Queer Tour

Warszawa

Aktywistyczna odpowiedź na „strefy wolne od LGBT”

Grupę tworzy 5 nieheteronormatywnych kobiet z Warszawy – każda z nich angażuje się w aktywizm feministyczny, anarchistyczny i queer. Queer Tour zawiązały spontanicznie jako aktywistyczną odpowiedź na powstanie „stref wolnych od LGBT”. Chodzi o gminy, powiaty i województwa, które przyjęły uchwały dyskryminujące osoby nieheteronormatywne. Według Atlasu Nienawiści w “strefach wolnych od LGBT” mieszka już 31% populacji Polski. Członkinie kolektywu odwiedzają położone w tych regionach małe miejscowości. Rozmawiają z lokalną społecznością i wspierają mieszkające tam osoby queer. Mają już za sobą wyjazdy do Puław, Jarosławia i Lubaczowa, a cały czas dostają zaproszenia do kolejnych wsi i miast.

Grupa kilkunastu osób na chodniku miejskim, jedna trzyma tęczową flagę, przed nimi stolik z kolorowymi ulotkami i przypinkami

 

„Mimo przemocy, której doświadczyłyśmy podczas wydarzeń, uznajemy, że tym ważniejsze jest wsparcie dla lokalnej społeczności LGBTQ”

Queer Tour organizuje ogólnodostępne stoiska, rozdaje ulotki i publikacje, rozmawia z podchodzącymi osobami. Zdarza się, że dla niektórych jest to pierwsze spotkanie z wyoutowaną osobą. „Otwarcie mówimy o swojej orientacji seksualnej, ponieważ jesteśmy przekonane o tym, że trudniej być wrogim do kogoś, kogo się poznało. Staramy się oswoić lokalną społeczność z osobami LGBTQ, która wykorzystywana jest jako straszak przez polityków i polityczki”, mówią członkinie kolektywu. Poza edukacją społeczną dla Quuer Touru ważne jest też wzmocnienie osób LGBTQ na miejscu. „Podczas naszych akcji do stoiska podchodziły osoby LGBTQ, dokonywały coming outów, otrzymywały od nas wsparcie”. Zdarza się też, że za sprawą tego impulsu lokalna społeczność queer mobilizuje się i sama zaczyna działać.

W ramach minigrantu Queer Tour odbędzie wyjazdy do kolejnych miejscowości, jeśli sytuacja popandemiczna na to pozwoli. Obecnie grupa organizuje akcję wysyłki Tęczowych Listów. Są to darmowe przesyłki z materiałami edukacyjnymi i promocyjnymi (książka “Od A do Z o LGBTQIAP”, komiks o transpłciowości oraz piny i wlepki) do osób queer i sojuszniczych w całej Polsce.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Queer Tour

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw