W(y)Puszczone

Poznań, Olsztyn, Warszawa

Siostrzeństwo w puszczy

W(y)Puszczone to grupa kobiet, które poznały się w Obozie dla Puszczy podczas protestów w obronie Puszczy Białowieskiej. Połączyła je wiara w siostrzeństwo i sprawczość dziewczyn oraz miłość do przyrody.

Piszą o sobie tak:

“Organizujemy leśne obozy dla dziewczynek i dla kobiet. Dwa filary tej inicjatywy to feminizm i ekologia. (…) Rozmawiamy o stereotypowych rolach płciowych i zachęcamy do przełamywania ich. Stawiamy na samodzielność i siostrzaną współpracę dzieląc się zadaniami niezbędnymi do funkcjonowania obozu. (…) Jednocześnie uczymy wrażliwości na świat przyrody. Poprzez codzienne obcowanie z naturą, uważną obserwację, leśne medytacje, radzenie sobie z dyskomfortem – owadami, zmienną pogodą, czy ciemnością oswajamy uczestniczki z puszczą, uczymy szacunku do przyrody i czerpania z obecności w niej siły, spokoju i wytchnienia. Uczymy, że przyroda jest naszą sojuszniczką, a my jesteśmy jej częścią.”

 

Za pierwszy minigrant od Funduszu W(y)Puszczone zorganizowały wzmacniający leśny obóz dla kilkunastu dziewczynek. Spędziły wspólnie tydzień w puszczy, spały w szałasie, rąbały drewno, gotowały na ogniu, organizowały przeróżne warsztaty. Szybko pojawił się pomysł kolejnego obozu leśnego – tym razem dla dorosłych kobiet i osób socjalizowanych do roli kobiety. I niespełna 9 miesięcy po obozie dla dziewczynek zorganizowały podobny obóz dla dorosłych w Puszczy Knyszyńskiej.

Nasze wzmocnienie to wzmocnienie kobiet i dziewczynek, z którymi pracujemy”

Po sukcesie pierwszych wspólnych inicjatyw W(y)puszczone chcą organizować kolejne obozy dla dziewczynek. Zależy im jednak, żeby zasobność rodziców nie była kluczem doboru uczestniczek, dlatego część grantu zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów udziału w obozie osób gorzej sytuowanych. Pozostałe pieniądze W(y)puszczone przeznaczą na wzmacniające szkolenia dla siebie – członkiń kolektywu. Chcą wzmocnić swoje kompetencje w obszarze podziału zadań i podejmowania decyzji w niehierachicznym kolektywie. Zamierzają również rozwinąć swoją wiedzę, umiejętności w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, by jeszcze lepiej wspierać równość i różnorodność grup, z którymi pracują. Cykl warsztatów dla Wypuszczonych poprowadzą feministka i ekolog.

Kwota dotacji: 8 800,00 zł

Fot. Agata Kubis/ .kolektyw

kontakt@femfund.pl     tel. 736 060 436

ul. Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa

KRS: 0000714824      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw