Stowarzyszenie Patchwork

Kraków

„Zajmujemy się samorzecznictwem – choć same jesteśmy grupą kobiet narażonych na dyskryminację i marginalizację, nie chcemy pozostawać tylko w roli odbiorczyń usług”

O grupie

Stowarzyszenie Patchwork to 10 matek-imigrantek wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz wspierająca je facylitatorka i pedagożka specjalna. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Doświadczeniem członkiń grupy są wyzwania, związane z jednej strony z życiem
w obcym kraju, z drugiej – z byciem matką dziecka z niepełnosprawnością. Z powodu ograniczeń językowych mają też mniejsze możliwości otrzymania wsparcia niż polskojęzyczni rodzice.

Jako samorzeczniczki członkinie grupy doskonale wiedzą, jakie są ich potrzeby oraz jak wygląda codzienność kobiet w ich sytuacji. Dlatego chcą wspierać siebie nawzajem i inne mamy w utrzymaniu dobrej kondycji, radzeniu sobie ze stresem i przeciwdziałaniu wypaleniu. Grupa wsparcia działa już od 2 lat, w tej chwili prowadzi także czat wsparcia dla matek w podobnej sytuacji – korzysta z niego 40 osób.

„Działania te będą miały bezpośredni wpływ na stan psychologiczny,
fizyczny, emocjonalny nas jako matek-imigrantek wychowujących dzieci
i młodzież z niepełnosprawnością”

Grupowe zdjęcie uśmiechniętych kobiet

O działaniu

Grantobiorczynie zdecydowały się na zorganizowanie wyjazdowego szkolenia psychologicznego do SPA dla kobiet z grupy inicjatywnej. Kontynuacją szkolenia będzie cykl 10 spotkań grupy wsparcia. Wszystkie spotkania zaplanowano w nurcie podejścia narracyjnego jako grupę wzajemnego wsparcia przy miękkiej moderacji. Prowadzone będą przez facylitatorkę, członkinię grupy.

Kwota grantu: 4 890 zł
Fot. z materiałów własnych grupy

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw