Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Lato Buntowniczek


Zielona Góra

Są grupą kobiet, których ścieżki zeszły się na polu edukacji wolnościowej i demokratycznej. Połączyła je troska o los kobiet i dziewczynek w Polsce. Jak same przyznają, stereotypy płciowe, stygmatyzacja, kiepski dostęp do rzetelnej wiedzy o seksualności i dojrzewaniu oraz brak wsparcia odbiły się na ich życiu. Każda z nich ma za sobą długi proces dążenia do poznawania siebie i samoakceptacji. Bliskie są im idee siostrzeństwa, równości, destygmatyzacji menstruacji i kobiecej seksualności, przeciwdziałanie stereotypom płciowym i kulturze gwałtu oraz Porozumienie Bez Przemocy.

Działaczka przy tworzeniu prezentacji z osiągnięciami i planami grupy na zjeździe grantobiorczyń Funduszu Feministycznego w Osiecku.Buntowniczki chcą działać

Czują ogromną niezgodę na działania władzy, która jawnie ingeruje w seksualność kobiet i osób oraz dokonuje zamachu na ich wolność i prawa, która demonizuje edukację seksualną, a – ustami Ministra Edukacji – mówi o konieczności odchudzania dziewczynek, konserwując stereotypy płciowe i uprzedzenia. „Wszechobecna obsesja piękna, kultura kreująca wizerunek kobiety przede wszystkim jako obiektu seksualnego, kładąca nacisk na wygląd kobiet, a tym samym służąca ich uprzedmiotowieniu, mają zatrważający wpływ na percepcję i zdrowie nastolatek” – piszą we wniosku. Tę niezgodę chcą przerodzić w działanie. Chcą wspierać młode dziewczyny w odkrywaniu ich wewnętrznej mocy, wzmacnianiu poczucia własnej wartości, budowaniu pozytywnego obrazu ciała i dobrej z nim relacji, rozwijaniu empatii i łagodności dla samej siebie. Pragną, by świadomość młodych osób nt. dojrzewania i menstruacji rosła.

Uchwycony proces tworzenia prezentacji, wspólna praca twórcza, wycinanki z papieru.Warsztaty Mocy dla nastolatek

Wpadły na pomysł organizacji Warsztatów Mocy dla nastolatek, by wspierać dziewczyny w dostrzeganiu ich wewnętrznej siły. Warsztaty przeprowadzą w formie hybrydowej – częściowo stacjonarnie, w większości – online, aby z oferty mogły skorzystać nastolatki z całej Polski. Spotkania będą się opierać na takich ideach jak: ciałopozytywność, miesiączkopozytywność, Porozumienie Bez Przemocy, mindfulness. Spotkania przygotują w oparciu o wiedzę naukową o dojrzewaniu oraz psychologię rozwojową. „Wierzymy, że nasze działania przyczynią się do budowania poczucia własnej wartości, kompetencji i sprawczości, oraz że pokażą dziewczynkom, jak ogromną siłę mogą czerpać z własnej kobiecości oraz wesprą w ścieżce do indywidualnego odkrywania siebie” – deklarują Buntowniczki.

Trzy radosne działaczki grupy Lato Buntowniczek spacerują w lesie.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Fot. Materiały własne grupy
Fot. Emilia Oksentowicz / .kolektyw