Koło Gospodyń Miejskich Brzeszczanki

Brzesko

Żeby głos kobiet był słyszalny

Koło Gospodyń Miejskich Brzeszczanki stawia sobie za cel, by głos kobiet w sprawach ważnych – zarówno lokalnie, jak i globalnie – był słyszalny. Iskrą zapalną do powstania grupy było wspólne zorganizowanie w Brzesku „Polki Niepodległej” – inicjatywy, która miała uczcić 100-lecie uzyskania prawa głosu przez Polki.

„Jesteśmy kobietami, które rozumieją wartość siły i znaczenie kobiet w społeczności – dlatego organizujemy się i jesteśmy obecne tam, gdzie głos kobiet powinien wybrzmieć”, podkreślają. Co miesiąc organizują Inspirujące Wtorki, podczas których omawiają i zachęcają do działania w obszarach takich jak zmiany klimatyczne, nowotwory, depresja, ekologia, nowe technologie. Współpracują z innymi organizacjami, m.in. kołami gospodyń wiejskich, bo wiedzą, że ważne jest wzajemne wsparcie.

Cztery uśmiechnięte kobiety w szarych fartuchach i w czerwonych opaskach na głowie, w rękach trzymają: wałek, spryskiwacz, patelnię, tablet

 

Lepszy start dla dziewczynek

Brzeszczanki nie chcą tylko reagować na to, co się dzieje – chcą działać długofalowo. Jednym z ich priorytetów jest edukacja młodych kobiet, zwłaszcza z rodzin dysfunkcyjnych, by umożliwić im lepszy start i pomóc w zbudowaniu poczucia własnej wartości. „Chcemy uwolnić potencjał drzemiący w nas kobietach i w naszych córkach, żebyśmy mogły żyć w zgodzie z sobą i realizować swoje marzenia”, mówią Brzeszczanki.

W ramach minigrantu Funduszu Feministycznego Koło zamierza ufundować kursy programowania dla co najmniej 5 dziewczynek w wieku szkolnym (7-14 lat), których rodziny nie mogłyby same opłacić takiego działania. Brzeszczanki znają kontekst lokalny i mają wiedzę, która pomoże im dotrzeć do właściwych rodzin oraz zbudować wzajemne zaufanie. Dodatkowo marzą o tym, by objąć działaniem większą liczbę dziewczynek – ok. 10-15 osób, dlatego planują uruchomić zbiórkę publiczną. „Mamy nadzieję, że dzięki temu wsparciu dziewczynki będą silniejsze, będą znały swoją wartość i nie dadzą sobie wmówić, że są w czymś gorsze”, mówi grupa.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Krzysztof Flesz

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw