Koło Gospodyń Miejskich Brzeszczanki

Brzesko

Żeby głos kobiet był słyszalny

Koło Gospodyń Miejskich Brzeszczanki stawia sobie za cel, by głos kobiet w sprawach ważnych – zarówno lokalnie, jak i globalnie – był słyszalny. Iskrą zapalną do powstania grupy było wspólne zorganizowanie w Brzesku „Polki Niepodległej” – inicjatywy, która miała uczcić 100-lecie uzyskania prawa głosu przez Polki.

„Jesteśmy kobietami, które rozumieją wartość siły i znaczenie kobiet w społeczności – dlatego organizujemy się i jesteśmy obecne tam, gdzie głos kobiet powinien wybrzmieć”, podkreślają. Co miesiąc organizują Inspirujące Wtorki, podczas których omawiają i zachęcają do działania w obszarach takich jak zmiany klimatyczne, nowotwory, depresja, ekologia, nowe technologie. Współpracują z innymi organizacjami, m.in. kołami gospodyń wiejskich, bo wiedzą, że ważne jest wzajemne wsparcie.

Cztery uśmiechnięte kobiety w szarych fartuchach i w czerwonych opaskach na głowie, w rękach trzymają: wałek, spryskiwacz, patelnię, tablet

 

Lepszy start dla dziewczynek

Brzeszczanki nie chcą tylko reagować na to, co się dzieje – działają długofalowo. Jednym z ich priorytetów jest edukacja młodych kobiet, zwłaszcza z rodzin dysfunkcyjnych, by umożliwić im lepszy start i pomóc w zbudowaniu poczucia własnej wartości. „Chcemy uwolnić potencjał drzemiący w nas kobietach i w naszych córkach, żebyśmy mogły żyć w zgodzie z sobą i realizować swoje marzenia”, mówią Brzeszczanki.

W ramach minigrantu Funduszu Feministycznego Koło ufundowało kursy programowania dla 5 dziewczynek w wieku szkolnym (7-14 lat), których rodziny nie mogłyby same opłacić takiego działania. Na efekty grantu nie trzeba było długo czekać. Iza, jedna z uczestniczek, napisała tak: „Z początku wydawało mi się to bardzo trudne, jednak kiedy już zobaczyłam, jak to naprawdę wygląda, to jest to proste. (…) Jestem w 7. klasie i przede mną już niedługo wybór szkoły średniej. Dzięki tym dodatkowym zajęciom wiem na pewno, że chce dalej rozwijać swoje zainteresowanie informatyką i wybiorę klasę o takim właśnie profilu. W ubiegłym roku szkolnym prowadziłam prezentacje on-line dla mojej klasy, podczas której dzieliłam się moją nową pasją. Dotąd myślałam, że programistami mogą być tylko chłopcy, ale teraz już wiem, że ja też dam radę”.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Krzysztof Flesz

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw