Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kolektyw Złote Rączki


Hafciarski aktywizm

Kolektyw prowadzi Szkołę Haftu Dla Pań i Panów Złote Rączki oraz zajmuje się hafciarskim aktywizmem – upowszechnianiem technik hafciarskich, uczeniem początkujących hafciarzy i hafciarek, wspólnym haftowaniem transparentów podczas Haftów Okupacyjnych. “Pokazujemy, że haftować może każda osoba a haftowanie może być działaniem rewolucyjnym” – deklaruje kolektyw.

osoby z haftowozem w parku

Złote Rączki zaczęły swoją działalność od haftu okupacyjnego podczas Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Krakowie. W wyniku tej hafciarsko-aktywistycznej akcji powstał ośmiometrowy transparent „Myślę, Czuję, Decyduję”, w którego produkcji partycypowało ponad siedemdziesiąt osób. Transparent znalazł się na czele Milczącego Przemarszu w czasie Czarnego Protestu, który przeszedł ulicami Krakowa. Od tamtego czasu podczas licznych akcji hafciarsko-aktywistycznych powstały kolejne transparenty, które są zabierane na Marsz Równości czy Manify.

Obalamy patriarchat na krakowskich Plantach

Kolektyw zaprojektował i zbudował ‘Haftowóz’, czyli mobilne stanowisko do haftowania w plenerze, podczas feministycznych manifestacji, happeningów oraz wszędzie tam, gdzie zdołają nim dojechać. W Haftowozie są wszystkie potrzebne narzędzia i sprzęty: tamborki, igły, kalki, nici, kordonki, materiały itp.

osoby spacerują z haftowozem po mieście

Jeszcze na etapie planowania Złote Rączki deklarowały: “Skonstruowanie tego pojazdu umożliwi nam wyjście z naszymi działaniami w przestrzeń publiczną, co sprawi, że nie tylko haftowanie nasze stanie się bardziej zauważalne, ale też zdecydowanie większa liczba osób będzie mogła zetknąć się z tematami, które poruszamy. Wehikuł będzie wspierał ideę rzemiosłowizmu, która jest połączeniem rzemiosła i aktywizmu.”

Kwota dotacji: 4 400,00 zł

Fot. Kolektyw Złote Rączki