Fundacja PasjoDzielnia

Wiązownica-Kolonia

Nowe ogniwo feminizmu w świętokrzyskim

6 kobiet skupionych wokół Fundacji PasjoDzielnia połączył niespokojny duch i chęć zmiany. Wiola, Gośka, Natalia, Sylwia, Monika i Patrycja już wcześniej angażowały się w różnych organizacjach, ale zapragnęły wziąć sprawy w swoje ręce, by działać z kobietami dla kobiet. „Chcemy wzmacniać kobiety, tworzyć im alternatywy do spędzania wolnego czasu, sieciować je i tworzyć przyjazne otoczenie, by mogły się rozwijać. Jesteśmy nowym ogniwem ruchu feministycznego w świętokrzyskim”. PasjoDzielnia wzmacnia kobiety, by mogły WIĘCEJ – więcej niż to, co narzucają im stereotypowe role społeczne matki, córki, żony czy pracownicy.7 kobiet i pies na tle drewnianego budynku z napisem "Pasjodzielnia". Osoby śmieją się, trzymają balony i ramki na zdjęcia

Kino w wiejskiej szopie

Dziewczyny dostrzegają oddolną potrzebę kobiet do bycia razem, potrzebują jednak pretekstu do spotkania. Nie jest to łatwe w środowisku wiejskim – do najbliższego miasta jest 20 km, wiele kobiet nie ma samochodów ani prawa jazdy. W efekcie wspólne wyjście do kina staje się zadaniem logistycznym zajmującym kilka godzin.

Tak narodził się pomysł na Wiejskie Kino Kobiet w… klimatycznej szopie. Dziewczyny samodzielnie przearanżowały ją na kino z leżakami i prześcieradłem zamiast ekranu. Mają sprzęt, ale brakuje im licencji, by legalnie wyświetlać filmy podczas spotkań.

Drewniana stodoła, w tle widać leżai, a na pierwym planie psa oraz tabliczkę z napisem "Jesli masz objawy covid 19, homofobii i rasizmu, prosimy nie wchodzić"

Dzięki minigrantowi Funduszu Feministycznego PasjoDzielnia sfinansuje zakup licencji parasolowej i zorganizuje wieczorki filmowe z dyskusją i poczęstunkiem. Dziewczyny marzą, by były one tylko wstępem do rozmowy o sytuacji kobiet w Polsce i na świecie, a zarazem sposobem na zacieśnienie relacji w społeczności. Być może uda im się zrobić też jogę dla kobiet prowadzoną przez jedną z członkiń grupy, Monikę „Nasz pomysł nie ma na celu tylko kilkurazowego wyrwania kobiet z domu – to przyczółek do poobcowania z filmem i z sobą nawzajem”, zaznaczają.

Trzy osoby: jedna dorosła kobieta i dwoje dzieci - czerpią papier. W tle tęczowa brama

Kwota dotacji: 4 400 zł

Fot.: Agata Kubis/ .kolektyw

 

kontakt@femfund.pl                        ul. Wspólna 61/102                     KRS: 0000714824
tel. 736 060 436                                00-687 Warszawa                      NIP: 5272834934

 

Kodowanie: Michał Sepioło / FixMyPage, Piotr Chojnacki  |   Projekt graficzny: Marianna Wybieralska   |    Zdjęcia: .kolektyw