Kolektyw Złote Rączki

Kraków

Hafciarski aktywizm

Kolektyw prowadzi Szkołę Haftu Dla Pań i Panów Złote Rączki oraz zajmuje się hafciarskim aktywizmem – upowszechnianiem technik hafciarskich, uczeniem początkujących hafciarzy i hafciarek, wspólnym haftowaniem transparentów podczas Haftów Okupacyjnych. “Pokazujemy, że haftować może każda osoba a haftowanie może być działaniem rewolucyjnym” – deklaruje kolektyw.

Złote Rączki zaczęły swoją działalność od haftu okupacyjnego podczas Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Krakowie. W wyniku tej hafciarsko-aktywistycznej akcji powstał ośmiometrowy transparent „Myślę, Czuję, Decyduję”, w którego produkcji partycypowało ponad siedemdziesiąt osób. Transparent znalazł się na czele Milczącego Przemarszu w czasie Czarnego Protestu, który przeszedł ulicami Krakowa. Od tamtego czasu podczas licznych akcji hafciarsko-aktywistycznych powstały kolejne transparenty, które są zabierane na Marsz Równości czy Manify.

Obalamy patriarchat na krakowskich Plantach

Kolektyw zaprojektował i zbudował ‘Haftowóz’, czyli mobilne stanowisko do haftowania w plenerze, podczas feministycznych manifestacji, happeningów oraz wszędzie tam, gdzie zdołają nim dojechać. W Haftowozie są wszystkie potrzebne narzędzia i sprzęty: tamborki, igły, kalki, nici, kordonki, materiały itp.

Jeszcze na etapie planowania Złote Rączki deklarowały: “Skonstruowanie tego pojazdu umożliwi nam wyjście z naszymi działaniami w przestrzeń publiczną, co sprawi, że nie tylko haftowanie nasze stanie się bardziej zauważalne, ale też zdecydowanie większa liczba osób będzie mogła zetknąć się z tematami, które poruszamy. Wehikuł będzie wspierał ideę rzemiosłowizmu, która jest połączeniem rzemiosła i aktywizmu.”

Kwota dotacji: 4 400,00 zł

Fot. Kolektyw Złote Rączki

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw