To dla nas ważne!

Włocławek

Pedagożki dla uczennic z niepełnosprawnościami

Grupę tworzą trzy Agnieszki – nauczycielka, pedagożka specjalna i psycholożka. Na co dzień pracują w szkole z młodzieżą z różnymi rodzajami niepełnosprawności intelektualnej oraz z osobami słabowidzącymi, słabołyszącymi, w spektrum autyzmu. Dużo czasu poświęcają dziewczynom 16+, które często mają niewystarczającą wiedzę na temat własnej seksualności i potrzebują wsparcia w tym zakresie. Grupie zależy na tym, by uczennice z niepełnosprawnością intelektualną były świadome swoich praw, swojego ciała, swojej seksualności, świadome wyborów, jakich mogą dokonywać.

W ramach minigrantu sfinansowały swoje szkolenia dla edukatorek seksualnych, zorganizowały cykl spotkań dla uczennic na temat seksualności oraz zakupiły materiały niezbędne do prowadzenia tych zajęć, a także środki higieniczne, których często brakuje dziewczynom w szkole (podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne). Na każdym spotkaniu z uczennicami poruszany był inny temat – np. cykl miesiączkowy, antykoncepcja, ciąża, higiena osobista, konsent, seks. Jedno ze spotkań odbyło się w gabinecie ginekologicznym, aby dziewczyny mogły oswoić się z ginekolożką, zobaczyć, jak wygląda gabinet, fotel ginekologiczny, jakie badania są tam wykonywane.

Młoda dziewczyna i dorosła kobieta siedzą blisko siebie i śmieją się, jedna z nich trzyma książkę o seksualności

Więcej pewności siebie, większa świadomość
Gdzie Agnieszki widzą siebie za kilka lat? Dokładnie w tym samym miejscu – w zespole szkół we Włocławku. Chcą robić to, co teraz – wzmacniać dziewczyny z niepełnosprawnościami. Chcą kontynuować wspólne spotkania i rozmawiać z uczennicami o tym, co dla nich ważne.

Pieniądze z grantu mają posłużyć im na sfinansowanie kursu dla prowadzących praktykę mindfulness, organizację regularnych warsztatów dla uczennic z niepełnosprawnością intelektualną oraz wyjazdu integracyjnego dla wszystkich uczestniczek. Uczestniczki i nauczycielki wspólnie będą zastanawiać się, jak stworzyć ze swojego ciała sojusznika, jak osiągnąć równowagę i być bardziej „tu i teraz”, jak lepiej radzić sobie z emocjami, jak być dla siebie łagodną, jak znaleźć w sobie większe oparcie i sobie zaufać. Dziewięć miesięcy spotkań zakończy dwudniowy pobyt w dziewczyńskim gronie, blisko natury.

Kwota dotacji: 8 800 zł

Fot. Agata Kubis/ .kolektyw

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw