarowały jeszcze we wniosku.

Kwota dotacji: 4400,00 zł

Zdjęcia: Agata Kubis/ .kolektyw

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw