Queer Tour

Warszawa

Aktywistyczna odpowiedź na „strefy wolne od LGBT”

Grupę tworzą nieheteronormatywne kobiety z Warszawy – każda z nich angażuje się w aktywizm feministyczny, anarchistyczny i queer. Queer Tour zawiązały spontanicznie jako aktywistyczną odpowiedź na powstanie „stref wolnych od LGBT” (chodzi o gminy, powiaty i województwa, które przyjęły uchwały dyskryminujące osoby nieheteronormatywne). Według Atlasu Nienawiści w „strefach wolnych od LGBT” mieszka już 31% populacji Polski. Członkinie kolektywu odwiedzają położone w tych regionach małe miejscowości. Rozmawiają z lokalną społecznością i wspierają mieszkające tam osoby queer. Nieustannie dostają zaproszenia do wsi i miast w całej Polsce.

Grupa kilkunastu osób na chodniku miejskim, jedna trzyma tęczową flagę, przed nimi stolik z kolorowymi ulotkami i przypinkami

 

„Mimo przemocy, której doświadczyłyśmy podczas wydarzeń, uznajemy, że tym ważniejsze jest wsparcie dla lokalnej społeczności LGBTQ”

Queer Tour organizuje ogólnodostępne stoiska, rozdaje ulotki i publikacje, rozmawia z podchodzącymi osobami. Zdarza się, że dla niektórych jest to pierwsze spotkanie z wyoutowaną osobą. „Otwarcie mówimy o swojej orientacji seksualnej, ponieważ jesteśmy przekonane o tym, że trudniej być wrogim do kogoś, kogo się poznało. Staramy się oswoić lokalną społeczność z osobami LGBTQ, która wykorzystywana jest jako straszak przez polityków i polityczki”, mówią członkinie kolektywu. Poza edukacją społeczną dla Queer Touru ważne jest też wzmocnienie osób LGBTQ na miejscu. „Podczas akcji podchodziły do nas osoby, które dokonywały coming outów i otrzymywały od nas wsparcie”.

Osoba wymachująca torbą z napisem Queer Power, z tyłu rozwieszone inne torby i flagi trans, tęczowe

 

„Wiele stereotypów i uprzedzeń udało nam się rozwiać”

Świdnik, Przasnysz, Tuchów i Dębica – te miejscowości odwiedził Queer Tour w ramach minigrantu. Udało im się dotrzeć do kilkuset osób – w tym zwykłych przechodniów oraz młodych osób queerowych w lokalnej społeczności. Działania spotkały się z represjami lokalnych władz i policji oraz przemocą ze strony pseudokibiców. „Mimo tych incydentów dotarłyśmy do osób z różnych środowisk. Bardzo ważne były dla nas rozmowy z osobami starszymi i zarazem młodzieżą – konfrontowałyśmy się z niewiedzą i uprzedzeniami, wiele z nich udało nam się rozwiewać. Jesteśmy dumne, że udało nam się dotrzeć do małych miejscowości z naszymi materiałami i wzmocnić młode osoby queer”, podkreślają aktywistki.

Cztery osoby na rynku w miasteczku, z tęczowymi maseczkami i parasolem

 

Grupa zorganizowała tez masową wysyłkę Tęczowych Listów do 1400 (!) osób. Są to darmowe przesyłki z materiałami edukacyjnymi i promocyjnymi do osób queer i sojuszniczych w całej Polsce.

Pakiety queerowe: naklejki, kartki i przypinki z napisami i w tęczowych kolorach

 

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Queer Tour

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw