Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Perły Lublin


Lublin

Kopiemy piłkę na własnych zasadach

Perły Lublin skrzyknęły się przez internet kilka lat temu, szukając w Lublinie miejsca, gdzie kobiety mogłyby w bezpiecznej przestrzeni, bez uprzedzeń, pograć w piłkę nożną. Część z nich przyjechała do Lublina na studia z mniejszych miejscowości, gdzie dziewczynki i kobiety nie miały możliwości trenowania piłki nożnej.  Szybko okazało się, że w stolicy województwa wcale nie jest lepiej. “Wszystkie lokalne drużyny kobiece zarządzane były przez mężczyzn, a miejskie „ogólnodostępne” boiska okupowali faceci w zdecydowanej większości patrzący na nas z góry, przy próbach skorzystania z boiska. Dlatego na zasadzie DIY postanowiłyśmy same stworzyć bezpieczną przestrzeń dla wszystkich kobiet chcących kopać piłkę bez względu na wiek, umiejętności i orientację seksualną”. Początkowo grupę tworzyły w większości studentki, ale szybko do Pereł zaczęły dołączać kobiety w różnym wieku – i starsze, i młodsze. Od tego czasu Perły zorganizowały dziesiątki wydarzeń promujących piłkę kobiecą, m. in. „Mecz Antydyskryminacyjny”. Perły Lublin, jako jedyny polski klub piłkarski założony przez kobiety i zarządzany w ogromnej większości przez kobiety, już od trzech sezonów uczestniczą w rozgrywkach ligowych w strukturach PZPN.

 

trzy piłkarki cieszą sie z gola

 

Boiska dla dziewczynek!

Do Pereł zaczęły dołączać dziewczynki, uczennice lubelskich podstawówek i od niedawna w klubie gra drużyna najmłodszych Perełek. To właśnie dla nich oraz ich koleżanek z różnych lubelskich szkół, Stowarzyszenie Perły Lublin zorganizowało turniej piłki nożnej. W wydarzeniu, które odbyło się na jednym z Orlików, wzięło udział kilkanaście dziewczyńskich drużyn piłkarskich. To był czas zdrowej rywalizacji, kibicowania, wielu goli, współpracy i dobrej zabawy. Najlepsze zespoły dostały medale i puchary, a wyróżniające się piłkarki – nagrody specjalne.

 

dwie piłkarki walczą o piłkę podczas meczu

 

“Jeśli zapewni się kobietom takie same warunki do rozwoju w dowolnej dziedzinie jak mężczyznom, to nie ma przeszkód, abyśmy osiągały tak samo dobre wyniki jak oni. Chcemy pokazać młodym kobietom na przykładzie bardzo popularnej w naszym kraju piłki nożnej, że tradycyjny podział na role męskie i żeńskie nie istnieje i tylko od nich zależy co mogą robić. Bardzo chcemy przyczynić się do tego, by uczennice lubelskich szkół wyrosły na świadome kobiety niemające kompleksów wobec rówieśników płci męskiej” – mówią Perły.

Piłkarka dostaje dyplom z pucharem za udział w meczu, w tle inne piłkarki i boisko

 

Kwota dotacji: 4400,00 zł

Zdjęcia: Emilia Oksentowicz