Prze-Sącz

Nowy Sącz

„Prze-Sącz powstał jako kontrnarracja, próba przesączenia wydarzeń przez wartości i poglądy inne niż te dominujące w naszym mieście”

Prze-Sącz to hobbystyczny zespół redakcyjny, którego obecny skład wyłonił się po Czarnych Protestach. Działaczki z Nowego Sącza, zainspirowane poruszeniem aktywistycznym w mieście, które wydawało im się bierne, założyły bloga o tematyce społeczno-politycznej. Zależy im, by tworzyć inną niż dominująca narrację społeczną – „przesączyć” wydarzenia przez inne niż katolicko-narodowe wartości i poglądy. Basia, Anka, Zuza i Aga chcą, by więcej kobiet angażowało się w sprawy publiczne, bo obecnie w ruchach wyraźnie dominują mężczyźni, a osoby, które zaczynają działać, szybko się zniechęcają lub wyjeżdżają. Nowy, lokalny ruch feministyczny potrzebuje zastrzyku wsparcia: „w tym regionie, poza powszechnym wychowaniem dziewcząt do grzeczności i braku wiary w siebie, dochodzi kulturowo zakorzenione przekonanie, że aktywizm jest w istocie wichrzycielstwem”, zauważają dziewczyny.

Kolaż zdjęć trzech osób i jednego rysunku konia, w centrum logo bloga Przesącz

 

Międzypokoleniowa szkoła aktywizmu

W ramach minigrantu grupa zaprosi kobiety z Nowego Sącza oraz okolicznych miejscowości do udziału w cyklu warsztatów aktywistycznych. Wśród uczestniczek znajdą się zarówno osoby młode, jak i seniorki. Dowiedzą się m.in. jak zorganizować manifestację, uzyskać informację publiczną czy zebrać podpisy pod petycją. Ważne jest też wzmocnienie aktywistek przez zajęcia antydyskryminacyjne, psychologiczne, medialne i dotyczące wystąpień publicznych. Grupa spotka się z polityczkami i działaczkami z Małopolski oraz wybierze się na wycieczkę do sejmu lub sesję rady miasta. Na koniec powstanie też broszura zawierająca schematy postępowania ważne w kontekście sytuacji kobiet (np. przemoc, niechciana ciąża, kryzys psychiczny) oraz kontakty do organizacji lokalnych, z którymi można współpracować lub uzyskać od nich wsparcie.

Po co to wszystko? Dziewczyny podkreślają, że nie mają zamiaru zobowiązywać do niczego uczestniczek, ale mają nadzieję, że choć kilka zdecyduje się na zrealizowanie wspólnego przedsięwzięcia. Myślą też, że być może dzięki minigrantowi ich grono redaktorskie poszerzy się o nowe aktywistki. A jeśli choć jedna kobieta poczuje się dzięki projektowi silniejsza – to znaczy, że było warto!

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki: Prze-Sącz

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw