Prze-Sącz

Nowy Sącz

„Prze-Sącz powstał jako kontrnarracja, próba przesączenia wydarzeń przez wartości i poglądy inne niż te dominujące w naszym mieście”

Prze-Sącz to hobbystyczny zespół redakcyjny, którego obecny skład wyłonił się po Czarnych Protestach. Działaczki z Nowego Sącza, zainspirowane poruszeniem aktywistycznym w mieście, które wydawało im się bierne, założyły bloga o tematyce społeczno-politycznej. Zależy im, by tworzyć inną niż dominująca narrację społeczną – „przesączyć” wydarzenia przez inne niż katolicko-narodowe wartości i poglądy. Basia, Anka, Zuza i Aga chcą, by więcej kobiet angażowało się w sprawy publiczne, bo obecnie w ruchach wyraźnie dominują mężczyźni, a osoby, które zaczynają działać, szybko się zniechęcają lub wyjeżdżają. Nowy, lokalny ruch feministyczny potrzebuje zastrzyku wsparcia: „w tym regionie, poza powszechnym wychowaniem dziewcząt do grzeczności i braku wiary w siebie, dochodzi kulturowo zakorzenione przekonanie, że aktywizm jest w istocie wichrzycielstwem”, zauważają dziewczyny.

Kolaż zdjęć trzech osób i jednego rysunku konia, w centrum logo bloga Przesącz

 

Międzypokoleniowa szkoła aktywizmu

W ramach minigrantu grupa miała zamiar zaprosić kobiety z Nowego Sącza oraz okolicznych miejscowości do udziału w cyklu warsztatów aktywistycznych (np. jak zorganizować manifestację, uzyskać informację publiczną czy zebrać podpisy pod petycją). Zależało im, żeby wśród znalazły się zarówno osoby młode, jak i seniorki. Ze względu na pandemię nie wszystko się udało – trudno był zrekrutować starsze uczestniczki, dlatego z pięciu planowanych spotkań odbyły się dwa. Pierwszy warsztaty z prawniczką dotyczył narzędzi działania w sferze publicznej, stosowania ich zgodnie z przepisami i możliwości wywierania nacisku na władze samorządowe oraz centralne. Drugi poświęcony był współpracy z mediami, nagłaśnianiu działań aktywistycznych.

Mimo trudności zespół Prze-Sącza planuje organizację podobnego działania w przyszłości, w spokojniejszym czasie. Dziewczyny chciałyby zmienić taktykę: najpierw znaleźć chętne osoby, i wspólnie z nimi uzgodnić potrzeby oraz program warsztatów. Mają też nadzieję, że ich działanie przyniesie zmianę w dalszej perspektywie. „Najważniejsze było dla nas nawiązanie relacji z młodszymi aktywistkami, dzięki czemu łatwiej nam dziś coś organizować. Pojawiły się też nowe pomysły, które może zaowocują w przyszłości współpracą przy naszym blogu”.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki: Prze-Sącz

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw