Fundusz Solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz

Warszawa

Fundusz Solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz jest oddolnym, samopomocowym kolektywem zajmującym się wsparciem osób trans. Osoba patronacka kolektywu, Milo Mazurkiewicz, to transpłciowa, niebinarna osoba aktywistyczna, która w 2019 roku popełniła samobójstwo z powodu ogromnych trudności w dostępie do tranzycji. Według danych KPH osoby transpłciowe w Polsce są grupą najbardziej narażoną na samobójstwa.

„Działamy by wspomóc osoby, które z powodów ekonomicznych zmuszone są do przerywania / niepodejmowania tranzycji”

Fundusz Solidarnościowy działa, by do takich tragedii nie dochodziło – by osoby transpłciowe, w szczególności transkobiece, miały dostęp do godnej tranzycji. W Polsce niezbędne w tranzycji zabiegi, takie jak elektroliza czy depilacja, nie są w żaden sposób refundowane. „Wizyty u lekarzy i badania bywają refundowane, ale wiążą się z długotrwałym oczekiwaniem oraz gatekeepingiem – poniżającą koniecznością udowodnienia, że jest się naprawdę osobą transpłciową zgodną z wymysłem danego lekarza”, piszą osoby członkowskie kolektywu.

„Chcemy uchronić inne osoby transpłciowe przed tym, co same przeszłyśmy”

Osoby członkowskie kolektywu znają te problemy z pierwszej ręki i nie zgadzają się, by takiego traktowania doświadczały kolejne osoby trans. Dlatego regularnie organizują zrzutki, z których finansowane są pierwsze potrzeby związane z tranzycją. W dotychczasowych dwóch edycjach zbiórek Fundusz zebrał siłami społeczności ok. 45 tysięcy złotych.

W ramach minigrantu grupa chce usprawnić swoje kanały komunikacji: stworzyć stronę internetową, opłacić domenę oraz hosting. Zamierza też przekazać dużą część minigrantu na pomoc osobom w ramach kolejnej, trzeciej edycji solidarnościowego wsparcia.

Kwota minigrantu: 4 400 zł

Grafiki: mat. własne grupy

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 530 116 068                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw