Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

Kolektyw Chemia


Warszawa

„Nasz kolektyw w szczególnym stopniu skupia się na przeciwdziałaniu przemocy: odurzeniom i przemocy seksualnej, której mogą doświadczyć osoby po otruciu substancjami”

O grupie

Kolektyw Chemia zajmuje się budowaniem świadomości i edukowaniem osób wokół tzw. „pigułki gwałtu” – jej działania, objawów zatrucia, potencjalnie ryzykownych sytuacji. Składa się z pięciu osób (Marii, Heli, Matisia, Patrycji i Martyny) stanowiących rdzeń grupy oraz ponad 40 osób wolontariackich z całej Polski. Korzysta także ze wsparcia naukowego w dziedzinie chemii czy toksykologii, stale edukując się w zakresie technicznego działania substancji psychoaktywnych.

Marzeniem kolektywu jest rozszerzenie działalności edukacyjnej na inne kraje Europy, ale w tym roku ich celem jest kontynuacja akcji plakatowej oraz naklejkowej (z kodami QR), w Polsce w trzech językach. Chemia chce też dawać realne wsparcie oraz być finansowym zapleczem dla osób w momencie kryzysu.

„Zależy nam na dostępności do informacji i badań oraz stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się historiami z doświadczeniem zatrucia/ przemocy – a ich powszechność jest przerażająca”

Kolaż portretów kobiet z kolektywu

O działaniu

W ramach MiniGrantu Chemia chce kontynuować swoją pracę edukacyjną i „świadomościową”. Wydrukują i rozdystrybuują plakaty w trzech językach – nowością będą wersje w języku angielskim i ukraińskim – oraz naklejki z kodem QR, przekierowującym do treści edukacyjnych. Przygotowane zostaną broszury informacyjne, adresowane do osób barmańskich i kelnerskich, z najważniejszymi informacjami dotyczącymi objawów zatrucia i postępowania w tej sytuacji. Członkinie kolektywu opracują także materiały dydaktyczne dla osób uczniowskich, wspierające warsztaty i prezentacje w szkołach średnich.

Kwota grantu: 4 900 zł
Fot. z materiałów własnych grupy