Pomiń nawigację Przejdź do sekcji stopka"
zmień język
change language
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
kontakt@femfund.pl
wspieram@femfund.pl
granty@femfund.pl
531 715 904
736 060 436
ul. Wspólna 61/102
00-687 Warszawa
5272834934 0000714824 369316852
Logo Funduszu Feministycznego
Fundusz Feministyczny

K*AP Family – Kobieca* Akademia Piłkarska


Coś więcej niż piłka

Kobieca* Akademia Piłkarska to grupa osób, które połączyła piłka nożna. Organizują otwarte treningi i mecze piłki nożnej dla kobiet oraz osób niebinarnych, transpłciowych i queer. W grupie są osoby o różnych, często trudnych doświadczeniach. „Większość osób przychodzi na nasze treningi i mecze jak na spotkania grupy wsparcia. K*AP Family to bezpieczna przestrzeń, w której dzięki wspólnemu uprawianiu sportu, kobiety* mogą poczuć się częścią społeczności”, mówią piłkarki*.

 

„Nie chcemy zamazać gwiazdki i wrócić do szafy”

W Polsce kobiety* mają ograniczony dostęp do świata futbolu: brakuje im pieniędzy lub czasu, krępują się zacząć od zera. Inkluzywność K*AP nie ułatwia im szukania funduszy: „Łatwiej znaleźć sponsora, jeżeli przemilcza się fakt, że projekt skierowany jest też do osób LGBTQIA+. Nie chcemy tego robić, nie chcemy wrócić do szafy”, podkreśla K*AP.

Grupa osób grających w piłkę nożną na hali sportowej, osoby są w ruchu.

 

Piłkarki* chcą dać innym kobietom* możliwość grania w piłkę, bo dzięki niej zyskują pewność siebie, uczą się akceptować swoje ciała, mają frajdę z bycia razem. Uważają za niesprawiedliwie, że tak silne narzędzie budowania siebie jest zarezerwowane dla cis-hetero-mężczyzn. „Chcemy móc pograć w piłkę w luźnej i wspierającej atmosferze, a w szatni pośmiać się i umówić się na spotkanie lub wspólny udział w manifestacji”, mówią.

Grupa osób w różnych strojach sportowych na tle bramki piłkarskiej, w hali. Osoby trzymają napis „Od mojego ciała wara”.

 

Kobiety* na boiska!

W ramach minigrantu Akademia zorganizowała cykl 10 bezpłatnych, otwartych treningów piłki nożnej na hali sportowej. Piłkarki* starały się, by było to miejsce otwarte dla osób mówiących w innych językach, Głuchych, początkujących i doświadczonych, w każdym wieku; udało im się zaprosić na trening m.in. uchodźczynie z podwarszawskiego ośrodka w Dębaku.

Grupa wyjechała też na Queer Futbol w Zamościu i Turniej Mikołajkowy w Lublinie. „Oba wyjazdy wzbogaciły wzmocniły nas jako grupę, zainspirowały nas do dalszych planów”, mówi drużyna. „Najważniejsza w tej pracy była świadomość, że wszystko robimy razem i każda osoba robi tyle, ile może. Dało nam to poczucie wspólnoty i wsparcia, a także zaspokojenie potrzeby akceptacji, realizowania się jako piłkarki i organizatorki”, dodają.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Emilia Oksentowicz/ .kolektyw