K*AP Family – Kobieca* Akademia Piłkarska

Warszawa

Coś więcej niż piłka

Kobieca* Akademia Piłkarska to grupa osób, które połączyła piłka nożna. Organizują otwarte treningi i mecze piłki nożnej dla kobiet oraz osób niebinarnych, transpłciowych i queer. W grupie są osoby o różnych, często trudnych doświadczeniach. „Większość osób przychodzi na nasze treningi i mecze jak na spotkania grupy wsparcia. K*AP Family to bezpieczna przestrzeń, w której dzięki wspólnemu uprawianiu sportu, kobiety* mogą poczuć się częścią społeczności”, mówią piłkarki*.

„Nie chcemy zamazać gwiazdki i wrócić do szafy”

W Polsce kobiety* mają ograniczony dostęp do świata futbolu: brakuje im pieniędzy lub czasu, krępują się zacząć od zera, wstydzą się swojego ciała. Inkluzywność K*AP nie ułatwia im szukania funduszy: „Łatwiej znaleźć sponsora, jeżeli przemilcza się fakt, że projekt skierowany jest też do osób LGBTQIA+. Nie chcemy tego robić, nie chcemy wrócić do szafy”, podkreśla K*AP.

Grupa osób grających w piłkę nożną na hali sportowej, osoby sa w ruchu

Piłkarki* chcą dać innym kobietom* możliwość grania w piłkę, bo dzięki niej zyskują pewność siebie, uczą się akceptować swoje ciała, mają frajdę z bycia razem. Uważają za niesprawiedliwie, że tak silne narzędzie budowania siebie jest zarezerwowane dla cis-hetero-mężczyzn. „Chcemy móc pograć w piłkę w luźnej i wspierającej atmosferze, a w szatni pośmiać się i umówić się na spotkanie lub wspólny udział w manifestacji”, mówią.

Grupa osób w różnych strojach sportowych na tle bramki piłkarskiej, w hali. Osoby trzyają napis "Od mojego ciała wara"

Kobiety* na boiska!

W ramach minigrantu Akademia zorganizuje cykl bezpłatnych, otwartych treningów piłki nożnej. Wynajem hali sprawi, że uczestniczki nie będą musiały się mierzyć z szydzącą z nich publicznością (co zdarza się na darmowych boiskach) oraz będą miały komfort przebierania się w szatni. Piłkarkom* zależy, by było to miejsce otwarte dla osób mówiących w innych językach, Głuchych, początkujących i doświadczonych, w każdym wieku. Z minigrantu dofinansują też wyjazdy na zagraniczne turnieje dla niektórych członkiń*.

K*AP ma nadzieję, że ich działania będą inspiracją dla kobiet* w całej Polsce.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Emilia Oksentowicz/ .kolektyw

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw