Ratujmy kleszczowskie wąwozy

Kleszczów koło Krakowa

„Spotykamy się z zarzutami, że nasze wypowiedzi są emocjonalne, a nie merytoryczne. Plotki głoszą, że nazywają nas dziewuchami z Kleszczowa”

O grupie

Ratujmy kleszczowskie wąwozy to kobieca inicjatywa na rzecz ochrony cennych lasów w Kleszczowie k. Krakowa przed wycinką. Grupa organizuje warsztaty i spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych, prowadzi badania przyrodnicze oraz inwentaryzacje, a także zgłasza wnioski o utworzenie różnych form ochrony. W trakcie swojej działalności aktywistki doświadczyły dyskryminacji ze względu na płeć. Jednocześnie zauważyły, że w obszarze ich działań współpracują głównie z mężczyznami – brakuje im udziału naukowczyń, biolożek i edukatorek.

„Działalność skupiona na ochronie przyrody i byciu w naturze sprzyja zbliżeniu, nawiązaniu głębszych relacji i odnalezieniu równości. Chciałybyśmy czerpać moc i wiedzę z przyrody”

Grupa kobiet i dzieci ustawiona w rzędzie na tle betonowej ściany

O działaniu

Kolektyw postanowił zająć się tematami równości płci w kontekście ochrony przyrody i lasów. Planowane działania to m.in. badania przyrodnicze, wykonane przez naukowczynie; spotkania z biolożką; kobiece kręgi mocy czy spotkania herstoryczne. Członkinie inicjatywy uzupełnią także biblioteczkę świetlicy wiejskiej o literaturę równościową i prenumeratę „Kosmosu dla dziewczynek”.
Grupa ma nadzieję, że dadzą inspirację dziewczynkom i kobietom poszukującym swojej drogi zawodowej, pokażą im, że mogą być badaczkami czy odkrywczyniami.

Kwota grantu: 4 900 zł
Fot. Materiały własne grupy

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw