W(y)Puszczone

Poznań, Olsztyn, Warszawa

Siostrzeństwo, feminizm, ekologia, przyroda

W(y)Puszczone to grupa kobiet, które poznały się w Obozie dla Puszczy podczas protestów w obronie Puszczy Białowieskiej. Połączyła je „wiara w siostrzeństwo i sprawczość dziewczyn” oraz „chęć obcowania z dziką przyrodą”. “Gdzieś między blokadami ciężkiego sprzętu w Puszczy Białowieskiej, a obieraniem ziemniaków „dla obozu” postanowiłyśmy zorganizować wzmacniający wyjazd dla dziewczynek w Puszczy Białowieskiej. Dzięki [pierwszemu] dofinansowaniu od Funduszu Feministycznego wraz z 11 dziewczynkami w wieku od 9 do 16 lat spędziłyśmy tydzień w lesie śpiąc w szałasie, ucząc dziewczyny rąbać drewno i obsługiwać elektronarzędzia, gotując na ogniu, prowadząc warsztaty przyrodnicze, warsztaty uczące asertywności (…) Sukces naszego przedsięwzięcia skonsolidował naszą grupę” – wspominają początki współpracy. Szybko pojawił się pomysł kolejnego obozu leśnego – tym razem dla dorosłych kobiet i osób socjalizowanych do roli kobiety.

Międzypokoleniowa wspólnota w puszczy

Mamy za sobą różne doświadczenia (z matkami, szkolnymi rówieśnicami czy kobietami w pracy), które ukształtowały nasze relacje z kobietami. Dla części z nas kobieca wspólnota jest domyślną, bezpieczną grupą, dla innych czymś, czego musiałyśmy się nauczyć, wypracować lub czymś za czym tęsknimy” – deklarowały członkinie kolektywu i organizatorki obozu.

Hasłem przewodnim tegorocznego wyjazdu było ciało/oczyszczenie. Podczas sześciu dni spędzonych w swoim towarzystwie na łonie przyrody, w pięknej Puszczy Knyszyńskiej, osoby uczestniczące wspólnie gotowały roślinne, oczyszczające posiłki, oswajały las i zaprzyjaźniały się z otaczającą przyrodą. Zrobiły mydło z samodzielnie wypalonym dziegciem, były też tańce, śpiew, rozmowy, dzielenie się swoimi historiami i umiejętnościami.

Chcemy budować kobiecą wspólnotę i doświadczać siły, jaką daje wzajemne wsparcie, stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której będzie miejsce na pogłębianie kontaktu z przyrodą, wspólne eksperymentowanie w nieoceniającej atmosferze, przełamywanie lęków i zdobywanie nowych umiejętności budujących poczucie mocy i sprawczości” – pisały we wniosku W(y)Puszczone.

Kwota dotacji: 4 400,00 zł

Fot. Agata Kubis/ .kolektyw

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw