GRRRLZ GET LOUD

Lublin

Nowa, dziewczyńsko-queerowa przestrzeń twórcza w Lublinie

GRRRLZ GET LOUD to lubelski projekt społeczno-artystyczny, którego trzonem są Weronka, Asia, Marta i Szymon (Simona Kozi Drag). Wspólnie organizują wydarzenia twórcze z udziałem kobiet i osób niebinarnych – artystek, pisarek, aktywistek i animatorek kultury.

GGL powstało, by przełamywać ograniczenia stawiane przed twórczyniami i organizatorkami na scenie niezależnej. „W zmaskulinizowanym środowisku muzycznym potencjał kobiet jest nieustannie pomijany, a ich działalność uważana za kontrowersyjną, infantylizowana lub wyszydzana”, mówią autorki pomysłu. Tworzą więc własną, otwartą przestrzeń, w której mogą wybrzmieć głosy i formy ekspresji marginalizowane w tzw. mainstreamie. Do tej pory GGL zorganizowały koncerty, na których zagrały m.in. Siksa, Hanako i Moira, spotkania autorskie z Alex Freiheit i Agatą Wnuk i projekcję filmu „Stabat Mater Dolorosa”. Od kilku miesięcy GGL działa również jak kolektyw didżejski!

Kilka osób stojących w rzędach w różnych pozach tanecznych

 

„Nie pozwolimy, by nasze miasto zostało zawłaszczone przez homofobiczną i transfobiczną narrację”

Teraz dziewczyny chciałaby zorganizować szczególną edycję cyklu pod hasłem Queerz Get Loud – interdyscyplinarny mikrofestiwal prezentujący zjawiska artystyczne z nurtu polskiej kultury queerowej. Ważnym punktem zaczepienia będzie dla festiwalu kontekst lubelski – zarówno zapomniane i wymazane ze społecznej pamięci osoby związane z miastem, jak i obecna atmosfera polityczna w Lublinie, nasycona nacjonalizmem i queerfobią. „Pomimo niesprzyjającego dyskursu politycznego nie pozwolimy aby Lublin został zawłaszczony przez homofobiczną i transfobiczną narrację. Za sprawą QGL chcemy pokazać, że nasze miasto wciąż może być miejscem wymiany myśli, poglądów i przestrzenią do prezentacji sztuki i działań spoza głównego nurtu” – mówi grupa.

Trzy osoby w kawiarni, w różnokolotowych strojach, w tle girlanda

Minigirant FemFundu przeznaczony zostanie na organizację festiwalu online, w ramach którego zaprezentowane zostaną zjawiska artystyczne z nurtu polskiej kultury queerowej. Kolektyw planuje m.in. projekcję filmową, set didżejski i pokazy realizacji performatywnych queerowych artystek i artystów. Powstanie też – we współpracy z Fundacją Camera Femina –specjalny odcinek „Podcastu, który włącza”, poświęcony polskiej kulturze queer i mniejszości LGBTQ+ w Polsce.

 

Kwota dotacji: 4 400 zł

Autorki grafiki: GRRRLZ GET LOUD

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw