Kolorowi Ratownicy

Kielce

Marsze równości – radosne i bezpieczne

Kolorowi Ratownicy to nieformalna grupa osób, które łączy pasja do ratownictwa. Udzielają pierwszej pomocy podczas marszów równości w Polsce. Chęć skorzystania z ich wsparcia w 2020 roku zdeklarowało już kilka miast, m.in. Lublin, Olsztyn, Opole, Kielce Białystok czy Rzeszów.

Grupa powstała w odpowiedzi na przemocowe wydarzenia, które miały miejsce podczas Marszu Równości w Białymstoku w 2019 roku. Kolorowi Ratownicy postanowili wykorzystać swoje doświadczenie w ratownictwie specjalistycznym, by zapewnić bezpieczeństwo i dostęp do pomocy przedmedycznej osobom uczestniczącym w marszach. Robią to wolontariacko, wiedząc, jak wysokie mogą być koszty tego rodzaju zabezpieczenia dla organizatorów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Prowadzą też szkolenia wolontariuszy i wolontariuszek oraz pomagają w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych.

Trzy uśmiechnięte, obejmujące się osoby na tle budynku, w odzieży ratowniczej

W ich działaniu chodzi o coś więcej niż o techniczne wsparcie organizatorów i organizatorek: „naszym działaniem chcemy pokazać, że osoby nieheteronormatywne, które działają w grupie, nie są ideologią, ale ludźmi, którzy w dodatku pomagają wszystkim innym bez wyjątku, często ryzykując własnym życiem” – mówią.

Dwie osoby ubrane w odzież ratowniczą, w tle manifestacja, tęczowe flagi

 

„Naszym marzeniem jest mieć stuprocentową pewność, że mamy potrzeby sprzęt, a jednocześnie – nie musieć go użyć”

W ramach minigrantu grupa chce doposażyć apteczki medyczne i kupić radiotelefony, z których korzysta podczas marszów. Jak mówią, w idealnym świecie ten sprzęt byłby potrzebny jedynie do drobnych skaleczeń – ale doświadczenie uczy czego innego. Chcą być jednak przygotowani na każdą sytuację. Kolorowi Ratownicy przeprowadzą też kampanię informacyjną dla osób będących w związkach jednopłciowych o prawie do informacji na temat stanu zdrowia partnerki/partnera i stworzą 2000 kart ICE (kart bezpieczeństwa informujący ratowników, kogo powiadomić w razie nagłego wypadku) – część z nich będzie finansowana z minigrantu FemFundu.

 

Osoba stojąca tyłem, ubrana w odzież ratowniczą, w tle manifestacja, tęczowe flagi

 

Kwota dotacji: 3 200 zł

Autorki_rzy grafiki, zdjęć: Kolorowi Ratownicy (1, 2), Michał McFly Kucharski (3, 4)

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw