Sprawczynie

Toruń

Osoby trans i niehetero wychodzą z cienia

Sprawczynie są grupą sześciu dziewczyn z Torunia, które poznały się działając w Stowarzyszeniu „Pracownia Różnorodności”. W swoim aktywizmie koncentrują się na równości wszystkich osób, bez względu na ich orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową. Dziewczyny dostrzegają, że temat kobiet nieheteroseksualnych,w tym biseksualnych oraz osób trans w ich regionie zepchnięty jest na margines. Utworzyły więc grupę nieformalną by wypełnić tę lukę. Dziewczyny dostrzegają, że “temat homoseksualności funkcjonuje głównie w kontekście mężczyzn (gejów), a problemy kobiet homo i biseksualnych są na drugim planie. Natomiast problemy osób transpłciowych (w tym transkobiet) naszym zdaniem są niemal całkowicie przemilczane, a jeśli pojawiają się, to jako sensacja i coś kontrowersyjnego” – wkurzają się Sprawczynie.

Wsparcie dla osób transpłciowych

Pomysł utworzenia grupy wsparcia dla osób transpłciowych z Torunia i okolic powstał po poznaniu przez dziewczyny podobnej grupy w Poznaniu. Grupa wsparcia dla 12 osób zaczęła się spotykać jesienią 2018 r., a minigrant Funduszu pozwolił na jej kontynuację w pierwszej połowie 2019 r. oraz na zwiększenie liczby spotkań z jednego do dwóch w miesiącu.

„Poprzez nasze działania chcemy pomóc osobom transpłciowym uwierzyć w siebie i zaakceptować swoją tożsamość, dać możliwość poznania osób podobnych do siebie i z podobnymi rozterkami oraz ułatwić radzenie sobie z nietolerancją innych i własnymi problemami” – mówią Sprawczynie.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw