Opiekunki Dębaku

Warszawa/ Podkowa Leśna

„Kobiety, z którymi mamy kontakt, mówią wprost, że bezczynność w ośrodku je wykańcza. Nie wiedzą, jak długo potrwają procedury uchodźcze. Z kolei kobiety, którym udało się opuścić Dębak potrzebują spotkań i integracji.”

O grupie

„Opiekunki Dębaku” to grupa kobiet wspierających uchodźczynie oczekujące na decyzję o pozwoleniu na pobyt. Część z nich przebywa w ośrodku w Dębaku (Podkowa Leśna) i innych ośrodkach, a część opuściła już ośrodek i rozpoczęła samodzielne życie poza nim. Wsparcie polega m.in. na dostarczaniu wyprawek, jedzenia i środków higieny, a także na organizowaniu konsultacji lekarskich, prawnych lub znalezienia pracy i mieszkania po opuszczeniu ośrodka.

„Chcemy poprawić samopoczucie kobiet z ośrodka, wypełnić czas aktywnością, która je rozrusza, nakarmi, pozwoli poczuć się razem i wspólnie coś stworzyć”

Kolaż pięciu portretów kobiet

O działaniu

Kolektyw zorganizuje serię spotkań aktywizujących i podtrzymujących na duchu, adresowanych do zarówno do kobiet, które niedawno opuściły ośrodek, jak i do tych, które jeszcze w nim przebywają.

W ramach warsztatów uczestniczki podzielą się swoimi umiejętnościami (majsterkowymi, artystycznymi, kulinarnymi, masażowymi). Oprócz wsparcia psychologicznego, integracji i aktywizacji spotkania mają też pomóc uczestniczkom znaleźć sposoby na potencjalną pracę zarobkową po opuszczeniu ośrodka czy uzyskaniu pozwolenia na pracę.

Kwota grantu: 4 800 zł
Fot. z materiałów własnych grupy

 

kontakt@femfund.pl  |  tel. 531 715 904  |  Wspólna 61/102, 00-687 Warszawa
NIP: 5272834934  |  KRS: 0000714824

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki | Projekt graficzny: Marianna Wybieralska | Zdjęcia: .kolektyw