Grupa Odważnych Dziewczyn z Wałbrzycha

Wałbrzych

„Boli nas to, jak traktowane są dziewczyny”

Na co dzień chodzą do liceum, działają jako wolontariuszki w Wałbrzychu i spotykają się w trójkę po szkole, bo lubią spędzać ze sobą czas. Rozmawiają o tym, co je cieszy, ale też o tym, co je wkurza. „Czujemy się nieco zagubione w dzisiejszym świecie. Wiemy, że nasze rówieśniczki też tak czują. Często zostają same z problemami, nie mają nawet gdzie udać się i zapytać – nie wszyscy rodzice i nauczyciele chcą lub potrafią rozmawiać na tematy związane z równością i prawami kobiet. O wielu rzeczach nie wypada mówić. To nas boli i nie zgadzamy się z tym”, mówią Odważne Dziewczyny.

Grupa ok. 10 dziewczyn na tle drewnianego okna. Dziewczyny obejmują się i śmieją, patrząc w obiektyw

 

Rozruszać feministycznie Wałbrzych

Dziewczyny chcą reagować na to, co budzi ich niezgodę – potrzebują jednak wsparcia. „Chcemy działać, ale czasem jest w nas strach i brakuje nam poczucia, że mamy przy sobie kogoś, kto nam w trudniejszej sytuacji pomoże”, mówią. Marzą, by takie oparcie stworzyć dla siebie samych – by w ich otoczeniu zawiązała się grupa młodych dziewczyn pomagających sobie różnych trudnych sytuacjach. Oraz by rozruszać aktywistyczno-feministycznie Wałbrzych, bo jak zauważają, takich działań z prawdziwego zdarzenia brakuje w ich mieście.

Grupa dziewczyn/kobiet w kręgu na drewnianej podłodze

Bez Granic dla Dziewczyn

W ramach minigrantu Odważne Dziewczyny przeprowadzą projekt „Bez Granic dla Dziewczyn”: wspólnie z 10 dziewczynami pojadą na spotkanie z aktywistkami feministycznymi do Wrocławia lub Warszawy oraz zorganizują dla grupy dziewczyn wyjazd aktywistyczno-integracyjny, na którym dowiedzą się więcej o prawach kobiet. Planują dalej dzielić się tą wiedzą z rówieśniczkami– zorganizują warsztaty w szkołach oraz pokazy filmów w ośrodku kultury, które nagłośnią ich inicjatywę.

Odważne Dziewczyny wierzą, że uczestniczki staną się ambasadorkami zdobytej wiedzy. Przyznają też, że projekt to kropka w morzu potrzeb – ale kropla, która drąży skałę. „Budujemy sieć odważnych dziewczyn, które będą ją tworzyć dalej i mamy nadzieję, że dzięki temu powstanie społeczność odważnych osób, które angażują się w ważne sprawy i aktywnie działają”.

Dwie dziewczyny na progu wiejskiego domu, pies

Kwota dotacji: 4 400 zł
Fot.: Agata Kubis/ .kolektyw

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw