Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kolektyw „W kobietach siła”


Kobiety są ważne!

Kolektyw to trzy kobiety, które mówią o sobie, że pochodzą z Polski wschodniej. Grupa zawiązała się spontanicznie z potrzeby wsparcia kobiet po przejściach, z doświadczeniem przemocy lub współuzależnienia.

Według policyjnych statystyk ok. 88% osób doświadczających przemocy domowej to kobiety. Jak wynika z raportu Agencji Praw Podstawowych UE (2015), co najmniej 1 z 5 kobiet doświadczyła przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony obecnego lub byłego partnera. Osoby te często zostają bez wsparcia w najbliższym otoczeniu. Członkinie kolektywu – wśród których są kobiety z doświadczeniem przemocy – złości przymykanie oczu na problem i chcą to zmienić. „Wiemy, z czym muszą mierzyć się kobiety i jakiego rodzaju problemów doświadczają. Wiemy, jak można pobudzić je do działania, dać im impuls do zmiany życia, pokazać (…) że kobieta nie musi tkwić w toksycznych relacjach, pokazać że jest WAŻNA!”, podkreślają Alicja, Beata i Anna.

Grafika: czarny odcisk dłoni na szarym tle, napis: KOLEKTYW W KOBIETACH SIŁA

 

Mały krok do wielkiej zmiany – warsztaty wzmacniające

W ramach minigrantu Kolektyw zaprosił osoby, które mają doświadczenie przemocy fizycznej i psychicznej bądź należą do osób współuzależnionych, na warsztaty wzmacniające z powiatu chełmskiego. Uczestniczki wzięły udział w zajęciach relaksacyjno-sportowych (joga, spotkanie z fizjoterapeutą) oraz z emisji głosu. Odbyły się też warsztaty taneczne czy spotkania z kosmetyczką.

Ze względu na pandemię trudno było zachęcić do udziału potencjalne uczestniczki – ostatecznie w warsztatach wzięło udział 6 osób. „Warsztaty pokazały nam, że nie tak łatwo jest dotrzeć do kobiet, które doświadczają przemocy. Wiemy już, że musimy wcześniej jeszcze bardziej zadbać o ich zaufanie, aby mogły w przyszłości brać udział w takich spotkaniach”, zauważyła grupa. „Wiemy, iż dwudniowe warsztaty nie rozwiążą wszystkich problemów, ale wierzymy, że mały krok przyczyni się do wielkiej zmiany”, mówi Kolektyw.

 

Kwota dotacji: 4 050 zł

Autorka grafiki: Kolektyw „W kobietach siła”