Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Stowarzyszenie „Dla Ziemi”


Dla uchodźczyń na Lubelszczyźnie

Stowarzyszenie działa na rzecz uchodźców i uchodźczyń z województwa lubelskiego już od ponad dekady. Od kilku lat pracuje głównie z kobietami mieszkającymi w ośrodkach dla cudzoziemców w Łukowie i Bezwoli, prowadzi działania pomocowe, integracyjne, edukacyjne. Niedawno Stowarzyszenie utworzyło Klub Spotkań Kobiet w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, gdzie otworzono pracownię artystyczno-rzemieślniczą.

W ramach minigrantu zaprzyjaźniona ze stowarzyszenie artystka, Pamela Bożek, przeprowadziła interdyscyplinarne warsztaty dla uchodźczyń z Łukowa. We współpracy z krawcową z Ukrainy, Natalyią Guniną, uczestniczki pracowały nad wizualizacją wybranych wspomnień i doświadczeń. Nośnikiem herstorii stały obiekty zaprojektowane i wykonane podczas spotkań. Praca, która powstała w wyniku warsztatów – patchworkowa tkanina “Wasze rzeczy” – została po raz pierwszy zaprezentowana w lubelskiej Galerii Labirynt. Praca została również wyróżniona i od niedawna jest częścią wystawy na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. „Wasze Rzeczy” można podziwiać w Łodzi jeszcze do 15 marca 2020 r.

Grupa kobiet przy stole, na którym leżą materiały do szycia

Dbamy o niezależność ekonomiczną uchodźczyń oraz o własne potrzeby

Stowarzyszenie deklaruje, że chce dać uchodźczyniom konkretne narzędzia budujące ich niezależność ekonomiczną. Stąd pomysł na utworzoną niedawno pracownię artystyczno-rzemieślniczą oraz własną markę “Craft for Dignity”. “Chcemy pozyskiwać nowe Sojuszniczki, uczyć uchodźczynie zawodów, rzemiosła, sztuki, kreować nowe produkty, podnosić poczucie wartości uchodźczyń. Ale także zadbać o siebie, swoje potrzeby” – deklarują członkinie Stowarzyszenia.

Priorytetem jest teraz dla nich rozwijanie pracowni i marki. Do współpracy i poprowadzenia warsztatów zaprosiły więc artystki i rzemieślniczki z całej Polski. Grant  przeznaczony jest na opłacanie kosztów podróży, noclegu i wyżywienia artystek-sojuszniczek, na zakup materiałów do prowadzenia warsztatów oraz podstawowe wyposażenie pracowni (w tym dodatkowe maszyny do szycia). W ramach dbania o siebie, członkinie Stowarzyszenia zaprosiły do siebie też Natalię Saratę prowadzącą RegenerAkcję – miejsce dla zmęczonych aktywistek i aktywistów.

osoba przy maszynie do szycia, zbliżerznie na mechanizm z igłą

Kwota dotacji: 8 800 zł

Fot. Stowarzyszenie „Dla Ziemi”